Slušovický mýtus po deseti letech
S poněkud zavádějícím podtitulem "Svědectví o době postrádající logiku a o člověku, který se v ní dokázal orientovat" uvádí Česká televize šedesátiminutový dokument mladého režiséra Roberta Sedláčka o Františku Čubovi, legendárním předsedovi Agrokombinátu Slušovice.
Dokument je pozoruhodný z několika hledisek. Jeho tvůrci se pokusili o nestranný pohled jak na osobu kontroverzního "socialistického podnikatele", tak na absurdní dobu, v níž se "slušovický zázrak" odehrával. Ve filmu hovoří o Slušovicích František Čuba, Miloš Jakeš, Rudolf Hegenbart i řada někdejších Čubových spolupracovníků, mnozí z nich na toto téma poprvé od roku 1989.
Velmi cenné je, že - na rozdíl od četných jiných produktů současné české dokumentaristické tvorby - režisér neideologizuje, nemoralizuje a nesnaží se za každou cenu uspořádat výpovědi aktérů do předem připraveného schématu, ale přistupuje k látce s úctou k faktům a nechává na divákovi, aby si hledal argumenty pro i proti. Ocenění zaslouží i lehkost a vtip, se kterými se hovoří o absurditách období komunistické totality (neodolatelně komicky působí např. zmínka, že v době, kdy Agrokombinát dosahoval miliardového obratu, komunisté poslali Františka Čubu studovat VUML).
To, co je na Čubově osudu patrně nejzajímavější, tedy rozklad slušovického kolosu po roce 1989 a rozsáhlá kampaň proti Slušovicím a jejich představitelům, je zmíněno jen letmo v závěru pořadu; je zřejmé, že by se jednalo o látku k minimálně stejně obsáhlému (a rozhodně o nic méně kontroverznímu) pořadu.
I když lze filmu vytknout určité technické nedostatky (např. to, že v první části je místo souvislých výpovědí aktérů prezentována rušivá mozaika jakýchsi "soundbites", a nepříliš nápaditá práce s dobovým materiálem), je jisté, že se v tvůrčí skupině Karla Hynie podařilo vytvořit mimořádný dokument, který si zcela jistě zaslouží diváckou pozornost.
(František Čuba: Slušovický zázrak. V premiéře vysílá ČT1 v úterý 1.6. ve 20.00.)
Tomáš Pecina poznamenává na okraj: Vida, dalsi clovek, ktereho "znicil" Stanislav Devaty... Pritom pry Cuba byl
jediny zamestnavatel, ktery byl v 80. letech ochoten Devateho zamestnat, a
propustil ho, az kdyz z toho byl neunosny skandal s StB. Kdyz jsem na te
projekci poznamenal, ze je to pozoruhodna paralela s Janem Kavanem, ktereho
take Devaty misto vdecnosti obvinil z - nikdy neprokazane - spoluprace sStB,
ostatni novinari me zprazili ledovymi pohledy: jak se zda, Kavan je stale
jeste patentovany udavac a Devaty cestny disident...