Existuje v ČR přístup k ekologickým informacím?
11. kvetna informoval v BL pan Edvard Sequens o problemech ulozeni radioaktivniho a i jinak toxickeho kalu v dvou odkalistich o rozloze 115 hektaru u obce Rozna blizko Bystrice nad Pernstejnem. Je to zprava alarmujici, ale obavam se, ze podobnych ekologicky poskozenych mist je na uzemi CR mnohem vice. Po skonceni 41 let komunistickeho systemu, mlady demokraticky stat zapoli nejen s prechodem k trzni ekonomice, ale i s ekologickymi problemy spojenymi s neblahym komunistickym dedictvim.
Dodavam, ze mnozstvi obdobnych ekologickych problemu se vyskytuje i v zapadnich demokratickych statech a jejich pricina je intenzivni prumyslova a zemedelska vyroba praktikovana v modernich spolecnostech. Teprve v poslednich dvaceti letech se zacinaji vsechny vyspele staty sveta vazne zabyvat ekologickymi problemy. Nektere z nich jsou globalniho meritka, a jejich priciny a ucinky se nachazeji toliko ve stadiu vedeckeho vyzkumu, jak je tomu napr. u dlouhodobych klimatickych zmen a sklenikoveho ucinku.
"Zprava o stavu zivotniho prostredi Ceske republiky" Bedricha Moldana a kol. z r. 1990 shrnula dostupne informace o vsech slozkach zivotniho prostredi a upozornila tez na nejvyznacnejsi zdravotni, socialni, ekonomicke a jine dusledky spojene s timto neutesenym stavem v CR. Nektere z problemu jsou spolecne pro ostatni zeme stredni Evropy (zejmena pro byvalou NDR a Polsko).
Jsou to predevsim prumyslove emise spojene se znacnym, misty katastrofickym poskozenim lesu; znecisteni vod zemedelskymi hnojivy, pesticidy, toxickymi organickymi slouceninami a tezkymi kovy; nedostatecne zpracovani odpadnich vod a s tim spojeny problem nezadouciho obohaceni vodnich toku a jezer zivinami (eutrofizace); a vyskyt cetnych, typicky nezmapovanych a nevyhodnocenych, skladek tuhych a hazardnich materialu, vcetne radioaktivnich latek (tzv. ekologicke casovane bomby jako zrejme v pripadu dvou odkalisti u obce Rozna).
Poskozeni zivotniho prostredi ma dopad nejen na ekosystem, ale dik potravinovemu retezci tez na cloveka, vcetne ocekavane delky zivota, ktera je v CR ve srovnani se zapadnimi staty podstatne kratsi (detaily ve vyse uvedene zprave kol. prof. Moldana). Zavazne zdravotni problemy spojene se znecistenim zivotniho prostredi v CR jsou napr. vyskyt polychlorinovanych bifenylu (PCB) v kojeneckem mleku, chronicka onemocneni deti v dobe atmosferickych inverzi a vysoke koncentrace olova v detske krvi. Mnozstvi nebezpecnych toxickych latek se vyskytuje v potravinach vcetne veproveho, hoveziho a drubeziho masa.
K moznym resenim slozitych ekologickych problemu je zapotrebi spoluprace odborniku ruznych profesi, neb zadna z dnesnich prirodovednych a inzenyrskych specializaci neni schopna tyto problemy resit samotna. Zhodnoceni techto problemu vyzaduje v prvni rade pristup k ekologickym informacim, ktere v komunistickych dobach byly vselijakym zpusobem utajovany. Teprve v tomto roce bude mit obcan CR moznost vyzadat si na uradech potrebne informace. Dle casopisu "Tyden" (c. 20, 11. 5.) se tak ma stat od 1. 7., po schvaleni noveho zakona Senatem a po podpisu prezidenta republiky. "Osviceni" (alespon v teto "kauze") poslanci, kteri novy ekologicky zakon v rozhadane snemovne CR prosadili jsou Libor Ambrozek (KDU-CSL), Vaclav Grulich (CSSD) , Jaroslav Basta (CSSD) a Oldrich Kuzilek (ODA).
Tezko predpovidat, jak se novy zakon v praxi osvedci, ale je to jiste potrebna inicativa spravnym smerem. Novy zakon, pokud bude v konecne instanci schvalen (a to se zda dnes pravdepodobne), opravni kazdeho obcana CR zadat na uradech, az na vymezene vyjimky, potrebne ekologicke informace, napr. ekologicke studie a rozpocty, vysledky inspekci, uredni listiny atd. Jedna se toliko o informace jiz ziskane. Dalsi zakony jsou nutne pro shromazdeni novych udaju, napr. v registru unikajicich toxickych latek z tovaren, dolu, elektraren a jinych prumyslovych podniku.
Tento zavazny ekologicky krok ma priblizit CR legislative EU a alespon castecne naplnit clanek Listiny zakladnich prav a svobod: "Kazdy ma pravo na vcasne a uplne informace o stavu zivotniho prostredi a prirodnich zdroju".