Vědci našli způsob, jak proměnit lidské sádlo v kosti
Američtí vědci informují, že se jim podařilo proměnit lidské sádlo v kosti, svaly a chrupavky pro účely transplantační chirurgie.
Vědci využili kmenových buněk z lidského sádla, odstraněného od pacientů procesem tzv. "liposuction" a proměnili je v tři různé jiné druhy buněk, napsali v časopise Tissue Engineering.
Kmenových buněk z kostní dřeně se už využívá pro léčbu leukémie. Před deseti dny oznámily dva různé vědecké týmy v New Yorku, že použili kmenových buněk z kostní dřeně na opravu poškozeného srdce u krys a u myší. V únoru informovala Florida University, že lze používat kmenových buněk, získaných z pupeční šňůry, k uzdravení mozku poškozeného mrtvicí - opět u krys. Britská biotechnologická společnost se připravuje na to, že bude léčit oběti mrtvice injekcemi lidských kmenových buněk, získaných z embryí.
Avšak dospělý morek z kostní dřeně a nervové kmenové buňky se těžko získávají. Daleko víc je k dispozici lidské sádlo. Obezita dosahuje v USA rozměrů epidemie. V roce 1998 vydaly americké ženy 607 milionů dolarů na operace, odstraňující z jejich těla přebytečný tuk.
"Lidský tuk je asi nejideálnější zdroj kmenových buněk. Je ho lehké a levné získat. Má dokonce sekundární kosmetické účinky.," konstatoval Marc Hedric z lékařské fakulty University of Los Angeles. "Zjišťujeme, že lidské sádlo má značnou potenciální hodnotu. Tak jako průmyslová revoluce proměnila ropu z odpadkového materiálu v materiál nesmírně cenný, náš výzkum ukazuje, že je lidské sádlo materiálem s obrovským potenciálem."
Kmenové buňky dokáží změnit za pouhých devět měsíců miniaturní embryo v soubor 100 trilionů buněk tří set různých druhů. V lednu 2001 povolil po dvouleté diskusi britský parlament výzkum potenciálu kmenových buněk z embryí pro léčení chorob. Avšak aktivisté argumentovali, že možná není embryí vůbec zapotřebí. Podle nich je možno využívat kmenových buněk, získaných od dospělých jedinců.
Jde o to, jak "přeprogramovat" kmenovou buňku, aby dělala něco jiného. "Kmenové buňky jsou jako malé děti, které, až vyrostou, jsou schopny získat nejrůznější profese," řekl dr. Hedrick. "Dítě se může stát lékařem nebo instalatérem, podle vlivů v životě a podle prostředí. Stejným způsobem se mohou kmenové buňky stát různými druhy tkání, podle toho, jaké změny uděláme v jejich prostředí."
Dr. Hedrick a Adam Katz jsou součástí týmu, jemuž se na lékařské fakultě University of Pittsburgh podařilo "přesvědčit" tukové buňky", aby se proměnily v chrupavku, v kost a ve svaly.
Dosud se tyto experiementy konaly pouze v laboratorních miskách, ale v budoucnosti by mohlo být použito těchto technik k opravě poškozených jater, plic, žláz, nervů či mozku.