Alternativní léčba v nebezpečí
Léčitelství bylo nedávno novelou živnostenského zákona vyřazeno ze seznamu živností. To znamená, že bylo elIminováno jako zákonná činnost, čímž se stává jaksi mimozákonným, odkázáno kamsi do stínu.
Tichou cestou a přísně úřední logikou by mělo být zrušeno něco, co souvisí ze životním stylem a filosofickým přesvědčením velmi značné části obyvatelstva, která léčitelství buď využívá, nebo je schvaluje.
Je třeba si uvědomit, že léčitelství náleží k určitému přístupu k životu i ke zdraví, spojuje se s termíny jako je New Age nebo vodnářský věk a v naprosté většině svých oborů se hlásí k tomu, že pracuje se spirituální, duchovní sférou člověka, jíž je fyzická úroveň podřízena. Tomu odpovídají mnohé léčitelské techniky, spočívající v meditaci, podávání "duchovních potencí" přírodních látek, šamanských praktikách (ať už původu keltského, buddhistického, védického nebo latinskoamerického), masáži zvláštních bodů, stimulaci aury atp.
Léčitelství tudíž v žádném případě nepůsobí ve sféře zdravotnictví, kde se podle zákona 20/1966 Sb. léčí podle "dostupných poznatků lékařské vědy". Naopak, léčitelství je přísně nevědecké a spočívá na idealistických základech.
Zejména v léčbě chronických, školní medicínou často nevyléčitelných chorob, má často vynikající výsledky. A lidé, kteří si jej vybrali jako doplněk k lékařské péči nebo jako výhradní léčbu, k tomu mají své důvody. Jednají podle svého filosofického (v širším smyslu snad dokonce religiosního) přesvědčení.
A toto přesvědčení bylo nyní prohlášeno za něco v podstatě nezákonného. Jedná se nepochybně o porušení čl. 2 listiny základních práv a svobod a tedy naší ústavy. Tam se praví, že stát nesmí být ovládán ideologií. Ale je to právě vědecký materialismus, k němuž se novelou živnostenského zákona vláda přihlásila. Neboť duchovní metody léčby podle ní neexistují a nelze je praktikovat.
Léčitelé mají zákonnou lhůtu do 28.2.2001, aby ukončili svou činnost.
Chceme vstoupit do rodiny t.zv. rozvinutých zemí, jako jsou USA, Kanada, Velká Británie, Švýcarsko nebo Německo - ale tam všude je léčitelství povoleno a je masově využíváno i praktikováno. Je tam rovněž vysoko ceněna svoboda filosofického přesvědčení. Zamysleme se nad tím, proč léčitelství vzniklo.
Zda z vůle léčitelů, kteří chtějí léčit, či na základě společenské poptávky. Odpovězme si, zda je demokratické zahnat do ilegality (už to tu jednou bylo) léčitele a zároveň říci deseti milionům obyvatel: k léčitelům už chodit nebudete.
Vláda má ještě možnost zařadit znovu léčitelství mezi volné živnosti. A pokud to neudělá, budou se mnozí z nás ptát: žijeme opět v totalitě, zarámované vědeckým materialismem?
Mgr. Jiří Čehovský