Spor Rakouska s Evropou
Některá předsevzetí jsou předem odsouzena k nezdaru, pokud jsou učiněna ve špatnou chvíli a na špatném místě. Platí to i o rozhodnutí Rakouska vymýtit v Evropě jadernou energetiku. Budoucnost dá asi Rakušanům zapravdu, nicméně dnes jdou se svým názorem proti příliš silnému proudu. Naznačuje to jednoznačné prohlášení komisaře Evropské komise pro rozšíření, který se postavil na stranu kandidátské země proti zemi členské. Sotva v tom hraje roli sympatie k České republice, anebo naopak nesympatie k Rakousku. V Evropě je prostě zvykem vyrábět energii i z jádra, nelze to tudíž někde tolerovat a jinde potírat. Také formu protestu zvolili Rakušané neobratně.
Bránit volnému pohybu zboží je v Evropě vnímáno jako neodpustitelný hřích, vláda která podporuje blokády hraničních přechodů nemůže pro tuto praxi najít v Bruselu spojence. Co je ovšem na rakouském odporu proti atomovým elektrárnám nejproblematičtější, je chaotická argumentace a problematický cíl.
Odborníci na jadernou energetiku soudí, že kritizovaný Temelín je bezpečnější, než starší elektrárny.Bylo by logické, kdyby Rakušané blokovali spíše přechody s Německem, anebo se hádali s Francouzi.
Temelín lze určitě zastavit, je k tomu ovšem třeba maličkosti - totiž zastavit současně všechny ostatní jaderné elektrárny. Aby Rakušané přiměli k jaderné kapitulaci českou vládu, musí současně o nepřijatelnosti atomových elektráren přesvědčit téměř celou Evropu.
S globálním jaderným hazardem je ovšem třeba se vyrovnat ve výzkumných ústavech a laboratořích. Najít alternativu. Skandování školáků na hranici mnoho neřeší.
Vysílá se 19. října ráno.
Poznámka JČ: Mnozí ovšem argumentují, že bylo pošetilé Temelín dokončovat, že je to stará technologie, která zbytečně blokuje nejlepší český technologický um a že se v ČR dostatečně neinvestuje do nových ekologických technologií. Jistěže je spor o Temelín do určité míry zástupným problémem, vyjadřujícím nacionální rakousko-české antipatie (dosti vpadá do nyní sílící nálady v ČR, která je možná trochu obdobou protizápadní nálady v Rusku: "My si nenecháme cizinci poroučet, už se na nás dívali spatra dost dlouho!") škoda je, že oba národy mají sklon takovýmto antipatiím propadnout. Pozoruhodný nadhled prokazuje v této věci komentář Ladislava Nedbala, který jsme zveřejnili v BL před několika dny.
Bohužel, stejně drze a neústupně blokují francouzsko-britské hranice francouzští odboráři či zemědělci, když se jim něco nelíbí (nedávno například ceny benzínu). Francouzská vláda ani policie proti tomu nezasahuje a že to blokuje možnost mnoha Angličanů, navracet se z evropského kontinentu na svůj ostrov, to zase Francouze tolik nezajímá.