K článku Karla V. o panu Grebeníčkovi
Jan Čulík
V civilizovaných společnostech platí presumpce neviny a to i pro osoby obviněné z nejtěžších zločinů. Jinak se společnost rozloží v nespravedlivý chaos. Existují-li důkazy, že pan Grebeníček starší páchal zločiny, nechť je souzen.
Pokud není soudnictví ochotno v této věci podniknout potřebné kroky, nechť pan Karel V. vystoupí ze své anonymity a jde demonstrovat spolu s ostatními před ministerstvo spravedlnosti, do té doby, dokud nedojde ke spravedlivému soudu.
Podmínkou civilizované existence v České republice ovšem není jen potrestání zločinců z komunistického režimu, ale i z režimu postkomunistického.
Článek pana Karla V. o panu Grebeníčkovi, je zástupnou emocionální reakcí pro všeobecnou frustraci, kterou lidé v dnešní České republice pociťují. Ve středověku řešili lidé podobnou frustraci pogromy na židy.
Kolektivní vina ani presumpce viny nemají místo v demokratické společnosti, kde musí vládnout právní řád.
Posuzujme každého podle toho, co individuálně učinil dobrého nebo zlého, nikoliv podle toho, zda je či není komunista, nebo pravičák.
To, že je někdo komunista, automaticky neznamená, že je zločinec, stejně jako to neznamená u příslušníků ODS či jiných stran. Poměřujme lidi individuálně, jejich činy.
Pokud v České republice existuje demokracie, musejí mít občané právo na vyjadřování jakýchkoliv názorů.
Karel V. má právo ostře zpochybňovat ve veřejné debatě politiku poslance Grebeníčka juniora i jeho politické názory, nemá však právo ho spojovat s možnou vinou jeho otce. Zvlášť je to neetické, když to dělá a skrývá se přitom pod pseudonymem.
Má-li větší procento obyvatelstva chuť vyjadřovat svou frustraci útlakem komunistů, je možno si posloužit. Zrušme jakékoliv předstírání, že je v ČR demokracie, a zaveďme populistickou diktaturu, jejímž cílem bude řešit problémy tím, že se bude dupat po komunistech.
Ujišťuju vás však, že se tím problémy země nevyřeší a že se lidem v takové zemi nebude žít příliš pohodlně.