Nad dopisem Dannyho Novotného
Jan Čulík se nemýlí. Měli bychom číst texty, jako napsal Danny Novotný. Nejen číst, měli bychom se pokusit pochopit co si lidé roku 89' myslí o lidech z roku 68'. Místo triviálního poučování o tom "že neexistují jednoduchá řešení"nebo nadávání do "komsomolců" či snad vnucování představy, že snad volá po "silné ruce vůdce" slyšet, co Danny říká.
A on to říká jasně a zřetelně.
Máme už dost těch ubrečených osumašedesátníků, těch ukřivděných demokratů s rudou průkazkou, nedoceněných budovatelů socialismu s lidskou tváří. Zmizte už konečně do dějin, vy polepšení aktivisté let padesátých, vy romantičtí komunisté, vy straničtí papaláši, co jim Brežněv vypálil rybník.
Otravujete. Jsem vzteky rudozelený jak vláda Spolkové republiky, vidím-li v bedně ty falešné kladeče věnců, a slyším ty prolhané nářky.
Jan Palach svým činem před lety tyto lidi k něčemu vyzval. Byť třeba jen k tomu, aby se narovnali a vydrželi vzpřímení. Tito lidé tenkrát tu jeho zběsilou výzvu buď přeslechli, nepochopili nebo ignorovali.
Zaslechla ji až generace Dannyho. Je na to hrdý a právem.
Ano, výročí Palacha je důvodem k zamyšlení. Pro nás - mladé.
Je to ale také důvod k hlubokému studu pro ty, co v té době už měli svoje roky. Honza uhořel a oni se schovali, ohnuli nebo zdrhli. Lze to pochopit.
Nelze však pochopit, že dnes raději nedrží hubu - alespoň pokud jde o Palacha.
28.1.99
Jindra Pařík
Dva omyly Jindry Paříka
1. Žádná generace roku 1968 neexistuje a nikdy neexistovala. Komunisté vždycky byly jen relativně malé procento národa. Češi a Slováci, kteří se v roce 1968 pokusili o osvobození své země, drtivou většinou nebyli komunisté a komunismus nechtěli. To malé procento z nich, kteří v komunistické straně byli a odčiňovali svou hloupost z padesátých let, se v druhé polovině šedesátých let nechovalo jako komunisté a brzy po okupaci na to doplatili: pak se většinou tito lidé chovali tak hrdinně jako málokdo předtím nebo potom v Československu.
2. Generace roku 1989 ničeho nedosáhla a nic nevybojovala. V listopadu 1989 už o nic nešlo. Kdyby se postavila proti komunismu o dva tři roky předtím, mohla být hrdá na to, že svou zemi aktivně osvobodila. V roce 1989 se československý komunistický režim rozložil vlivem mezinárodních poměrů. Češi se až do poslední chvíle chovali pasívně. Vždyť, proboha, bylo 17. listopadu už mnoho dní po pádu Berlínské zdi. Nemytologizujte roli lidí v tzv. "sametové revoluci". Mnozí Češi byli pádem komunismu v roce 1989 právě tak zaskočeni jako Slováci.
JČ