Evropská unie připravuje nové tvrdé zákony proti tabákovým společnostem
Britská Dolní sněmovna i Evropský parlament ve Štrasburku ostře kritizovali tabákový průmysl a zejména to, že užívají termíny jako "cigarety s nízkým obsahem dehtu", "lehké" cigarety" a "nízkonikotinové cigarety", což poskytuje kuřákům falešný pocit bezpečí.
V Dolní sněmovně byl vyvíjen nátlak na ministry, aby začali považovat tabák za stejně tak škodlivý, jako jsou tvrdé drogy, heroin a kokain.
David Hinchliffe, předseda parlamentního výboru pro otázky zdravotnictví, konstatoval, že "kouření je skandál epidemických rozměrů", které ročně usmrcuje v Británii 120 000 osob. To, že jsou cigarety škodlivé, je známo nejméně od padesátých let, ale tabákové společnosti to popírají a sponsorují opačná tvrzení.
Britští poslanci požadují vznik regulačního úřadu pro tabák, podle vzoru Úřadu pro kvalitu potravin, který by byl schopen účinně bojovat s bohatou a efektivní tabákovou lobby.
Tabákovým společnostem se loni podařilo oddálit zavedení zákazu reklamy cigaret v Evropské unii. Britský ministr průmyslu a obchodu Steven Byers se chystá nařídit vyšetřování obvinění že firma British American Tobacco se sídlem v Londýně, druhá největší tabáková společnost na světě, podporuje mezinárodní pašeráctví cigaret a profituje z něho.
Tvrzení učinil deník Guardian, a firma BAT se ho prostřednictvím vlivných mezinárodních právníků pokusila zpochybnit.