Zkouška snášenlivosti: Muslimové, mešity a Arabové se už v USA stávají terčem hrozeb
Tento článek vyšel včera v deníku San Francisco Chronicle.
Nikdo nepřijal za atentáty odpovědnost, ani nebyl oficiálně obviněn, ale mešity, islámské školy a arabské firmy v oblasti San Franciska se už stávají terčem výhrůžných telefonátů.
"Pokud by měl být v novinách nějaký titulek, měl by znít: ´Tato komunita má strach, je v šoku´" řekl nám jeden palestinský majitel obchodu s potravinami.
Kolemjdoucí mu včera v San Francisku doporučovali: "Vrať se do své země!" a "Měli bychom vás všechny vyvraždit," řekl obchodník.
Požádal, abychom neuváděli jeho jméno, ani jméno čtvrti, aby se mu lidi nepomstili.
Úterní strašlivé teroristické útoky v New Yorku a ve Washingtonu nebyly jen zkouškou národní bezpečnosti, ale také zkouškou národní snášenlivosti.
Byla to zkouška toho, zda jsme schopni tolerovat jinověrce, zkouška toho, zda chápou průměrní Američané, že průměrný americký muslim nepodporuje násilí jménem Pánaboha o nic více, než ho podporuje průměrný americký křesťan či průměrný americký žid.
Sulejman Ghalí předseda San Francisco Islamic Society, stál ve své světlem naplněné modlitebně a zoufale prosil reportéra, aby neotiskl adresu jeho mešity. Už mu dva lidé telefonovali výhrůžky a kolem mešity se pohybovali policisté.
"Je to cítit ve vzduchu," řekl Ghálí. "Všichni Arabové a muslimové v této zemi začínají mít pocit, že jsou podezřelí - ať jsou jakkoliv loajální."
Ghálí se v úterý díval na televizi, když jeden moderátor řekl: "Toto je ekvivalent Pearl Harboru."
"Okamžitě jsem pomyslel na americké internační tábory pro Japonce během druhé světové války," konstatoval Ghalí.
Mstě na základě kolektivní viny jsou zejména vystavovány muslimské ženy, které nosí tradiční islámský oděv. To je v ulicích, obchodech a kancelářích San Franciska lehce identifikuje.
Amatullah Almarwani, výkonná tajemnice Islámské společnosti, byla jednou jen ze tří žen, které se v mešitě v San Francisku účastnily odpoledních modliteb. Měla na sobě tradiční hidžáb, dlouhé šedé šaty s šátkem, pokrývajícím jí hlavu a sepjatým na zátylku sponou.
Amarwaniová je zvyklá na verbální útoky, zejména po předchozích útocích na Světové obchodní středisko a na budovu státní správy v Oklahoma City. Ale v úterý bylo jiné.
Když se dověděla o úterních teroristických útocích, rozhodla se s manželem jet do zaměstnání automobilem a nikoliv, jako normálně, veřejnou dopravou. Mnoho jejích muslimských přátel se rozhodlo zůstat doma. "Já bych byla doma také, kdybych nemusela být tady v práci," uvedla.
Její jedenáctiletá dcera si chtěla vzít svůj hidžáb do státní školy, kterou navštěvuje v Alamedě, a Almarwaniová jí to dovolila, protože chce, aby všechno zůstalo pokud možno při normálu.
"Nemám slov," řekla Almarwaniová, když se snažila vyjádřit svou bolest. "Tohle je moje země, to jsou moji spoluobčané. Vím, že když se na mě lidi podívají, neuvědomí si to, budou si myslet, že patřím k nepřátelům."
V Santa Kláře vyjádřili američtí muslimové šok a odpor nad teroristickými útoky, i když přiznali, že se obávají odplaty.
"Naší první reakcí je podpořit oběti," řekl Helal Omeira, výkonný ředitel Výboru pro americko-islámské vztahy v severní Kalifornii.
Omeira hovořil s reportéry po schůzi svého výboru, na níž bylo rozhodnuto, že členové jeho organizace darují krev pro oběti teroristických útoků. Zdůraznil, že americká muslimská komunita absolutně podporuje americkou vládu.
Pouhých několik hodin po zprávě o teroristických útocích, uvedl Omeira, jezdili kolem islámské školy v Granadě automobily, některé troubily a řidiči muslimům nadávali.
Škola, do níž chodí asi 400 dětí, byla toho dne zavřena.
Dvanáct hodin po teroristickém útoku bylo stále ještě nejasné, zda existuje nějaká souvislost s islámskými skupinami na Blízkém Východě, v Afghánistánu nebo jinde.
Avšak nepřímo to po celý den z televizního vysílání vyplývalo. Vysílaly se záběry jásajících Palestinců hned vedle opakovaných záběrů útoku na Světové obchodní středisko. Hned vedle těchto záběrů se vysílaly záběry muslimských kněží z Talibánu. Vysílaly se záběry bombových atentátů v Kábulu a hned vedle toho záběry útoku na Světové obchodní středisko v New Yorku.
Na univerzitě v Berkeley, kde stal židovsko-arabský konflikt nejvýznamnějším sociálním protestem minulého roku, došlo k ojedinělým nepřátelským činům, zaměřeným na palestinské studenty, ale celkově se zdálo, že jsou židovští i muslimští studenti sjednoceni ve svém smutku, jednotně odsoudili útoky a vyjádřili touhu vyhnout se zhoršení konfliktní situace na univerzitě.
V San Francisku měl včera odpoledne šejk Safwat Morsy, duchovní vůdce Islámské společnosti, pravidelné kázání. "Islám odmítá takovéto teroristické útoky," řekl věřícím.
"Nedovedu si představit žádné náboženství na tomto světě, které by takovéto činy schvalovalo," řekl Morsy.
Uvedl, že se obává, že budou muslimové obviňováni dříve, než bude vyšetřování ukončeno.
"Prosíme Alláha, aby na nás tisk neukazoval prstem, aby provedl objektivní pátrání, aby byli skuteční zločinci zatčeni a potrestáni."