Liberecká spalovna pod palbou mezinárodní kritiky
Noviny, které projdou spalovnou, si lze přečíst
Zástupci šestnácti zemí, kteří se zúčastnili mezinárodní konference o odpadech a toxických látek, která se konala od 13. do 16. dubna v Zahrádkách u České Lípy navštívili mimo jiné i spalovnu odpadů v Liberci. Účastníci konference možnost prohlédnout si spalovnu přivítali.
Této exkurze se zúčastnil i Paul Connett, profesor chemie na St. Lawrence University v New Yorku. Po návštěvě spalovny vyjádřil obavy o životní prostředí tohoto regionu: "Pokud zde ještě žijí nějaké ryby, budou za několik let kontaminované mědí, protože spalovna nemá zařízení, které by ji nějak výrazně odstraňovalo z emisí. Rovněž se nedá mluvit o evropském standardu, jestliže toto zařízení desetkrát až padesátkrát překračuje limit pro dioxiny běžný v západní Evropě."
Paul Connett kritizoval i přístup vedení společnosti k recyklaci odpadů. František Nyč, ředitel Termiza totiž porovnával projekt, během něhož děti z libereckých škol vytřídily a předaly k recyklaci 142 tun plastů, s denní kapacitou spalovny, jež spálí 300 tun odpadů. "Nebylo by snad lepší, kdyby se více jak miliarda korun investovala do recyklace odpadů? Takovou věc přece nemůže vedení města nechat jenom na školácích. Recyklací odpadů lze dosáhnout vyššího využití energie vložené do materiálu, jež se stává odpadem a stejného snížení množství odpadů, jež jdou na skládku."
Při prohlídce popela, který zbyde v peci, našel Paul Connett kus novin, které bylo možné po "vysokoteplotním" spálení přečíst. "Toto je zřejmě část závodu, kterou normálně veřejnost nevidí," řekl Paul Connett. Po spálení odpadů zbyde asi třetina jejich hmontnosti jež putuje na skládku a část dokonce na skládku toxických odpadů.
To, že město Liberec sáhlo po spalovně při řešení svého nakládání s odpady, kritizovala většina účastníků konference. Divili se rovněž, že v Liberci souhlasili s tím, že takové množství peněz získá firma Von Roll za dodání mizerné technologie. Lepší cestu by viděli v rozvinutí recyklačního programu. Že to je možné i v podmínkách střední Evropy demonstroval na konferenci projekt v regionu Zywiec v Polsku.