"Závan starých časů" v pořadu Volejte řediteli
Kdo nemá rád Novu, je sociální inženýr
Z pořadu Volejte řediteli, 11. 11. 2000:
...Další dotaz je trochu nepříjemný a já jsem doufal, že nepřijde. Já jsem doufal, že nepřijde, že si toho nikdo nevšimne a že se nás nikdo nezeptá. Ale ptáte se. Ptáte se naléhavě a já budu citovat z e-mailu, který nám přišel od ing. Jaroslava Kubíka z Vraclavi:
"Jistě jste nedávno sledoval projev presidenta republiky k 28. říjnu. Cituji zde z tohoto projevu jedinou větu: 'Kdo vlastně mladé lidi koupe od rána do večera v krvi proudící z obrazovky, aby se pak svatouškovsky podivoval jejich agresivitě?' Prosím vás, řekněte, co z toho vyvodíte pro naši televizi."
No, stalo se, pan president se při slavnostním projevu - a já bych se tomu jinak nevěnoval, ono je to trochu nepřípadné polemizovat s panem presidentem a polemizovat se slavnostním projevem k výročí republiky, to je opravdu příliš vysoká laťka pro nás a nechtělo se nám do toho, a nechceme... Nicméně, pan president opravdu hovořil o televizi, hovořil o nákupních centrech, hovořil o dabingu, hovořil o našem dabingu, dokonce jsme se - kterépak televizi se to přihodí, dostali jsme se až do projevu k výročí republiky, to je taková hodně vysoká opravdu úroveň, při které se hodnotí dabing, jak je vysílán na televizi Nova.
Co k tomu říci? My jsme se nechtěli ozývat, ale vy se vytrvale ptáte, takže se ozveme. Ozveme se - nemyslíme si, že to vystoupení v této naší části, které rozumíme, bylo profesionální. To, co říkal pan president o televizi - bylo to stejné jako stesky na to, že lidé raději nakupují ve velkých obchodních centrech a opustili malé důvěrné krámky, jak říkal pan president, kde si přece lidé tak hezky posousedku popovídali.
Zdá se mi to jako závan z jiných časů, nebo odněkud odjinud, nebo nepochopení vývoje, anebo nějaký postesk, já nevím. Byla v tom v každém případě nedůvěra ke spontánnosti. Ke spontánnosti vývoje, ke spontánnosti k lidem, lidí, ke spontánnosti toho, že lidé mají sami právo a chtějí si sami rozhodnout, na co se budou dívat na televizi, kde budou nakupovat, a nikdo by jim do toho asi neměl mluvit.
Trochu mi to - já jsem studoval sociologii kdysi, v 60. letech - a trochu mi to připomnělo koncepty sociálního inženýrství, že nějaká elitní nebo spíše elitářská skupina si sedne, a teď řekne: Víte, my si myslíme - a bohužel to budou říkat, a proto říkám také 'elitářská' občas, budou to říkat podle svého okamžitého vkusu a také podle svého okamžitého vzdělání, možná vzdělání ne úplně perfektního, a také podle svých znalostí z určitých oborů - ale budou jenom říkat: Vy dělejte toto, vy se dívejte na toto, vy nakupujte toto, toto je správné, toto není správné...
Ale to jsme si už přece prožili a to přece nechceme! Naše demokracie, kterou teď máme, je také demokracie spontánnosti, je to také demokracie volného výběru. Výběru toho, že i každý člověk, který nemá vzdělání, který není intelektuál, si sedne k televiznímu přijímači a sám si vybere, a že mu nikdo neříká, na co se má dívat, na co se nemá dívat, co je správné, co není správné.
Ostatně, ty potoky krve, však to dobře víte, z Novy ani z jiné televize ani českém území netečou celý den a víte, že horory se vysílají až někdy po jedenácté hodině večer a že v těch romantických telenovelách té krve opravdu moc není, spíše jsou to takové bledulky, občas.
Ale je to zkrátka o svobodné volbě. My ji budeme obhajovat a myslíme si, že na ni mají naši diváci nárok.
Víte, třeba to byl jenom takový resignovaný povzdech nechápajícího a zaskočeného intelektuála. I pan president má na takový povzdech nárok, i když si nejsem úplně jist, jestli by měl zaznít zrovna při slavnostním projevu. Ale stalo se, a my jsme se takto ozvali, a věřím, že pan president to nebude brát úkorně. Přece jenom jsme byli jmenováni na velmi vysokém fóru a toto říkáme jenom s povinnou úctou a s určitým odstupem od toho problému...