PREMKU, JSEM S TEBOU, BUD SE MNOU. ZITRA POSILAM VSECHNY SVE ZNAME I NEZNAME
DO KNIHKUPECTVI, AT SI KOUPI "KATA", DRIV NEZ HO NECHAJI PRI DOMOVNICH
PROHLIDKACH ZABAVIT A SPALIT. VRACIME SE PRED DATUM 17. LISTOPADU 1989: VSE
CO JE PRAVDIVE NUTNO VCAS A DOBRE SCHOVAT A U VYSLECHU VYUZIT SVEHO
ZAKONNEHO PRAVA A ODMITNOUT VYPOVIDAT!!!
Sent: Wednesday, June 07, 2000 9:04 PM
To: Petr Cibulka
Subject: uz je to tady
Ahoj Petre.
Mam tu cest Te jako jednomu z prvnich oznamit, ze organy cinne v trestnim
rizeni zacaly konecne konat. Dne 16. 6. 2000 jsem na 9,00 hod. predvolan k
podani vysvetleni (procesni ukon pred sdelenim obvineni) na Urad vysetrovani
Ceske republiky. Predmetem vysvetleni je, cituji:"okolnosti vydani knihy
Kato-Pribeh....." .
John [Bok] je ve stejny den predvolan na 13, 00 hod. Vyplyva z toho, nepocitam-li
vysetrovatelovu "poledni prestavku", ze pro me "podani vysvetleni", ktere
zabere dle meho odhadu maximalne 5 minut, nebot nemam co vysvetlovat (§ 100
tr.r.) venuje vice jak 3 hodiny.
Ma predtucha, ze zabaveni Mein Kamfu nebylo nahodne, nebot stejny osud by
mohl potkat "Kato" a dalsi podobne publikace se naplnuje.
O predvolani jsem informoval vydavatele, advokaty a Tebe, takze naloz s
touto informaci dle vlastniho uvazeni.
Zdravim Premek
Kdosi nás káral, že je nepřípustné, když kritizujeme některé poměry v České republice, protože to, že ty poměry jsou právě takové, přesně určuje zákon! Jako by nebylo prvním právem občana v demokracii kritizovat to, co považuje za špatné zákony a usilovat prostřednictvím veřejné debaty o celospolečenský konsensus, v jehož rámci by se zákony vylepšily.
Tak mi, prosím, nikdo nepište, že nemám kritizovat zahájené trestní stíhání proti nakladateli Zítkovi a konfiskaci Mein Kampfu. Vím, že je možno v českém právním řádu zřejmě najít paragraf, podle něhož lze Zítka stíhat. To, že je to možné, je špatné - znamená to, že v ČR nefunguje řádná demokracie. Charakteristickou vlastností komunismu bylo to, že se komunismus kritizovat nesměl. Charakteristickou vlastností demokracie naopak je, že se demokracie kritizovat smí. Zakazování extrémních názorů je absurdní - jasně a přesvědčivě to vyložil Vít Novotný na tomto místě. Pronásledovat nakladatele za to, že vydal historický, i když hnusný dokument (Mein Kampf) znamená z něho zbytečně dělat hrdinu. Extrémní názory musejí být povoleny, ale občané, kteří vědí, že tyto názory jsou hnusné, mají povinnost s nimi veřejně polemizovat. Nakonec je na nich, jak zdárně se bude rozvíjet demokracie.
Případ publikace Kato
Je vydání údajného policejního svazku Jana Kavana totéž jako publikace historického dokumentu, blábolivé knihy Adolfa Hitlera?
Zdá se mi, že v případě údajného Kavanova svazku existuje určitá potíž. Jde totiž o neověřený a neověřitelný text, manipulace s nímž může významně poškodit pověst žijící osoby. Takové dokumenty se v civilizovaných zemích nezveřejňují. I v uvolněných dokumentech britské rozvědky jsou začerňována jména osob, které ještě žijí. Týká se to například i důvěrných vládních dokumentů o britské kolaboraci s nacisty na britských ostrovech v kanálu La Manche, které byly za druhé světové pod nacistickou správou. Zdá se tedy, že publikace tohoto knižního svazku by se mohla stát zdrojem osobního občanskoprávního sporu, kdy by Jan Kavan mohl vydavatele žalovat, že neověřeným a neověřitelným materiálem poškozují jeho pověst.
Druhá věc je, že pokud je kniha "KATO" skutečně kopií autentického policejního svazku na Jana Kavana, je součástí dokumentů 1. správy FMV, které nebyly nikdy odtajněny.
V případě, kdy vyzradí současní či bývalí britští tajní agenti utajované skutečnosti a publikují je v tisku či knižně, stává se záležitost okamžitě předmětem trestního stíhání. Kniha o praxi britské rozvědky Petera Wrighta Spycatcher, která vyšla v zahraničí, byla dokonce za vlády Margaret Thatcherové na britských hranicích celníky konfiskována. Bylo to ovšem před dobou internetu.
V současnosti žije v emigraci ve Francii bývalý agent britské rozvědky David Shayler, který zveřejnil na internetu i v některých britských sdělovacích prostředcích určitá obvinění proti rozvědce. Britská vláda požádala o jeho vydání, Francie to ale odmítla s poukazem na to, že pr jde o politické pronásledování.
Zdá se mi, že potlačovat vydání historického, dokumentu, totiž Mein Kampfu, je o něco nesmyslnější než trestat vydavatele publikace KATO. V případě publikace KATO se lze totiž hájit, že jde o poškozování pověsti živého člověka nedokazatelnými tvrzeními a nadto dokument patří k utajovaným materiálům, jejichž publikaci trestá každá země.
Přesto si však myslím, že trestní stíhání Zítka, Vachalovského i Boka je pošetilé. Jako by nebylo v ČR dost kandidátů na trestní stíhání mezi tuneláři a ekonomickými podvodníky, jenže k tomu se úřady jaksi moc nemají.
Potlačováním knih a trestním stíháním jejich vydavatelů ze sebe jen Česká republika udělá na mezinárodní scéně šaška a ze stíhaných osob nesmyslně vytvoří hrdiny.
Daleko důležitější by bývalo bylo natočit pro Českou televizi srozumitelný a napínavý seriál, v němž by bylo vysvětleno, proč jsou Hitlerovy bláboly nepřijatelné. Stejně tak by bylo třeba, aby vystoupili na veřejnost i lidé, kteří by zpochybnili autentičnost publikace "KATO". Sám Přemysl Vachalovský uvedl v rozhovoru s Janem Čulíkem v Radiožurnálu, na žádost, aby dokázal autentičnost této knihy, "že on tady není od toho, aby něco dokazoval".
To k diskreditaci publikace "KATO" naprosto stačí.
Pánové Vachalovský a Bok si nemohli přát nic víc, než aby z nich dnešní český režim udělal v mezinárodním měřítku obětní beránky.