Slyšení americké pobočky Komise pro bezpečnost a spolupráci v Evropě
Romská lidská práva: Cesta Martina Luthera Kinga anebo Malcoma X?
(Pozn. Martin Luther King i Malcom X byli američtí černošští vůdci, oba zavražděni. Martin Luther King prosazoval nenásilnou cestu získávání občanských práv pro černochy, Malcom X byl militant.)
Úterý 21. července
14 - 16 hodin
místnost 2226 Rayburn House Office Building Washington, DC
Vstup volný pro poslance, zaměstnance, novináře i veřejnost.
(Olga Jonášová k tomu poznamenává: Navstevnici z Evropy se vzdy dosti divi, ze si v budovach kongresu kazdy
obcan ci neobcan muze jit na jake chce jednani komisi - na ty popularni
je vsak treba prijit brzy a stat ve fronte u dveri - pusti tam dav jen
do kapacity salu, kvuli bezpecnosti, kdyby horelo. U vchodu do budov
jsou ted rentgeny jako na letisti, ale totoznost se nezjistuje. Taky do
kancelari vyboru a poslancu lze volne dojit.)
Svědčit budou:
David M. Crowe, profesor historie v Elon College (N.C), autor právě vyšlé knihy A History of the Gypsies of Eastern Europe and Russia (Historie cikánů východní Evropy a Ruska, St. Martin's Press, 1994)
Ian Hancock, profesor angličtiny, lingvistiky a asijských studií, University of Texas at Austin, jmenován prezidentem Clintonem do Americké rada pro památku holocaustu, obdržel v roce 1997 norskou Raftovu cenu za lidský práva, předseda Mezinárodního svazu Romů.
James Goldson, právní ředitel Evropského střediska pro romská práva v Budapešti. Toto středisko je mezinárodní právní organizace veřejného zájmu, která monitoruje situaci Romů a poskytuje právní obhajobu obětem porušování lidských práv.
Livian Plaks, výkonná ředitelka, Projekt etnických vztahů. Tento projekt byl založen v roce 1991 v očekávání vážných mezietnických konfliktů, které vznikly v důsledku pádu komunismu ve střední a východní Evropě a v bývalém Sovětském svazu. Tento projekt organizuje programy intervencí a dialogu na nejvyšší úrovni, slouží jako neutrální vyjednavač v několika velkých konfliktech v regionu a aktivně spolupracuje s romskými společenstvími po celé Evropě.
Zázemí: Odhaduje se, že v Evropě žije roztroušeno asi 10 miliónů Romů (obyčejně jsou známi pod nesprávným jménem "cikáni"). Velký počet je jich koncentrován ve střední, východní a jižní Evropě. Romové jsou nejrychleji rostoucí populace na kontinentě. Od pádu komunismu se staly v tomto regionu obětními beránky a jsou obětí rostoucího počtu rasově motivovaných útoků. Čelí široké a nenapravované diskriminaci v zaměstnání, při bydlení a na veřejných místech. Tváří v tvář této zoufalé situaci si Romové uvědomili, že je důležité, aby byli politicky aktivní a začínají se organizovat.
odbornice pro otázky mezinárodního práva
Komise pro bezpečnost a spolupráci v Evropě
http://www.house.gov/csce/