Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.
Stanovy občanského sdružení jsou zde.
Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.
Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na
jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.
Co je nového v České republice
Václav Klaus protestuje.
Václav Klaus ve svém článku "Ekologické e-mailování" přiznal, že dostává do PSP ČR velké množství protestních e-mailů jako reakci na svůj článek "Ekologie nebo prosperita ?". Zároveň obviňuje ekologická hnutí v ČR z této cílené akce.
Prohlašuji, že jsem tuto akci vymyslel sám na stránkách svého internetového magazínu www.osud.cz. E-mailem mi ze Slovenska došla výzva k odeslání protestního e-mailu prezidentovi USA Bushovi jako reakci na odstoupení od Kjótských dohod. Já jsem tento text potom doplnil i výzvou předsedovi Poslanecké sněmovny v češtině a přidal jeho e-mailovou adresu. Vyjadřuji politování nad tím, že jeden z nejvyšších českých ústavních činitelů nemůže pochopit, že zájmy ekologické mohou nadřazovat zájmům ekonomickým a mocenským nejen ekologická hnutí a spolky, jichž rozhodně nejsem členem ani aktivistou, jak mě Václav Klaus ve svém článku obviňuje, ale i "normální občané" tohoto státu. Raduji se z toho, že právě díky internetu budou politici nuceni skládat účty mnohem častěji, než by jim možná bylo milejší.....
jiří mašek, šéfredaktor www.osud.cz
Děkuji Tomáši Pecinovi za redigování a vydávání Britských listů po celý minulý týden.> JČ Příspěvky do Britských listů, prosím, posílejte i nadále na adresu redakce (redakce@blisty.cz).
Další (víceméně) podprahová sdělení ve vysílání TV Nova. Jeden z ctenaru undergroundu natocil dalsi subliminalky ve vysilani TV
Nova v poradu Pericko, upozorňuje Martin Mačok. Viz news na http://underground.cz/
K dezinformaci České televize. Poznamenává Jiří Šoler:Vase informace o desinformaci CT1 o zasedani Rady Evropy je spravna, ale
mela by obsahovat tez odkaz na projednavanou zpravu:
http://stars.coe.fr/ta/ta01/erec1506.htm
Britské listy se začínají politicky nepříjemně profilovat. Konstatuje Jan Nekovář:
Vazena redakce,
mam neprijemny pocit, ze se v posledni dobe BL zacinaji politicky
profilovat. Je to jen nahoda, ze se ctenarum v dobe nepritomnosti
J. Culika predklada dieta sestavajici z N. Chomskeho, radia
Pacifica a "zaujatych reportazi" z protestu v Quebeku? Vsechny
tyto clanky byly "pripraveny pro BL Helenou Svatosovou".
Muze redakce ctenarum laskave sdelit, zda tyto clanky vyjadruji
stanovisko BL, a take jaky je vztah Heleny Svatosove a BL?
Kde jsou prispevky, jejichz autori by zastavali jine nazory?
Poznámka JČ: Jan Nekovář, který protestuje proti tomu, že citace mezinárodních zdrojů v některých nedávno publikovaných článcích v BL byla zaujatě politicky výběrová, má pravdu. Na jedné straně chceme publikovat všechny existující názory, tedy i názory "politicky zaujaté", na druhé straně si musíme dávat pozor, aby jedna politická orientace nepřevážila. Za přemíru článků orientovaných jedním směrem, zveřejněných v minulých dnech v BL, se čtenářům omlouváme. - Naproti tomu nemá pravdu Edo Velecký, když Britské listy kritizuje za to, že publikovaly oznámení na obranu stíhaného slovenského aktivisty. BL si nedělají patent na pravdu a na rozdíl od pana Veleckého nezastávají názor, že existuje jakási jediná, autorizovaná pravda. Čtenáři si musejí udělat vlastní názor, a to pomocí střetu nejrůznějších úhlů pohledu. - Publikujeme v dnešních BL oznámení antifašistů na úterní demonstraci a přirozeně jsme v zájmu demokracie otevřeni i zveřejnění obdobné pozvánky fašistů - i když jsme připraveni diskutovat s oběma skupinami, v čem s jejich názory nesouhlasíme. JČ
Snobárna Jana Čulíka: Proč jste v porotě nemluvili česky? Poznamenává Josef Stehlík:
Pane Culiku dobry den,
trochu jste "natrel" pi. Sommerovou,ale s tim lze jen souhlasit, leta sirena
vylucnost filmaru k posuzovani filmu je k smichu. Film jsem nevidel,ale jak
se certila tak, tak to byl asi zasah do cerneho.
Pisu Vam ale kvuli necemu jinemu.
Je to ta posledni veticka jak 3 Česi a jedna Polka musi/jak pisete kvuli
ni/spolu mluvit anglicky.
To je pane Culiku blazeovanost a snobarna.
Proc jste nemluvili česky?
Ujistuji,Vas že jsem v podobnem prostredi absolvoval radu rozhovoru,
behem nekolika hodin si osvojite par polskych sloves,podobne se polaci
zorientuji v cestine a pak to jde uz samo.
A vy jste kvuli Polce mluvili anglicky!
