Internet:Británie zavádí širokopásmové multimediální služby
Britové se připravují na technologickou změnu, která prý změní jejich život: jak pracují i jak se baví. Změna má název broadband - široké pásmo. To je odborný žargón pro "velmi tlusté datové spojení" pro domácnosti i pro podniky. Pro většinu Britů bude zavedeno ve velmi blízké budoucnosti.
To bylo přislíbeno tento týden v úterý, kdy Oftel, britský regulační úřad pro telekomunikace, oznámil, že se rozhodl ukončit monopol (někdejšího státního, už dávno ale soukromého) Britského telekomu v oblasti místních telefonních linek.
Rozhodnutí otevřít místní telefonní linky v Británii konkurenci znamená, že nyní budou Britský telekom a celá řada jiných velkých firem, jako je Telewest, NTL, Energis a agresívní obří americký koncern MCI WorldCom spolu soutěžit při poskytování celé řady širokopásmových technologií za spotřebitelské ceny.
Tyto nové sítě budou schopny přenášet obrovské množství dat. Doma bude možno sledovat filmy, přenášené po telefonních linkách, využívat videokonferenčních služeb a pracovat se superrychlým přístupem k internetu, ve srovnání s nímž je spojení ISDN jen pomalé.
Ti, kteří tento způsob komunikace už využívali, konstatují, že to změní způsob, jímž používáme internetu, jak se díváme na televizi a jak komunikujeme navzájem.
David Edmonds, generální ředitel organizace Oftel, předpovídá, že se Velká Británie v důsledku nově vzniklé konkurence dostane v oblasti širokopásmových technologií na světovou špičku.
"Zastávám osobně názor," uvedl Edmonds, že do konce roku 2001 bude mít Británie na místní úrovni lepší komunikační sítě než jakékoliv jiné země.
Ale Britové nebudou muset čekat až na rok 2001. V pondělí tento týden oznámil Britský telecom, že vzhledem k tomu, že do Británie brzo vstoupí celá řada jeho velmi vážných konkurentů a v důsledku rostoucí poptávky po vysokopásmový provoz, vyvolané bouřlivě se šířícím užíváním internetu, objednává vysokopásmové zařízení na modernizaci 400 ústředen, na něž je napojeno 6 miliónů uživatelů telefonních linek.
Toto zařízení bude v provozu do dubna roku 2000 a Britský telekom uzavřel smlouvy s dvěma firmami, Video Networks a VirginNet, které budou poskytovat video on demand (videopořady na subskripci) a vysokorychlostní přístup na internet prostřednictvím nové technologie, zvané ADSL.
Předplatitelé si budou moci objednávat filmy z digitální virtuální půjčovny s tisícem titulů. "Výpůjčka" jednoho filmu bude stát 2 libry (cca 100 Kč, lístek do kina stojí v Británii v současnosti cca 4 libry). Film si stáhnou po telefonní lince a budou ho sledovat na vlastní televizi. Britský telekom také plánuje vlastní televizní vysílání po telefonních linkách, ale až od roku 2001, kdy bude zrušen zákaz na televizní vysílání telefonních společností.
ADSL
Assymetrical Digital Subscriber Loop (Asymetrická digitální předplatitelská smyčka) dokáže zmodernizovat tradiční telefonní linku bez nákladné výměny telefonního kabelu, ale nabízí patnáctkrát rychlejší provoz než spojení ISDN pro domácnost, která jsou v současnosti v Británii k dispozici.
Ve Spojených státech je ASDL permanentním připojením, které stojí pouhých 39 dolarů měsíčně.