Omezení civilní služby kvůli trestné výpravě do Jugoslávie se nekoná
Bl přinesly echo s žádostí o rozlousknutí otázky: "Omezuje se civilní služba v české armádě, aby bylo víc vojáků pro Kosovo?
Jeden čtenář se ptá: Dobry den, behem dne jsem zaslechl zajimavou (jak pro koho) informaci: Ze snad ti, kteri o tom rozhoduji (OVS?) dostali pokyn, aby v maximalni mozne mire omezili nastup na civilni vojenskou prezencni sluzbu (anebo jak se to spravne jmenuje) v souvislosti s operacemi NATO v Kosovu a nasi ucasti v ni. Pokud mate nejake zdroje, muzete neco zjistit? Protoze nic takoveho jsem v ceskych mediich nezachytil. - Ví o tom někdo něco?
Zde je odpověď. Civilkáři mohou prdět na vojnu stále podle zákona č. 18/92 Sb. a vojáci a vojákyně do něho nemohou zasahovat. Klukovi, který vyplní prohlášení o civilní službě musí na OVS dát okresnímu úřadu do pěti dnů vyjádření kolik že si musí na civilce odkroutit (1,5 násobek normálního vojančení) a okresní civilkářský dohazovač se postará o uhnízdění onoho kluka (pokud kluk není šikovný a předem si nenajde místo, kde by měl klid a pokoj a nic nedělal do konce civilní vojny).
Když jsem se na souvislosti s trestní výpravou do Jugoslávie ptal na OVS v Ústí nad Labem, koukali (po telefonu) na mne jako na vola, protože si podobné restrikce zbržďující apetit civilkářů neumí (díky zákonu) prakticky ani představit.
Kromě toho jsem se neoficiálně na jiném armádním místě dozvěděl, že česká armáda by nemohla do trestné expedice vyslat více než jeden prapor, protože nemá dostatečně vycvičený manšaft, který by mohla do skutečného vojenského průšvihu poslat, aby si neutržila v zahraničním vojenské profi světě ostudu.
Ale zároveň bylo dodáno, že Češi mají mimořádný smysl pro improvizaci, takže běžný průměrný český pěšák, kdyby skutečně musel narukovat "do vojny", by se asi lépe adaptoval a vyrovnal s potížemi než průměrný zahraniční záklaďák, či řádový novopečený profi-pěšák.