Jane Čulíku, neodpověděl jste na otázky pana Javorského
Vazeni panove,
se zajmem sleduji Vasi debatu ohledne situace okolo CT.
Priznam se, ze odpovedi p. Culika na dve otazky, ktere ve sve reakci polozil
pan Javorsky, by me take velice zajimaly. Pro jistotu je zopakuji:
Je v Anglii možné, aby pana Grega Dyke jmenovala generálním ředitelem BBC
skupina osmi neznámých individuí ?
Je v Anglii možné, aby Tony Blair (Miloš Zeman) svolal schůzku stranických
špiček, aby rozhodli, kdo má být kandidátem na ředitele BBC ?
Bohuzel, zustaly bez odpovedi. Doufam, ze se k nim pan Culik jeste vyjadri,
protoze otazky jsou k soucasne situaci velice pripadne polozeny.
Zdravi
Dusan Stuchlík
Odpověď Jana Čulíka:
Pane Stuchlíku,
1. Ano, je to možné. Většině veřejností jsou členové Rady BBC zcela neznámí. Ne, dělám si trochu legraci: V SOUČASNOSTI jsou v Radě BBC většinu lidi se zkušenostmi z médií, NEBÝVÁ TOMU TAK VŽDY, bývají v ní i zastoupeni různí faráři či popeláři, atd. DŮLEŽITÁ je nezávislost. Hlas lidu je důležitější než tzv. odbornost, zejména ve Střední Evropě (v ČR v podstatě neexistují nezávislí odborníci na televizi); skutečně.
Je pravda, že Rada ČT nemá velkou autoritu, protože ji najmenovávají politické strany. Tohoto mého argumentu nyní používá každý. JENŽE tato Rada se skutečně vymkla a nenajmenovala politického ředitele.
Jiná věc je, že Rada, protože je sestavena z laiků, jedná laicky neobratně. Měla se jmenováním nového ředitele bezpochyby pár týdnů počkat. Měla dočasně jmenovat - až do ukončení výběrového řízení - provizorního ředitele Palusku, aby tím zabránila dalším machinacím Dušana Chmelíčka. Měla vypsat trojkolové, veřejné řízení, uchazeči měli podat podrobně rozpracované projekty, o nichž se mělo diskutovat při veřejných slyšeních. Takto jmenovaný ředitel by měl daleko větší autoritu. Rada ČT tyto informace, jak řízení uspořádat, měla k dispozici, přesto se rozhodla je ignorovat a ředitele jmenovat ze dne na den - hájí se tím, že to učinila pro to, aby se vyhnula obrovským politickým tlakům.
Přesto však je jmenování Jiřího Hodače právně nezpochybnitelné. Vzbouřenci v ČT neprezentovali veřejnosti žádné argumenty, proč Hodače nechtějí. To, že je Jiří Hodač zřejmě pro vedoucí funkci nevhodný, se pravděpodobně projeví až v průběhu následujících měsíců. Politické jmenování to nebylo. Předpokládám, že by vzbouřenci v ČT rebelovali proti každému novému řediteli, jmenovanému zvnějšku, protože "čerstvý vítr zvnějšku" ruší jejich interní mafiánská srozumění.
2. Ať se Klaus a Zeman sešli, na rozhodování Rady to NEMĚLO vliv. Právě proto rozhodla Rada tak rychle - možná špatně. Ale v žádném případě politickostranicky.
S pozdravem
JČ