Milý pane Mathé,
vím velmi dobře, že SNS je struktura euro-asijská (nebo, chcete-li, eurasijská) a NATO struktura euro-americká (nikoli, jak uvádějí hloupí novináři, euro-atlantická, neboť Atlantis, pokud vím, dosud o vstup nepožádala), ale to činí formulaci statutu ještě podivnější.
Kdyby nebyla Česká republika tak chudá, nebo kdyby měla vstupem do EU přijít o něco svébytného, jak tomu bylo v případě zmiňované Velké Británie, věřte mi, že diskuse o vstupu by byla velmi živá a ihned po publikaci Vašich stanov by se strhla mediální ofenzíva, jak je možné, že nezávislá veřejnoprávní televize straní jedněm a potlačuje práva druhých.
Mimochodem, Český rozhlas se ve svém statutu bez této formulace docela dobře obešel.
S pozdravem,
T.P.
Od Jana Čulíka:
Vazeny pane Mathe,
Chtel bych ale upozornit, ze jakkoliv chvalyhodna byla vase snaha, demokraticka televize nemuze mit sve poslani takovouto formulaci omezeno. CT prece musi Evropskou unii taky kritizovat. Napriklad co jednotna zemedelska politika, Common Agricultural Policy, kterou kritizuje v zapadni Evrope mnoho lidi?
Z vasich statutu zda se vyplyvat, ze treba byste nemohli odvysilat rozhovor s Normanem Tebbittem, byvalym celnym ministrem britske vlady, blizkym spolupracovnikem Margaret Thatcherove a ostrym odpurcem Evropske unie.
Konec koncu reportaze pana Boudy z Bruselu (zrejme castecne financovane EU) se dost casto blizi oslavnym socrealistickym odam.
Obavam se, ze uz z podstaty mentality pana Boudy (snad jste cetl jeho pozoruhodny dopis, adresovany BL) by mohl sam z vlastni iniciativy projevovat vyrazneji vstricnou tendenci vuci EU, jen proto, ze ma tu striznu od nich zadarmo. Rad bych videl konkretni dukaz ze se pan Bouda nebude zdrahat strihat v te zdarme strizne ostre kriticky prispevek o EU. Mne by to teda osobne bylo velmi trapne, neco takoveho udelat. BBC ovsem, kam jsem telefonoval, vyjadrila naproste zdeseni, ze by meli v Bruselu vyuzivat techniku nejake jine instituce. Ale BBC je bohata, jiste.
JC