Jde o nezávislost ČT nebo o její peníze?
Rada České televize se rozhodla zavřít kohoutky penězovodu
Je na čase podívat se na volbu nového generálního ředitele s chladnou hlavou.
Zatím je zapotřebí oprostit se od komentování jména Jiřího Hodač. Ten bude mít určitě dostatek šancí prokázat oprávněnost svého jmenování.
Co však v celé hysterií vyvolané sdružením "Česká televize - věc veřejná" zaniklo, je záležitost rozpočtu ČT na příští rok. Rada ČT totiž dvakrát zamítla návrh ředitele Chmelíčka a ekonomického ředitele Palusky, který předpokládal vyčerpání všech rezerv televizního rozpočtu a vznik ztráty v hospodaření ČT ve výši téměř půl miliardy korun. Jen jeden ze signatářů výzvy, herec Jiří Bartoška, správně poukázal, že ČT je kolos s několika miliardovým rozpočtem ročně. Tady je třeba hledat prvopočátek celé televizní krize.
Řešení finančních otázek v ČT prožívají vždy tzv. nezávislí tvůrci velmi emotivně.
I sami mezi sebou jsou schopni se poprat o každou korunu z rozpočtu ČT. Nelze zapomenout jak řada tvůrců prožívala volbu J. Puchalského nebo D. Chmelíčka, kterého dnes do strhání těla chrání. Tak například předseda Českého filmového a televizního svazu (FITES) Martin Skyba označil volbu D.Chmelíčka na počátku letošního roku za atentát na českou kulturu. Petr Vachler prezident České filmové akademie tvrdil, že je to zase další experiment a prosazoval do funkce generálního ředitele ČT jedině Iva Mathé, vedoucího kanceláře prezidenta. A Jan Kraus? To je kapitola sama pro sebe. Teprve letos si dohodl nový projekt za 9 miliónů korun na ČT . Záhy se tzv. rozhádal na Primě, kde měl svůj pořad Další, prosím za 7 miliónů korun. Zaútočil na Novu se slovy, že tam by nikdy nešel. Dnes se bojí a arogantně tluče kolem sebe a křičí "My vám tu televizi nedáme". Sám se vmanévroval do této situace, kdy je závislý už jen na příjmech z České televize.
Břetislav Rychlík zase přišel o své projekty v brněnském studiu. Alena Müllerová jako jedna
z mluvčích sdružení drží například z postu dramaturgyně ČT 2 ochranou ruku nad svéráznou "Katovnou" svého životního druha Jana Rejžka. Výčet osobností a jejich vazeb na Českou televizi by mohl pokračovat dál a dál.
Odmítnutí rozpočtu Radou ČT je proto přímým ohrožením proslavených penězovodů, které existují v České televizi už od nepaměti. Navrhované utracení rezervy bylo pro tvůrce jen novou obrovskou šancí na nové a větší zisky.
Kroky, které učinila Rada ČT v posledních dnech mají jasnou oporu v zákoně. Tento kontrolní orgán veřejnoprávní televize byl zvolen řádně parlamentem a po několika měsících upozorňování na nedostatky v řízení ČT měl právo odvolat Dušana Chmelíčka, jako i jmenovat jeho nástupce. Odpor, který postup Rady vyvolal u "tradičních dodavatelů" pořadů ČT ukazuje, že kohoutky, ze kterých v minulosti proudem teklo, mají přestat kapat.