Co nového v případu Sazkagate
Nejnovější vývoj shrnuje Tomáš Pecina
V pátek předal ředitel ČT Dušan Chmelíček tajemnici Rady ČT kazetu se zakázaným pořadem, o niž byl Radou neformálně požádán na úterním zasedání. S výjimkou Jany Dědečkové, která nahrávku převzala osobně, byly členům Rady kopie kazety rozeslány poštou.
Jana Dědečková se po shlédnutí pořadu v sobotu jednoznačně postavila na stranu autorů reportáže. Jak uvedla v rozhovoru pro dnešní Britské listy, pořad považuje za velmi zdařilý a profesionální a domnívá se, že měl být odvysílán v původním termínu.
Podle informací z České televize ředitel Chmelíček vehementně lobbuje mezi politiky. Nahrávku s Klekánicí od něj mělo údajně obdržet již několik poslanců (mj. Chmelíčkův patron Ivan Langer).
V sobotu večer přinesla ČTK některé informace z připravovaného článku časopisu Týden. V něm ředitel Sazky Aleš Hušák cituje ze svého telefonátu s ekonomickým ředitelem ČT Ladislavem Paluskou: "Nedáte-li nám prostor k vyjádření a odvysíláte reportáž, která je podle upoutávek lživá, nezlobte se, pak nevidím důvod, proč bychom měli spolupracovat s televizí, která lže a která nás očerňuje." Podle Hušáka za ním Chmelíček poté osobně přijel, aby mu oznámil, že pořad pro neobjektivitu a nevyváženost stahuje z vysílání.
Ani v této vážné situaci se však předseda Rady ČT Mareš neodhodlal svolat mimořádné zasedání a Rada bude zřejmě s hlavou v písku vyčkávat, jak "souboj titánů" Chmelíček-Hušák dopadne. Je to škoda, kvality vůdce se projeví v krizových situacích a Rada mohla rázným postupem získat zpět část promrhané prestiže.
O co se hraje, je jasné: Sazka je organizací s obrovským korupčním potenciálem. Aleš Hušák může do médií nalít stovky milionů korun, aniž by jeho postavení finančního magnáta utrpělo. Jeho problém je ovšem v tom, že zvolil nesprávného PR partnera. Nezval s Prokůpkem mají v novinářských kruzích mimořádně špatnou pověst a cenzorské zásahy ze strany - minimálně inzercí - zkorumpovaných šéfredaktorů (např. Práva) získaly neoblibu i samotnému Hušákovi. Proto teď proti Sazce stojí novináři v jednotném šiku, přibližně stejně (a z nikoli nepodobných příčin), jako stáli v roce 1997 proti Václavu Klausovi.
Hušák, který evidentně podcenil schopnosti a integritu ostravského týmu, bude teď muset sáhnout k tvrdé protiakci a zkorumpovat ve velmi krátké době velký počet lidí. První "mezičas" budeme moci posoudit v úterý (tj. zda se explozivní Klekánice bude nebo nebude vysílat), druhý pak o den později podle odezvy v papírových denících. Pokud celá aféra do konce týdne utichne, budeme si moci být jisti, že životní úroveň mnoha českých novinářů zaznamenala skokový nárůst.