Problém, který trvá
V oblasti zahraniční politiky zaznamenala nová sociálně demokratická vláda České republiky bezpochyby tvrdý začátek. Zemanovy kontroverzní výroky o sudetoněmeckém landsmanšaftu byly zjevně chybou, ale německá předvolební kampaň z nich udělala daleko více, než o co skutečně šlo.
Zemanův názor, je konec konců v podstatě správný: všechny tři organizace - komunisté a republikáni v ČR a sudetoněmecký landsmanšaft v Německu odmítly česko-německou deklataci z roku 1997, Zdá se tedy nesmyslné zvát jejich představitelé do struktur, které tato deklarace vytvořila.
Kromě toho, to, že Zeman možná naznačil, že lze považovat sudetoněmecký landsmanšaft za radikální organizaci, jakou jsou čeští komunisté a republikáni, je správné. Sudetoněmecký landsmanšaft a několik bavorských politků a CSU podporují myšlenku, že by vstup České republiky do Evropské unie měl být spojen se sudetskou otázkou. To zcela zjevně není názor drtivé většiny lidí ani politiků na obou stranách česko-německé hranice, ani to není názor činitelů v Bruselu. Samotný takový přístup vypadá jako hospodářské a politické vydírání, a kdyby se o tom víc vědělo mimo Bavorsko, západní vedoucí političtí představitelé by pravděpodobně své německé kolegy v této věci napomenuli. Nazveme-li tento přístup radikální - nepopulární, zoufalý a drastický - je to naprosto přesné. Nejenže byly Zemanovy výroky přesné, ale to, co naznačovaly (ať už to bylo zamýšleno nebo ne) bylo také velmi přesné.
V politice ovšem není vždycky nejdůležitější mít pravdu. Člověk si musí rozmyslet, nejen co řekne, ale také kde a kdy to řekne. Zeman věděl, že se v Německu blíží volby, a měl svá slova lépe vážit. Měl si také uvědomit, že srpen je měsíc, v němž nejsou ve sdělovacích prostředcích skoro žádné zprávy, a tak se tisk zoufale chytá každé maličkosti. (Ve skutečnosti bychom se měl hlavně důrazně ptát, jak je možné, že nový premiér jede jen pouhých několik týdnů poté, co převzal úřad, na dlouhou dovolenou. Chápu, že všichni potřebují dovolenou, ale Zeman jel na dovolenou v nepravou chvíli.)
Kohl zvyšuje sázku
Kohl to trochu přehnal, když tvrdil, že Zeman zasahuje do německé předvolební kampaně. Zemanovy špatně načasované výroky možná ovlivní nadcházející německé volby, ale ovlivní je způsobem, na nějž by si Kohl neměl stěžovat. Zemanova slova totiž vlastně umožnila německé pravici (CDU a CSU) proměnit česko-německé vztahy v aktuální volební otázku. To pravděpodobně prospěje právě pravici, protože někteří Němci usoudí, že hájí krev národa.
Vyjádřil jsem už dříve názor, že byla česko-německá deklarace od samého začátku k ničemu. Nyní se zdá, že nebyla jen zbytečná, ale vlastně škodlivá. V důsledku deklarace nevzniká smíření, ale vznikla mezi Bonnem a Prahou nová třecí plocha a nový konflikt. Také se znovu ukázala Neubauerova schopnost získat prostor v českém tisku.
Jiné srovnání
Páteční reakce z Hradu byla trochu překvapivá tím, že jemně kritizovala Kohla, ale byla to bezpochyby poznámka na místě. Hrad má pravdu na své straně, když poukazuje na to, že česko-německé vztahy nebyly (kupodivu) faktorem v nedávných českých všeobecných volbách a neměly by být faktorem ani v německých volbách.
Ale zase, pravda není v politice všechno. Doufejme, že reakce Bonnu na Havlova slova, která se zdá být v tuto chvíli pozitivní, což je podivné, nezhorší celý problém ještě více.