Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Tristní morálka tristních poměrů
Kazda zeme ma sve tradice. Obyvatele zeme se staletou tradici omezovani
informaci maji tendenci povazovat omezene informace za normalni a sireni
hlubsich informaci za nenormalni.
Lide, jejichz dusevni obzor byl dlouhodobe formovan primitivnimi hesly a
dogmatickymi pouckami, nakonec povazuji primitivnost, heslovitost a
dogmaticnost za nejvhodnejsi formu vyjadrovani.
(Úvodní citát z článku, který zveřejníme příští týden)
Co je nového v České republice
Někteří členové místního zastupitelstva v Praze-Dubči zamýšlejí podat stížnost k
Ústavnímu soudu. Je prý chybou, že když prohlásil Městský soud v Praze listopadové komunální volby za zmanipulované, opíral se "jen o svědectví stěžovatelů". (A o čí jiné svědectví se měl opírat? )
Prozatímní ředitelka pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marie Alušíková odvolala z funkcí
svých náměstků Bohuslava Svobodu a
Davida Marxe. Ministr zdravotnictví David to podpořil. Naopak lidovcům se to nelíbí, protože odvolaná ředitelka nemocnice Zuzana Roithová má křeslo v Senátu za KDU-ČSL. (Jak napsal jeden náš čtenář, jak může být někdo ředitelem podniku se státní účastí a zároveň zasedat v parlamentě??) Petici proti odvolání bývalé ředitelky Roithové ministru Davidovi podepsalo asi 1100
zaměstnanců a 56 vedoucích pracovníků nemocnice. - Miroslav Macek, stínový ministr zdravotnictví ODS, konstatoval, že je prý odvolání Roithové naplněním Gottwaldova hesla "Kdo nejde s námi, jde proti nám."
David prý chce dosáhnout pocitu ohrožení a strachu mezi zaměstnanci ve zdravotnictví, aby byli bezvýhradně poslušní. Macek dodal, že "bolševici nic starého nezapomněli a nic nového se nenaučili. Stačí, aby voliči způsobili,
že ministr David bude co nejdříve vykopnut." - Česká lékařská komora nemá proti odvolání Zuzany Roithové výhrady.
Prezident Václav Havel se seznámil s výsledky meziresortní komise, která měsíc prošetřovala spis, který
vedla Státní bezpečnost na bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka. Havel se chce se Zilkem setkat, ale stále není jasné, jak by mohl dát Zilkovi jako cizinci nahlédnout do spisů Stb.
Klaus chce zachránit českou ekonomiku. Vyzval guvernéra ČNB Tošovského a premiéra Zemana, aby "vláda, ČNB i parlamentní opozice zahájily intenzívní dialog o hospodářské politice." Podle Klause se "propad české ekonomiky alarmujícím způsobem prohlubuje." (Musí to vědět, on ho způsobil.) - V minulosti, za Klausovy vlády, navrhovali jednání u "kulatého stolu" o stavu ekonomiky komunisté, Klaus to ale, když byl premiérem, odmítal. Diskuse však nemůže škodit, stav české ekonomiky je špatný, je však Václav Klaus, odborník na marxistickou politickou ekonomii a inflaci v kapitalismu, schopen přijít s inteligentními řešeními?
Britské listy. Pan Milan Pavlík, jehož názory jsou vždycky cenné, protože vynikajícím způsobem dokáží definovat bigotnější, a přitom nikoliv nevzdělané, postoje české společnosti, rozvíjí, jak jsem si náhodou povšiml, na Fóru Britských listů určité teorie o tom, proč se BL jmenují právě "Britské listy". Prý proto, aby to dodalo jinak chabým "liberálním" názorům Jana Čulíka - neprávem - "britské" autority. - Tak aby bylo jasno, jak vznikl název tohoto internetového deníku: V létě roku 1996, pár týdnů poté, co začal Ondřej Neff vydávat Neviditelného psa, jsem mu nabídl, že bych mohl psát pro Psa občas pár článků. Ondřej Neff pro tuto mou přílohu navrhl název "Britské listy", stejně jako má ve Psu přílohy "Americké listy" a "Kanadské listy". Nevěděli jsme ani jeden z nás tehdy, v co se tato příloha časem vyvine, že vznikne nezávislý a samostatný list. - Název "Britské listy" považuji pro tento deník za nevhodný: list dospěl a zdaleka překonal původní, nejasný, úmysl. Z názvu však vznikla docela známá značka a v současnosti je už nemožné ji měnit. - A ještě, pane Pavlíku, k údajné "liberální levicovosti" Britských listů. Dobře víte, že Britské listy jsou myšlenkově otevřené, daleko otevřenější než většina "profesionálních" českých periodik. Musím se vám však k něčemu přiznat. Automaticky, snad jako každý pořádný novinář, mám tendenci zpochybňovat převažující, konvenční názor. Snažím se prostě hledat nové pohledy. Chci, aby se lidi proboha trochu samostatně zamysleli. Přiznávám to na rovinu. Mrzí mě, když z ČR s odporem odjíždějí po pár měsících Američané či Britové a usuzují, že místní lidi jsou prostě pitomci, kteří nejsou schopni nezávislého kritického myšlení. Že prý nemají zapotřebí ubíjet se provinční zabedněností. - Jestliže tedy v České republice v současnosti v tisku i ve sdělovacích prostředcích převažuje zavádějící, manipulativní pseudopravicovost, přirozeně považuju za svůj úkol ji podvracet. Kdyby tomu bylo obráceně, a český tisk nezveřejňoval "pravicové", ale "levicové" primitivnosti, buďte si jist, že byste asi označoval Britské listy za nepřípustně "pravicový" deník. Protože úkolem pořádného novináře je zpochybňovat konsensus (viz článek Davida Browna v tomto čísle BL.) Takže se dá říci, že za postoje Britských listů můžete přímo obvinit propagandistická periodika jako je Respekt, MFD či Lidové noviny - popřípadě Českou televizi či televizi Nova. - JČ
Austerlitz 2005.Vazeny pane Culiku, zdravim z Brna a posilam Vam link na nas novy server, ktery se tyka znameho
regionu okolo Slavkova. Prosim, zda by se dala udelat pozvanka na tuto
zajimavou akci a zaroven o Vas nazor na uroven serveru. Anglicke i ceske
materialy budeme stale doplnovat.
http://www.austerlitz-region.cz/austerlitz2005/programe.htm. Miroslav Jandora.
Dobré články o školství. Ondřej Hausenblas doporučuje dobré články o školství na adrese http://it.pedf.cuni.cz/~uclisty/
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.