Neverim tomu,duvod byl pravdepodobne jinde,odhaduji to na onu pseudotendenci
vseobecneho lepeni anglických nalepek,co byl drive obchod je nyni shop,kdo
byl drive reditel je nayní manager. Zni to vznesene, nosi se to.
A vy jste tomu take podlehl.
Poznámka JČ:Tu poslední větičku o té angličtině jsem tam zřejmě neměl psát, bylo to podružné, v tom má pan Stehlík pravdu. Ujišťuji ho, že v žádném případě nepodporuji zvyklosti českých snobů, kdy normální české výrazy nahrazují špatně vyslovovanými anglickými výrazy. Sám polsky trochu umím, kdysi jsem to studoval, polštinu běžně slyším u nás v Glasgow na katedře, takže mně by rozumět polštině nedělalo potíže: polská kritička Barbara Kosecká však namítala, že češtině pořádně nerozumí, neměla s ní zkušenosti a k angličtině jsme tedy přešli nikoliv ze snobismu, ale ze zdvořilosti, kvůli ní. (Zmínil jsem se, že je dost hloupé, že spolu mluvíme anglicky.) Vzhledem k tomu, že v řeči přecházím mezi češtinou a angličtinou, když je to potřeba, nemá ani jeden jazyk pro mě žádnou příznakovost, (po dvaceti letech života v Británii snad není znalost angličtiny žádná zvláštní zásluha) ale uvědomuji si, že v České republice tomu může být jinak. JČ
Nedávno vyšel v ČR český překlad knihy Briana Greena Elegantní
vesmír, najdete ji například v pražském knihkupectví Fišer, mají ji za výkladem. Kniha o teorii relativity, kvantové mechanice a hledání
jednotné fyzikální teorie všech částic a sil, zejména tedy o takzvané
superstrunové teorii, se zásluhou vtipných analogií a metafor stala v
anglosaském světě bestsellerem a vydobyla si i cenu Královské
společnosti za nejlepší populárněvědeckou knihu roku 2000. Domácí
stránku českého vydání spolu s ukázkovými kapitolami najdete zde. Knihu do češtiny přeložil Luboš Motl. (JČ)
Policie vyšetřuje Tomáše Pecinu pro pomluvu, jíž se měl dopustit v Britských listech v souvislosti s vyklizením Ladronky. Vyplývá to z předvolání, které reportér BL nedávno obdržel (předchozí předvolání pouze uvádělo, že T. Pecina se má dostavit k "úřednímu jednání", a TP proti němu podal stížnost). --- Myslím, že je to ta nejlepší zpráva, jakou mohli bývalí obyvatelé statku Ladronka dostat: pokud dojde k hlavnímu líčení (a nic si v tuto chvíli nepřeji víc), u soudu se bude vyslýchat, promítat a budou se prohlížet fotografie. A na závěr jednání by mohl padnout jeden neobvyklý procesní návrh... (TP) - Gramatické znalosti Policie ČR. Zajímavé je, že předtištěný policejní formulář obsahuje poněkud negramotný výraz "aby jste" (tuto chybu dělávají žáci v páté třídě) - normálně česky se říká a píše "abyste". (JČ)
Trapné Britské listy. Píše nám Arnošt Burget:
Myslím si, že jste už dost trapní s opakováním žádosti o odpověď Pavla
Pecháčka stran Jany Šmídové. Měli byste vědět, že Impus 99 není žádná
politická strana ani politické hnutí. Nikdy se tak neprofilovalo a nevydalo
žádné prohlášení jako strana a a také není jako strana registrované na
ministerstvu vnitra. Jana Šmídová není a nikdy nebyla tiskovou mluvčí
Impulsu 99. Pokud vím, tak jen moderovala tuším dvě setkání, která Impuls 99
svolal. Takže v zájmu objektivity a správnosti informaci, přestaňte vysílat
jedovaté sliny timto směrem.
S pozdravem PhDr. A. Burget, tajemník novinářské Ceny FP
Poznámka JČ: Novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky dost znehodnocuje, jestliže její tajemník nemá ponětí o podstatě nestrannosti a nezávislosti novinářské práce. Jana Šmídová byla podepsána pod prohlášením Impuls 99 - jeho stoupenci se profilují jasně politicky. I kdyby bylo jen oněch dvou setkání, o nichž hovoří pan Burget, Jana Šmídová tím nenávratně porušila svou integritu. V každé jiné zemi by to bylo jasné - je tragické, že tajemník novinářské ceny Ferdinanda Peroutky o tom nic neví.
Jana Šmídová. Opakujeme dotaz na ředitele Českého rozhlasu, a na ředitele stanice ČRo6 - Svobodná Evropa Pavla Pecháčka, kdy bude v zájmu důvěryhodnosti a nestrannosti propuštěna Jana Šmídová, která hrubě porušila zásadu novinářské nestrannosti tím, že se stala mluvčím politického sdružení Impuls 99 a - jak toho byl Jan Čulík v Praze svědkem minulý týden - bezostyšně vystupuje v zájmu politických kauz. Na dotaz, zda jí nepřipadá neslušné, že svou novinářskou nestrannost takto kompromituje, odpověděla, že žádný konflikt zájmů nepociťuje. (JČ)
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), Expandia Banka, a. s. (změna jména na eBanka dosud není oficiálně v platnosti)
Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní: