Klaus dal vládě mandát k silovému řešení situace v ČT
"Vteřinu za vteřinou" blíž autorizovanému vysílání...
Jak vyplývá z prohlášení, které poskytl prostřednictvím svého poradce Jakla předseda Sněmovny Václav Klaus, na tahu je vláda. Ta by měla, v souladu se svou rolí obhájce práv státu a dodržování zákona, najít odpovídající způsob, jak zajistit zákonný rámec vysílání ČT. Prozatím se zdá, že boj "vzbouřenců" proti Bobošíkové a Hodačovi je nerozhodný.
Vedení ČT se podařilo vypnout v průběhu vysílání zpráv v 18:00 i v 19:15 pouze terestrické vysílání a některé mimopražské okruhy kabelových televizí, kde se objevila informace o neautorizovaném pořadu, který byl dodán do distribuční sítě. Vzbouřenci ale využili situace a pronikli do vysílání v rámci následujícího pořadu - "Branek bodů vteřin".
Jelikož některé kabelové okruhy vysílaly v celém vymezeném čase "vzbouřeneckou" verzi Zpráv, základní cíl - tzn. zamezení pirátského vysílání vedením ČT dosažen nebyl. Schyluje se tedy k variantě, kterou jsem předvídal již před dvěma dny a kterou v hlavním zpravodajství naznačila i nová ředitelka zpravodajství Bobošíková : konfrontaci vzbuřenců s bezpečnostními složkami či orgány činnými v trestním řízení a definitivní obsazení zpravodajského sálu na Kavčích horách.
Politickou podporu většiny Sněmovny Bobošíková i Hodač mají. Je otázka, zda ji nepromarní v nečinném váhání či diletantských akcích. Situace se zřejmě vyhrocuje více, než byl zřejmě původní záměr vzbouřenců. Nebo že by měli redaktoři v šuplících newsroomu připravené plynové masky ?
Ministr kultury Pavel Dostál se na Štědrý den vyslovil pro to, aby se vyhrocenou situací v České televizi co nejdříve zabývala na mimořádné schůzi Poslanecká sněmovna.
"Pořád říkám, vraťme to do parlamentu. Čím dříve, tím lépe...", nechal se slyšet Dostál. Jeho požadavku zatleskali mimo poslanců KDU-ČSL a Unie svobody pouze tři sociální demokraté. Jako vždy v krizových chvílích, ukazuje se nedisciplinovanost a nejednota klubu ČSSD, která umožňuje pochybnosti o postojích poslanců za sociální demokracii.
Unionistická poslankyně Hana Marvanová na Štědrý den ČTK řekla, že svůj podpis k požadavku na svolání mimořádného zasedání sněmovny již přislíbilo všech 38 poslanců KDU-ČSL a Unie svobody a sociální demokraté Petra Buzková, Lubomír Zaorálek a Vladimír Laštůvka. Svůj požadavek by chtěli sněmovně předat 27. prosince, aby následující den mohla začít potřebná desetidenní lhůta. Je na Miloši Zemanovi jako předsedovi ČSSD přimět poslance k vyšší míře disciplíny...
Postoj poslance Laštůvky je (tak jak jej tlumočil Britským listům) dán nikoliv afinitou k "hradním přátelům", ale (podle jeho slov) vlastní neinformovaností a míněním, že budou li poslanci mluvit o příčinách krize v ČT, něco vyřeší... "Já jsem pro řešení, kdy ČT nebude pod vlivem ani ekonomických, ani stranických uskupení... Situace je pro mne nepřehledná, a je krizová. Pro mne je důležité zachovat veřejnoprávnost České televize. A o tom je třeba jednat - kde jinde, než ve Sněmovně", řekl poslanec Laštůvka. Ředitel Hodač by podle něj měl odstoupit a umožnit tak politické řešení krize.
S tímto názorem je ale poslanec Laštůvka zůstává v poslaneckém klubu ČSSD spolu s "opozičním" tandemem Buzková - Zaorálek osamocen. Poslanec Kučera z mediální komise oproti tomu hájí stanovisko většiny svého klubu i konsensus kvalifikované většiny Sněmovny: legitimitu Rady i její důsledek - jmenování Hodače ředitelem ČT. "Hodač si musí umět sjednat autoritu a prosadit zákon - a v tom má podporu většiny poslanců. Vzbouřenecké, neautorizované vysílání je stav nadále neudržitelný. Zákon stojí JEDNOZNAČNĚ na straně nového ředitele", tvrdí Kučera. Pikantní však je pozice jeho stranického kolegy, ministra kultury Dostála, který dává všanc svým výrokem z 24. 12. vůli vlády řešit celou situaci standardními prostředky státu.
Dostálova slabost, se kterou chce přehodit zodpovědnost za vývoj událostí na Sněmovnu, dává tušit rozpor, do kterého se Dostál brzy dostane. Měl by se zamyslet, zda s takovýmito názory (není to jeho první klopýtnutí v mediální politice - připomeňme rozpor s poslancem Kučerou při předkládání mediálního zákona) nechce složit funkci ministra kultury a připojit se k dalším "komediantským osobnostem" v newsroomu redakce zpravodajství ČT. Demise by pro něj - po jeho prohlášení na Štědrý den - byla čestným východiskem. Jiné řešení (setrvání ministra ve funkci a Dostálův přetrvávající diletantismus v kontaktu s médii) dává zapravdu Václavu Klausovi, který nevěří, že stát je schopen prosazovat svou politiku ve veřejnoprávních médiích a že nejlepším řešením by bylo ČT zprivatizovat. Další "silovou variantou by bylo odvolání Dostála premiérem Zemanem. Někteří novináři se začínají jízlivě ptát poslanců ČSSD, jaká je úloha Pavla Dostála a Petry Buzkové v této "bitvě", zda jejich pozice je ještě pozicí poslanců sociální demokracie... Krize v ČT spěje k brzkému rozuzlení. Podle mých (nepotvrzených informací) se schyluje k poslednímu dějství. jaké bude, dají odpověď nejbližší hodiny.