(Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213-1792 Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Mimořádně důležitý materiál daly včera novinářům k dispozici Občanské právní hlídky. Téměř čtyřicetistránkový dokument, který zvlášť zveřejňují i Britské listy (ve formátu RTF; digitální podpis pro ověření autenticity), obsahuje stručný přehled zákonů, které policie nejčastěji porušovala, a poprvé i jména a kontaktní údaje (včetně e-mailů a telefonních čísel) přibližně dvaceti poškozených cizinců. Schválně, jakou výmluvu si pro svou nečinnost policie a president Havel vymyslí teď... (TP)
Buďte na nás přísnější, žádají Češi svou policii. Ohlédnutí za událostmi při zasedání světových finančníků v Praze . Tomáš Pecina napsal na objednávku polského deníku Gazeta Wyborcza analýzu toho, co se v Praze odehrálo od antiglobalizačních demonstrací. Uzavírá, že to bude mít v dlouhodobější perspektivě na českou společnost ozdravný vliv:
Patrně nejdůležitějším přínosem zasedání MMF/SB je, že až pominou emoce, dojde k veřejné debatě o důležitých otázkách, které prozatím zastiňuje hysterie. Zasedání bylo terapií možná šokovou, přesto však, jak se zdá, v konečném efektu účinnou; svoboda je nedělitelná, kvalitu demokracie neurčuje postavení většiny, ale menšin, tyto a další základní poučky byly Čechům předvedeny v praxi takříkajíc pod okny. A v tomto smyslu bylo půldruhé miliardy organizačních a bezpečnostních nákladů na zasedání finančních institucí velmi dobrou investicí, možná nejlepší, jakou kdy Česká republika do své demokracie vložila.
Exemplárně potrestán byl ředitel České televize Dušan Chmelíček televizní radou. Ta na svém výjezdním zasedání neschválila mimořádnou odměnu řediteli ve výši jednoho měsíčního platu. Nechápeme, proč: je-li politickým zadáním Radě ČT likvidace veřejnoprávní televize jako prestižního nezávislého média, jen málokdo se o to zasloužil tak jako právě Dušan Chmelíček. --- Ale vážně: konec Chmelíčkova působení ve funkce je otázkou hodin, dnů nebo nejvýš týdnů. Proto teď jde spíš o formu jeho odvolání nebo odchodu, a Rada promarnila příležitost, jak se od Chmelíčkových chyb distancovat a ukázat se veřejnosti jako akceschopný a odpovědný orgán, nikoli jako spolek vzájemně se podporujících diletantů. Další otázkou pak je, koho dokáže tato Rada vybrat místo Chmelíčka. (TP)
Soud v Rokycanech rozhodl podmínečně zastavit stíhání bývalého moderátora České televize Ondřeje Gini mladšího i jeho manželky; oba čelili obžalobě z podvodu kvůli nezákonnému pobírání sociálních dávek. Policie obvinila Giňu a jeho manželku v červenci, že
Devětadvacetiletého Giňu a jeho o devět let starší manželku obvinila policie vědomě neuvedli Giňovy příjmy. Na základě nepravdivých údajů pak podle spisu pobírali v letech 1996 až 1998 tři druhy sociálních dávek. Státní zástupce obžaloval manželský pár z podvodu. Giňovi poté přeplatek ve výši asi 25.000 korun uhradili okresnímu i městskému úřadu. - Česká televize protiprávně odstranila Ondřeje Giňu z funkce moderátora Událostí. K tomu Stížnost Tomáše Peciny na ředitele České televize v dnešním čísle BL.
Asi třicet osob demonstrovalo včera před budovou českého velvyslanectví ve Varšavě za propuštění odpůrců globalizace, kteří jsou od pražského výročního zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu zadržováni v českých věznicích. "Obvinění proti nim jsou vymyšlená, budeme demonstrovat do jejich propuštění," řekl bez uvedení jména jeden z demonstrantů.
