|
Václav Havel, policejní brutalita a princip kolektivní vinyJan ČulíkZjevně pod tlakem přicházejících stále dalších drastických zpráv o policejní brutalitě, (viz například tento velmi znepokojující článek z Lidových novin (pro subskribenty BL emailem: je zde: http://www.lidovky.cz/dnesni.asp?d=10.11.2000#LA2000_L262A01E), byla nucena prezidentská kancelář vydat defenzivní prohlášení. Je na adrese http://www.centralni-adresa.cz/portal/ShowInz.stm?id_zpr=001110037. Praví se v něm jménem Václava Havla (!):
V den zahájení Výročních zasedání [MMF a SB], probíhalo v Praze mnoho zajímavých alternativních diskusních fór, happeningů, pouličních karnevalových pochodů a dalších akcí, které příjemně obohatily atmosféru města. V jejich rámci zazněla i řada zajímavých názorů a argumentů k fungování Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Nicméně v okamžiku, kdy byla demonstranty vržena první dlažební kostka, přerostla do té doby pokojná situace ve výtržnost, dialog v násilí. Jeho cílem již nebyla společná starost o budoucnost světa, ale hysterie a ničení. Havel učinil v tomto textu myšlenkový zkrat, který překvapuje u politika a spisovatele, jenž míval filozofické ambice. Zrovna Václav Havel by mohl dobře vědět, že nemůže uplatňovat princip kolektivní viny: v Praze pokojně demonstrovaly desetitisíce osob, násilníků bylo nejvýše několik desítek - kromě toho, nikdo důvodně podezření, které je obsaženo v mnohých svědectvích, že někteří z nich byli policejními provokatéry. Šmahem odmítnout veškeré pokojné protestní akce jen proto, že se mezi nimi vyskytlo několik násilníků, to není hodné Václava Havla. Prezidentská kancelář pak defenzivně pokračuje: Prezident republiky setrvává na svém pozitivním hodnocení odvahy a zdrženlivosti, kterou policisté prokázali při nejtvrdších střetech s výtržníky. Pokud při zásahu došlo k nějakým excesům, je třeba vše důsledně vyšetřit. Kancelář se však už nezabývá tím, kdo a jak stížnosti vyšetřuje. Havlova kancelář se také v prohlášení zmiňuje o tom, že Václav Havel udělil milost šestnáctiletému Vídeňanovi, který při protestech utrhl stírače ze dvou automobilů: Prezident republiky také cestou milosti zastavil trestní stíhání 16letého demonstranta, který při protestech proti Výročním zasedáním poškodil dvě auta. Že se však Václav Havel nijak kriticky nevyjádřil k tomu, že může být v České republice šestnáctiletý mladík několik týdnů vězněn za zničení stěračů u dvou automobilů, je skandální. Předpovídám, že české úřady budou muset během času přiznat, že při policejních zásazích docházelo k vážné brutalitě ze strany policie, tak, jak to zdokumentovaly OPH a zveřejnily Britské listy a bude muset dojít - ku prospěchu české společnosti - k debatě o Policii ČR a posléze k její reformě - podobně, jako byla tvrdé reformě podrobena v poslední době kvůli svému ostrému rasismu londýnská Metropolitní policie.
Václav Havel bude muset přiznat, že svou chválou policie potvrdil kritiku pozorovatelů, že se stal součástí establishmentu a ztratil svůj někdejší nezávislý úsudek, přístup k informacím a kritickou soudnost. |