Německo přijímá program likvidace jaderné energetiky
Německý kancléř Gerhard Schroeder dokončuje dohodu s řediteli německého energetického průmyslu, podle níž by mělo být zlikvidováno více než 6 procent celosvětové jaderné energetické kapacity a Německo by do pěti let přestalo zpracovávat vyhořelý jaderný materiál.
Likvidaci německého jaderného energetického průmyslu požadují němečtí Zelení, kteří se dostali do vlády v roce 1998, kdy vytvořili koalici se sociálními demokraty. Nynější dohoda však nesplňuje jejich požadavek okamžité likvidace celého jaderného průmyslu.
Zdá se, že jaderné elektrárny budou v Německu v provozu ještě alespoň dvacet let, i když nejstarší jaderné reaktory mají snad být vyřazeny z provozu do roku 2002.
Otázkou ovšem je, zda nynější dohoda přetrvá. Kritizují ji nejenom Zelení, pro něž je nepřijatelně kompromisní, ale právně ji u soudu zřejmě budou zpochybňovat regionální vlády, které do jaderné energetiky investovaly své peníze.
Loni vyrábělo 19 německých jaderných reaktorů téměř třicet procent veškeré elektrické energie v Německu. Jen Spojené státy, Francie a Japonsko mají větší jadernou energetickou kapacitu.
Odpůrci uzavření jaderných elektráren argumentují, že Německo bude muset spalovat víc fosilních paliv a bude tak ohrožovat životní prostředí jinak.