Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
České úřady mlčí, bez ohledu na zákon o svobodě informací. Dovíme se od Jindřicha Marka, zda byl či nebyl ministr Karel Březina na vojně, od Libora Roučka, jak je možné, že Jindřich Marek uráží e-maily členy veřejnosti a je-li placen Úřadem vlády a jaký má plat a od Jana Kavana, proč nesmyslně zabraňuje jeho ministerstvo návratu čínského postgraduálního studenta do pražského Geofyzikálního ústavu? Je možno brát český zákon o svobodném přístupu k informacím vážně, nebo je to jen takový vtip českého politického establishmentu?
O případu čínského studenta, kterému české ministerstvo zahraničních věcí nesmyslně znemožňuje pokračování v postgraduálním studiu v Praze, o nepřátelském a právně nedomyšleném přístupu české státní byrokracie vůči cizincům a uprchlíkům a o arogantním a nezdvořilém způsobu, jaký projevil v reakci na dotaz veřejnosti činitel českého Úřadu vlády Jindřich Marek píše v angličtině v hlavním článku v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě.
"No tak já to teda vemu." Tomáš Halík chce být českým prezidentem. Sociolog a katolický kněz Tomáš Halík chce kandidovat na funkci prezidenta republiky, budou-li hlavu státu volit přímo občané, zůstane-li prezident nadstranický a "nenajde-li se nikdo, kdo by lépe plnil toto poslání". To je zajímavé, jak se lidem v České republice náhlá vyhlídka na možnou kariéru vráží do hlavy. Řekl bych, že (katolický) kněz by neměl podlehnout svodům politiky a měl by sloužit své obci, aniž by se chtěl stát hlavou státu.
Zneužívání mladistvých v ústavech i v České republice. Další problém, který existuje i jinde, se nyní objevuje i v ČR. V Britských listech 9.října 1997 jsem se zmínil o tom, že by se snad mělo i v ČR zkoumat, zda tam nedocházelo či nedochází k sexuálnímu zneužívání dětí v rodinách a v dětských domovech. Dostal jsem za to vynadáno od jedné čtenářky.V Británii bylo takové zneužívání dětí obrovským skandálem a stále toto nebezpečí potenciálně hrozí. Nyní konstatuje činitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, že za komunismu byli v ústavech a dětských domovech mladí lidé zneužíváni. Ale jak je tomu dnes?
I dyslexie je vážný problém. Včera jsme zveřejnili drastický materiál Jindřicha Gintera o rozsáhlé míře šikanování v českých školách - také problém, který prý v ČR neexistoval. Shodou okolností včera vysílal britský rozhlas velmi dramatickou reportáž o potížích dětí, trpících dyslexií - i pro ně bývá školní docházka po dlouhá léta doslova peklem, pokud neexistují specializované služby, které by jim při vyučování pomohly. Děti, trpící dyslexií, totiž jsou považovány ve školách za blbce a jsou terčem posměchu od spolužáků i od učitelů. Britský rozhlas problém zdokumentoval na velmi plasticky vylíčeném případě jedné dívky, která měla ve věku 15 let navzdory ujišťování školy, že je "všechno v pořádku", schopnost číst a psát jen jako sedmileté dítě. Pak s případem pořad konfrontoval ředitele příslušné školy a nakonec příslušného činitele na ministerstvu školství. V Británii je podle odhadů dyslexií postiženo až 30 000 dětí: v ČR by to bylo úměrně počtu obyvatel asi 5000 dětí. Bude se tímto případem také zabývat nějaký Jindřich Ginter?
Když není sérum, na zmijí uštknutí zemřete.
Následkům zmijího uštknutí podlehl v sobotu odpoledne po šestnácti dnech v mostecké nemocnici padesátiletý muž "v důsledku nezvratného selhání základních životních orgánů". Jenže dlouho nebylo k sehnání příslušné sérum. Dostanou pozůstalí finanční odškodnění?
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný. Druhého výboru se minulý týden prodalo v knihkupetví Fišer za jediný den padesát výtisků, takže kdo má o knihu zájem, nechť její koupi příliš neodkládá.)
Evropské ceny za internetovou novinářskou práci. Zbývají už jen dva týdny pro nominace na European Online
Journalism Awards. Loni dostávali ceny jen britští novináři, letos se mohou účastnit novináři z celé Evropy a soudci jsou vybráni z čelných sdělovacích prostředků po celém kontinentě. Podrobnosti jsou na adrese:
http://www.net-media.co.uk/eolja/form.html
Profesionalita a nezávislost nové Rady České televize se už projevuje? Napsal Tomáš Pecina, který požádal nového člena Rady České televize Františka Mikše o rozhovor pro Britské listy:
Právě jsem mluvil s Františkem Mikšem. Řekl mi (téměř doslova) toto:
"Voláte pozdě. Já jsem si mezitím stačil ty vaše Britské listy přečíst a řeknu Vám, že něco tak špatně napsaného, neobjektivního a zaujatého si nedokážu představit. A jestli si myslíte, že s vámi budu ztrácet čas, tak jste na omylu!"
Prosím, publikujte, to má stejnou cenu jako celostránkový rozhovor. (T.P.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|