Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Inzerujte v Britských listech!
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde. Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Podle rozhovoru z Bruselu, který včera v 19 hodin vysílala česká redakce BBC, je Česká republika ze všech pěti nynějších žadatelů o vstup do Evropské unie připravena nejhůře.
Francouzské vojenské stíhací letadlo Mirage 2000 havarovalo včera večer na základně taktického
letectva české armády v Čáslavi. ČTK to oznámil mluvčí velitele vzdušných sil Petr Fajl.
Pilot, který minul přistávací dráhu a zavadil podvozkem o předpolí, se stačil včas katapultovat a vyvázl bez zranění. Letadlo
začalo hořet a je údajně zcela zničeno.
K podmíněnému trestu byl odsouzen jeden bývalý komunistický vyšetřovatel. Ke dvěma letům vězení podmíněně odloženým na zkušební dobu čtyř let odsoudil senát Okresního soudu v Pardubicích bývalého vyšetřovatele Státní bezpečnosti v letech 1950 a 1951. Podle svědectví tehdy vyšetřovaných osob v
politických procesech dnes osmasedmdesátiletý Vladimír Špaček násilím přinutil nejméně tři osoby k nepravdivému doznání protistátní činnosti. Za ni byl později
jeden z těchto lidí odsouzen k trestu smrti a popraven, další strávili řadu let ve vězení.
Sociálnědemokratická vláda v pondělí jmenovala přednostou prostějovského okresního
úřadu Vojtěcha Matějičného, šéfa sekretariátu předsedy ČSSD Miloše Zemana. Ministerstvo
vnitra tvrdí, že na místo přednosty vybralo nejschopnějšího člověka z konkursu. Opoziční
strany označily jmenování Matějičného za "dosud nejkřiklavější případ
politizace státní správy".
Parlament včera opět nerozhodl o zákonu o homosexuálním partnerství. Odpůrcům zákona se podařilo prosadit jo vrácení k novému projednání
výborům. Sněmovna se nyní návrhem může znovu zabývat nejdříve na své
prosincové schůzi.
Lidem v ČR je jedno, co jedí. Češi a Moravané zaostávají za obyvateli jiných postkomunistických zemí v názoru na
zdravou výživu. Podle výsledků průzkumu společnosti Gfk- Praha považuje
nákup zdravých potravin za velmi důležitý méně než desetina obyvatel České republiky oproti
54 procentům Rumunů, 48 procentům Ukrajinců, přibližně třetině Slováků, Bulharů a Maďarů a
28 procentům Poláků.
Co je špatného na ideologii jako takové? Ptá se Bob Čáp
Omlouvam se mohli byste mi vysvetlit co je spatneho na ideologii jako takove, mam z Vas takovy nejasny pocit, ze jste presne nepochopil, co toto slovo znamena...
Poznámka JČ:Ideologie je zjednodušení vidění reality. Skutečnost kolem nás je neobyčejně mnohotvárná a je prokázáno, že lidské bytosti mají velké potíže ve snaze stavu života a světa porozumět a orientovat se v něm. Zhoubné je pokoušet se vytvářet politicko-filozofické systémy, které jsou nutně nebezpečně zjednodušenou interpretací skutečnosti a znásilňovat přirozenou realitu tím, že se je pokoušíme natahovat na černobílé ideologické kopyto. Zdálo se mi, že komunisté docela přesvědčivě ukázali, kam vede slepá víra v ideologii. Znovu to dokazují v postkomunismu jiné, pevně ve svou pravdu přesvědčené politické strany. Člověk i společnost musí postupovat ve vztahu k přirozenému světu neobyčejně opatrně, s pokorou, metodou pokusu a omylu, a to případ od případu. Žádná přímočará ideologická řešení, která by se hodila na všechno, neexistují. V normálním světě mezi uvažujícími lidmi se považují nálepky jako "pravicová" a "levicová" ideologie za zastaralé a nepoužitelné. Všechny vlády světa v dnešní rychle se měnící situaci jsou nuceny dělat v podstatě totéž.
