Vazeny pane Culiku,
nikoli zcela v souladu s mym predsevzetim se pomalu stavam pravidelnym prispevatelem BL. Ale Vaši mili kolegove (pan Pecina pise, bez nadsazky, jinak moc pekne) mne neprimo donutili. Nabizim Vam proto ke zverejneni nasledujici text.
S pozdravem
Ivo Mathé
Zpět do civilizace, prosím, raději evropské !
Tomas Pecina neodolal vabeni napsat pro BL vtipnou crtu vyvolanou z kontextu vytrzenym srovnanim obludne citace z komunistickeho zakona o Ceskoslovenske televizi s vetou z nyni platneho Statutu Ceske televize.
Jako původni autor Statutu se musim vzdat stejne efektni repliky (proboha, co je SNS za evropskou strukturu ? - za takovou domnenku se snad vyhazuje od zkousky z narodohospodarske geografie) a rad podavam vecne vysvetleni obsahu kritizovaneho "zaclenovani ...do evropskych struktur".
EvropskŽmi strukturami jsem minil evropske normy, hnuti, sdruzeni a korporace, bez nichz jsou geopoliticke vyhledy Ceske republiky nemyslitelne, zejmena (ovsem nejenom) evropsky legislativni ramec, kodifikovany (zatim) Evropskym spolecenstvim. Jde o udrzeni kontaktu s trendy v mezinarodnich konvencich, v oblasti ochrany lidskych prav, autorskych prav, dusevniho vlastnictvi, v komunikačních technologiich atd.
Ceska republika je clenem Rady Evropy a ma sve poslance v Evropskem parlamentu. Bohuzel, Ceska republika jeste nepristoupila ani k direktive o "televizi bez hranic" (coz je v oblasti TV vysilani zasadni "evropska struktura"), otevrene prosazovane Ceskou televizi coby dťlezita pespektivni smernice.
Krome toho je Ceska televize (za Ceskou republiku) aktivnim clenem EBU (European Broadcasting Union), DVB apod., ktere (za mne) povazovala za "evropske struktury", v nichz nesmi Ceska republika ze stovky dobrych důvodů chybet.
O EU, pres oficialne deklarovany zajem Ceske republiky o vstup (ve vysilani CT byl relativizovany), a o jiz ceskym parlamentem schvalenem clenstvi v NATO (take "evropska struktura", jak jiz z adjektiva North Atlantic vyplyva, na povazenou), neni ve Statutu CT explicitne ani zminka (např. na rozdil od prejudikovaneho vztahu BBC k problemu Severního Irska - viz BBC Producer's Guidelines). Neni pochyb, ze by vstup do EU civilizoval i medialni situaci v Ceske republice, vcetne mozne ucasti v projektech typu MEDIA II (tez "evropska struktura"), jichz se ke skode verejnosti cesti audiovizualni producenti zatim nemohou ucastnit.
Statut Ceske televize tudiz nevyhlasuje zadne politicke priority nad ramec demokratickych zasad, Statut neni "hlasnou troubou" zadne vladni garnitury a ve Statutu decentne deklarovany "vstup do Evropy" uz vubec nelze zjednodusovat na NATO (ktera bude pravdepodobne od dubna 1999 soucasti kolekce ceskych zakonů, kterymi se ridi i CT) ci na EU. Pokud jsem mel vliv na Ceskou televizi, jeji Statut spolecne se Strategii a Kodexem přes jednoznacne proevropskou orientaci netabuizoval v praxi zadnou legitimni otazku, natozpak na evropskou integraci Ceske republiky.
Komentar k soucasnemu stavu dodrzovani Statutu Ceske televize si musim nechat pro sebe, ale objektivne doslo k jiz k poruseni Statutu (napr. clanku IV/1 na str. 9) i Strategie (napr. bod 25 strategickych cilu na str.33 ci Programove koncepce - na str. 39 "pravidelne a kvalifikovane hodnoceni..." a Technicke koncepce - na str. 50 "...rozsirovat do televizn'ch studii."). Bez povsimnuti odborniku ci clenu Rady CT.
Ivo Mathé