Otázka týdne:
Nezaměstnanost v České republice
Jan Čulík, Radiožurnál, neděle 12. 9. 1999 v 9.10
Máte pocit z reakcí politiků, že si na zvyšující se počet nezaměstnaných zvykají, anebo že je to vyvádí z míry?
Podívejte se na internetové stránky Špidlova ministerstva práce a sociálních věcí. Najdete tam přibližně pětadvacetistránkový projekt nazvaný Národní plán zaměstnanosti, dosti přesně vypracovaný podle zásad Evropské unie. (Mimochodem, srozumitelnější je to v angličtině, i když anglický text obsahuje chyby, protože se vyhnete dřevěné české úřednické řeči.) Tento Národní plán zaměstnanosti je důkaz, že Špidlovo ministerstvo proti zvyšující se zaměstnanosti něco po deseti letech, opravdu dělá, konečně podle zavedených západoevropských zkušeností. Věci ovšem nenapomáhají mlhavé a rozvláčné rozhovory, jaký Špidla poskytl včera Alexanderu Kramerovi v deníku Právo, kde o národním programu zaměstnanosti neřekl vůbec nic.
Bohužel, celý program je teprve na naprostém začátku. Samo ministerstvo očekává, že se jeho efekt začne projevovat až někdy po roce 2000 a mezitím stoupne nezaměstnanost v ČR na 10 až 11 procent. Chybějí příslušné struktury a efektivní státní správa. Neexistuje spolupráce mezi ministerstvem a lidmi na nižších úrovních, neexistuje příslušná legislativa, neexistuje potřebná struktura regionů. V současnosti se aktivního programu proti nezaměstnanosti účastní pouze 7,5 procent českých nezaměstnaných! V některých oblastech plánovaných akcí ani nebyl dosud určen rozpočet.
Principy, které chce Špidlovo ministerstvo prosazovat, totiž zejména zlepšit kvalifikaci i zaměstnatelnost českých občanů, podporovat poradenstvím a infrastrukturou vznik malých a středních podniků a zajistit adaptabilitu už existujících podniků, jsou však naprosto správné, prosazují se všude v západní Evropě a je dobře, že se je Špidla snaží realizovat.
Jen zahraniční investory bych lákal do Čech méně finančními dotacemi a daňovými úlevami (o ty usilují často prodělečné zahraniční podniky) a více kvalitní státní správou, moderní infrastrukturou a kvalifikovanými pracovními silami a zejména efektivní byrokracií.