Y2K = Sázka na mrtvého brouka
Bez velkého novinářského ohlasu proběhla 16. září v Praze konference spoluorganizovaná britskou, americkou a holandskou obchodní komorou pod názvem Millenium Bug, za účasti cca 200 delegátů. Brouček tisíciletí je pěkný brouk do hlavy: "Svět se blíží zkáze vlivem neschopnosti počítačových systémů vypořádat se s přechodem na přestupný rok 2000. "To zní zcela nepravděpodobně, až bláznivě. Senzacechtiví novináři rádi popisují katastrofické scénáře, ti seriózní to pak nemají lehké.
Většina zpráv je jen na internetu a řadový zeman blazeovaně krčí rameny. Nějak to souvisí s elektronikou a počítači, že ano, a problém je vykonstruovaný, jen aby se za drahé peníze řešil. U nás je díky minulosti všechno buď stále pozadu, nebo hypermoderní (toho se to netýká). Účetnictví ještě pořád umíme dělat papírově, tak co...
Řada velkých nadnárodních podniků investuje stamilióny právě do tohoto problému, právě teď. Celkové náklady se odhadují na 600 miliard dolarů. Skutečný problém se skrývá v nesourodé snaze řešit problém Y2K od podniku k podniku. Chumelí se, chumelí. Úklid závěje před vlastním prahem nestačí. Kdo zaručí průjezdnost ulice?
Snaha jedotlivých firem nákladně a komplexně mapovat a řešit problematiku Y2K z pohledu firmy však dělí jádro zdravě vedených firem od plev. Y2K není jen otázka zvyšování konkurenceschopnosti, jako třeba certifikace kvality typu ISO9000. Svět dělí na dva tábory = ustarané vs bezstarostné, silné vs slabé, ale také prozíravé vs parochiální, důvěryhodné vs konkurenční?
V řadách managementu budou vždy ti příliš obezřetní, kteří rizika raději nadhodnocují a na straně druhé ti sebevědomí, kteří je spíše zlehčují. Obchodníci na burze se tradičně nazývají bulls & bears, podle toho, jací jsou optimisté a pesimisté. K dobrému chodu burzy stačí, aby mezi býky a medvědy byly ekonomické síly rozprostřeny. V oblasti Y2K se spíše rýsuje kartelová dohoda mocných neurotiků. Velké podniky vesměs dávají za pravdu strýčkovi Příhodovi a cítí se být ohroženi ne samotnou informační technologií, ale ležérním stanoviskem obchodních partnerů k vlastní mobilizaci. Toto riziko tedy nezná technologických hranic, a vytváří mezinárodní spojence. Má zcela konkrétní, neusmlouvatelný termín. Jste připraveni? Jste připraveni se připravovat? Když ne na tohle riziko, tak na které, kdy?
Ti angažovaní nelibě nesou, když jejich obchodní partneři s nimi nedrží krok, neodpovídají na dotazníky ohledně vlastní "compliance" (vyrovnání se s problémem), nebo odkazují 'jen' na ředitele IT, aby se k tomu vyjádřil.
V představenstvech velkých podniků se již zcela ujala myšlenka, že se tento problém netýká IT, ale provozuschopnosti firem, obchodních řetězců, bezpečnosti, paniky, rabování na ulicích a přežití celých států a ekonomik, potažmo též zvýraznění vlastních předností. Zatímco začátečníci si představují, že jde o počítače, pokročilí zvažovatelé rizik uvažují, jak zabránit propadu akcií, informují investory, připravují záložní opatření zásadního charakteru, jako jsou například změny bank a pojišťoven, zatímco pojišťovny usilují omezit platnost pojistných smluv s odkazem na vyšší moc, a vlády se snaží legislativou zabránit mezifiremní nesdílnosti způsobenou obavami z možných soudních sporů. Jak pravil na konferenci Jonathan Spalter, Associate Director of Information at the US Information Agency, v USA se budoucí soudní spory Y2K odhadují nad trilión dolarů.
Okatý klid vzbuzuje neklid. Nedostatečně veřejně deklamovaná připravenost významných podniků vzbuzuje podezření, že něco tají, a informační vakuum zaplní spekulace analytiků na finančních trzích. To může zcela samovolně vyvolat změny ratingu, vlnobití cen akcií, investic atp. Hysterie je schopná vyústit v řadu samotvorných destruktivních řetězových reakcí, pouze na základě ztracené důvěry.
Kdyby to bylo v dnešním informačně provázaném světě nadále možné, doporučil bych ledový klid jakožto protilék davové hysterii. V této situaci by to však byl stejný omyl, jako strkat v Praze hlavu do mísy tam, kde na dveřích najdeme poslední dvojčíslí nového milénia. Pokud tam tu hlavu máte, doporučuji spláchnout, probudit se a podívat se na web stránku společnosti ACTion200, která vznikla z pověření Tonyho Blaira, a jejíž generální ředitel Gwynneth Flowerová vystoupila velmi přesvědčivě na pražské konferenci. Příkladem vstříc. Zahraniční know-how jak se patří a (zcela sobecky) zadarmo.
Tak to už asi vážné bude.
Britské listy upozorňovaly systematicky na problém roku 2000 a počítačů už na jaře 1997 (množství článků k této tematice najdete na této archivní stránce) a vysloužily si za - poněkud nepochopitelně - ostré útoky od Ivana Straky ze Softwarových novin. Straka posléze zveřejnil velmi obstojnou analýzu celého problému v České republice (obsahuje i stručný průzkum situace v českých podnicích) v Softwarových novinách ze srpna 1997.