Senátor Zeman a cizí peří. Vladimír Zeman, senátor za Unii svobody, má své voliče rád (zejména nyní, když jsou volby přede dveřmi). Proto jim do schránky nechal doručit leták nadepsaný: Nákladem S. O. S. 2000 a senátora Vladimíra Zemana, spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím (zde). V něm se občanovi poněkud polopatistickým jazykem vysvětluje, jak zmíněný zákon používat a k čemu všemu je mu dobrý. Celé to má háček: předkladateli a hlavními autory zákona byli Oldřich Kužílek a Michael Žantovský (ODA) a jak Britským listům potvrdil první z nich, V. Zeman se na přípravě zákona nijak autorsky nepodílel. Inu, normální je nelhat, že, pane senátore? --- Podařilo se nám spojit i s Vladimírem Zemanem. Ten se výrokem O. Kužílka cítil dotčen: považuje se prý za spoluautora zákona, protože se, jak pan senátor vysvětlil, iniciativně účastnil jeho prosazování. Na dotaz, zda se V. Zeman nějak podílel i na textu zákona, nám bylo řečeno, že o něm se svými kolegy často diskutoval. (TP)
Milan Šmíd publikoval 16. října další novou Louč. Zdá se mi, že se Milan Šmíd zlepšuje. Toto vydání Louče mi připadá, rozumné, mírné, uměřené, analytické, informativní a inteligentní. Šmíd registruje celou řadu důležitých mediálních událostí minulých dní, které jsme sice zaznamenali, ale pro jiná, silně aktuální témata jsme jim tentokrát nemohli v BL poskytnout místo.
Jan Hurych vydal elektronickou knihu svých příspěvků, zveřejněných na internetu. Je k dispozici na adrese:http://members.tripod.com/~Hurontaria/knihy/bol3718.zip.
Jak píšu anglicky v aktuálním vydání týdeníku Central Europe Review, je zjevné, že násilí, jemuž byli na českých policejních stanicích koncem září vystaveni zahraniční i čeští občané, nelze považovat za výjimečný rys, ale je velmi pravděpdoobné, že je to zažitá součást české policejní kultury.(JČ)
Souvislosti. Nové kulturní (a tedy samozřejmě nikterak ziskové) revue Souvislosti (www.osf.cz/souvislosti),
přináší dosud nepublikované texty a fotografie básníka Vladimíra Holana, edici Holanových vpisků do Bible, studii Jana Jandourka o Josefu Škvoreckém, rozhovor s Tomášem Halíkem a Přemyslem Rutem o Popelci umělců, muzikologickou anketu, co je či není "duchovní hudba" a mnoho dalších podstatných článků, rozhovorů a recenzí.
Pomozte zachránit ohrožené památky. Viz http://www.volny.cz/kampanila. Pokud je to možné, dejte vědět o této stránce i svým přátelům.
Česká literatura na internetu. Píše Radek Sárkozi: Pripravili jsme pro Vas soutez. Poznejte vyznamneho ceskeho spisovatele a ziskate dozivotni clenstvi v Klubu Off-line ZDARMA ! A vlastne ho ani nemusite poznat. Cenu ziska i jedna vylosovana odpoved a odpoved nejvtipnejsi... Viz http://www.ceskaliteratura.cz.
O palachovském komplexu méněcennosti a o hystericky nepřiměřené reakci české veřejnosti, politiků a policie na antigobalizační demonstrace, jejímž důsledkem byla na policejních stanicích xenofobní brutalita vůči cizincům, píše anglicky Jan Čulík zde v časopise Central Europe Review, nositeli evropské novinářské ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě.
Ve spolupráci se Štěpánem Kotrbou a agenturou Tendence jsme zde (kliknutím na ikonu se dostanete do archívu starších, případně i novějších snímků - najdete jich tam velké množství) zveřejnili fotografie z pražských antiglobalizačních protestů. (Každou fotku zvětšíte kliknutím na ni; fotky mají popisky, které se objeví, když na jejich malou verzi přesunete myš):
Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor
důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá,
že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se
přímo podílel na správním řízení v rámci
udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra
Železného), je v Britských listech na tomto
místě.
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)