Mizerné Lidovky jsou někdy dobré. Píše Vlasta Leporská
jen kratce k prispevku Juliany o darwinismu a o mizerne urovni LN - v zasade s ni souhlasim, tato situace trva jiz dlouho. Ale pondelni vydani bylo pro me prekvapivou vyjimkou. Byl tam neobvykle dobry sloupek Martina Schmarze (?!), dale zajimavy Uhel pohledu od Jaroslava Veise, ktery se dotykal stati A. Strohleina o Vaclavech (zmineny BL). Pak par zajimavych veci v rubrice Nazory.
Jsou zprivatizované železnice nebezpečné? Po katastrofální železniční havárii u londýnského nádraží Paddington minulý týden v úterý 5. října, při níž vybuchly nádrže ropy v obou lokomotivách a mnoho lidí uhořelo, vysílal britský komerční okruh Channel Four v úterý 12. října jednak velmi dramatickou, půlhodinovou reportáž, založenou především na svědectví očitých svědků, a hned poté jako součást téhož pořadu studiovou debatu, v níž lidem z obou vlaků, kteří přežili, čelili šéfové zprivatizovaných britských železnic. Hájili se mimo jiné tím, že je prý neobyčejně obtížné rychle odstranit pracovní kulturu zestátněných železnic, která je zakořeněná, protože existovala přes padesát let. V nynější situaci musejí spolu ostře soupeřit jednotlivé soukromé železniční podniky, přitom vláda tvrdě naléhá, aby byly vlaky provozovány načas a pokutuje soukromé podniky velkými částkami, dopouštějí-li se zpoždění. Vede to prý na železnici k atmosféře hysterie, kdy mají cestující méně než minutu, aby na nádraží nastoupili do vlaku, nádražní zřízenci je do vlaku doslova honí. Starší zkušení strojvůdci ze zprivatizovaných železnic v nové situaci z odporem odcházejí, soukromé firmy najímají strojvůdce nové, jenže bývalo pravidlem, že se strojvůdcem vysokorychlostního vlaku mohl stát jen člověk s patnáctiletou praxí řízení vlaku - nyní to dělají mladíci po osmi měsících. Vzhledem k tomu, že spolu soukromé železniční firmy ostře soupeří, je velmi obtížné v roztříštěném železničním systému komunikovat po celé jeho síti. Někteří účastníci debaty se zasazovali o to, aby vláda převzala ve správních radách soukromých železničních společností podstatný podíl a jménem veřejnosti vyžadovala kvalitní služby a dodržování bezpečnostních předpisů. - Šokující v havarovaném vlaku například bylo, že u kladiv, která jsou v každém vagóně k dispozici pro rozbití oken, aby mohli cestující jimi vylézt, se po prvním úderu na okenní tabuli ulomila rukojeť. Jestlipak jsou obdobná kladiva umístěná v pražských autobusech či v metru pevnější? Vyzkoušel to někdy někdo?
Havel o sobě. Havel sám o sobě a svých úspěších, viz tuto adresu, upozorňuje Josef Schrabal. - Juliana k tomu dodává:
Pompezni styl Havlova interview je uplne strasny. Kazdy politik asi casem
ztraci soudnost.
Ožebračené české intelektuální elity. O ožebračení českých elit, včetně lékařů, píše v aktuálním vydání časopisu Central Europe Review anglicky Jan Čulík.
Česká literatura bez témat o čem psát. K desátému výročí pádu komunismu
zveřejnila BBC na svých anglických stránkách feature o roli českých spisovatelů a literatury za komunismu a nyní. Anglické zpravodajské stránky BBC obsahují i odkazy na Britské listy a Central Europe Review.
Demonstrace proti rasismu v ČR. Iniciativa proti rasismu plánuje demonstraci proti českým neonacistům. Další informace na adrese http://go.to/ipra.
Článek tohoto čtvrtletí. Byl na něj nominován tento text: Tvorba bohatství: Nová pravidla pro jednotlivce, společnosti a státy (L.C.Thurow, The Atlantic Monthly, přeložil Jiří Zlatuška)
Práci hledá v oblasti médií či reklamy (či jinde) na část úvazku (tři dny v týdnu) šestadvacetiletá studentka druhého ročníku pražské VŠE s velmi dobrou, aktivní znalostí angličtiny (právě se vrátila do ČR po dvouletém pobytu v Británii). Předchozí praxe administrativní, manažerská i produkční, znalost práce s počítači, pracovala v České pojišťovně, v redakci jednoho českého ekologického časopisu, jako správce databází v nakladatelství, atd. Uchazečka má dvě maturity a dvouletou nástavbu v oboru informatiky a ekonomického účetnictví. V budoucnu možnost práce na plný úvazek. Telefon večer 02-651 3595.
Anglické shrnutí nejnovějšího vývoje aféry týkající se televize Nova od Jana Čulíka najdete od pondělí dopoledne v aktuálním čísle CER na tomto místě.
O čem se mluví v ČR. Přehled toho, čím v těchto dnech žije Česká republika, (komunisté, major Zeman, banky a "sex na vysoké škole") shrnul anglicky v časopise Central Europe Review na tomto místě Jan Čulík.
Souhrnná zpráva o vývoji České republiky. V aktuálním čísle časopisu Central Europe Review najdete v angličtině rozsáhlou zprávu o vývoji České republiky od roku 1992 do současnosti The Czech Republic 1992 - 1999 - From unintentional birth to prolonged political crisis (200kb). Napsal ji Andrew Stroehlein, pomáhali mu s tím Jan Čulík, Steven Saxonberg a Kazi Šťastnová.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fr.html je ve zkusebnim provozu Mertlikem slibovany registr ekonomickych subjektu. Zde si muzete potencialniho obchodniho partnera proklepnout podstatne lepe, nez dosud na http://www.justice.cz. Mimo jine novy registr zahrnuje i podnikajici fyzicke osoby (=zivnostniky).
Případné sponsorování Britských listů. Ozvalo se několik čtenářů, že by chtěli finančně přispět na vydávání Britských listů. Máte-li zájem, můžete přispět na můj účet u České spořitelny, 2201638-018/0800, specifický symbol 5251663, variab. symbol 14. Prosím, dejte mi vědět e-mailem, že na to konto nějaké peníze posíláte. Nesejde-li se totiž realistická částka, s níž by se dalo něco podnikat, peníze všem dárcům vrátím. - Petr Paleta připomíná, že by čtenáři rádi věděli, na co ty peníze chci. Podrobně to v některém z příštích vydání BL vysvětlím.
Anglické shrnutí nejnovějšího vývoje ohledně televize Nova je v časopise Central Europe Review na tomto místě.
Český superšpión a smrt princezny Diany. Případ podvodných dokumentů týkajících se údajné vraždy princezny Diany a svědectví českého zpravodajce za komunismu, Karla Koechera, že neměl s případem nic společného, je k dispozici také v angličtině v časopise Central Europe Review. - V aktuálním vydání časopisu Central Europe Review shrnuje nejnovější vývoj ohledně TV Nova anglicky Jan Čulík na tomto místě. Na jiném místě je v aktuálním vydání CER anglické shrnutí dosavadní historie televize Nova od Jana Čulíka.
Impuls 99 kritizuje JČ v angličtině v časopise Central Europe Review v článku nazvaném No Pulse 99.
Nepřípustná reklama v českém vysílání BBC. Napsala Juliana:
Vazeny pane Culiku,
domnivala jsem se, ze upozorneni o nepripustne reklame na BBC je v BL
zbytecne dlouho, ale dnes (16. 8.) me tato stanice presvedcila o jeho stale
aktualnosti. V glose o nezamestnanosti (redaktor rekl inflaci) byl Petr
Holub uveden priblizne takto: "Zeptali jsme se na nazor P. H., sefredaktora
Respektu, kteremu o teto problematice vychazi dnes v tomto casopise clanek."
Respekt si nekoupim. Za prve je mi tento zpusob reklamy protivny, za druhe
nerekl Petr Holub nic, co uz bych neslysela alespon padesatkrat.
Neni mi zcela jasne, proc se o nezamestnanosti bavi novinar z BBC s
novinarem z Respektu - proc se BBC radeji nezepta nejakeho sociologa nebo lidi z uradu prace.
Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Přišel tento dopis: Vazeny pane Culiku,
kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo
neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale
jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v
tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco
plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim.
Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.
V Producers' Guidelines BBC se mj praví: Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného.
Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
Všechny články o válce o Kosovo, zveřejněné v BL, naleznete v tematickém archívu BL. Klikněte tam na heslo "zahranici, Kosovo".
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL. Tematický archív BL od 1. září 1997, kdy se BL osamostatnily, je na adrese http://blisty.internet.cz/xz.
|