Novináři z České televize: Pár otázek pro ráno po kocovině
Vzpoura v České televizi pokračuje. Od jejího počátku je však jasné, že bude mít docela významný dopad na vývoj novinářského řemesla v Česku po roce 1989. Ať už redaktoři ČT vyhrají, nebo nakonec budovu zpravodajství opustí, budou muset přemýšlet, nakolik se z nezávislých pozorovatelů situace stali partnery jedné části politického spektra.
Vidím dva hlavní momenty, které budou v této evaluaci klíčové. První je "uzurpování" obrazovky k prezentaci vlastního problému s novým vedením České televize. Druhým uzavření paktu o spolupráci s politiky čtyřkoalice, Petrou Buzkovou a senátorem Václavem Fischerem.
Tak třeba redaktorka Daniela Drtinová moderuje Jedenadvacítku a zároveň je zpravodajkou z Poslanecké sněmovny. Bude pro ni únosné moderovat debatu, které se zúčastní například senátor Ruml, který se vzbouřenci bojoval proti politikům z jiných stran? A co když ve studiu zasedne Petra Buzková proti - řekněme - Vlastimilu Tlustému? Bude paní Drtinová moderovat, nebo oznámí konflikt zájmů a debatu nechá řídit někoho, kdo do televize nastoupí až po vyřešení konfliktu? A když půjde paní Drtinová ve Sněmovně s otázkou třeba za Václavem Klausem, bude se muset smířit s tím, že se s ní předseda ODS odmítne bavit. "Ještě u vás přespává paní Buzková?" budu se ptát zpravodajů ČT každý druhý politik.
Už vůbec není myslitelné, aby reportéři ČT pracovali na investigativních kauzách. Když náhodou narazí na porušení zákona, může jim každý politik odpovědět, že psaná pravidla porušil z důvodů vyššího zájmu. Mohlo mu jít třeba o svobodu slova...
Stejně tak redaktor a jeden z vůdců vzbouřenců Adam Komers nedávno křičel v televizních garážích na radní Janu Dědečkovou, že mu vadí její nominace za ODS. Kdokoli z ODS může od nynějška křičet na pana Komerse, že mu vadí jeho přátelé ve čtyřkoalici.
Samozřejmě je také možné, že novináři si tyto otázky klást nebudou. Mohou trvat na tom, že jsou nezávislí a nezaujatí. Pak je také možné, že opět uchvátí obrazovku k řešení svých problémů a budou se ve zprávách s některými politiky přít o svou nezaujatost. To by však podle mého osobního odhadu veřejnost od sledování zpráv spíše odrazovalo. "Přepni to na Novu, tam se s nikým nehádaj," řekl by si po dvou měsících sledování monotematických zpráv ČT pan Novák (bez pejorativního nádechu, prosím).
Troufám si tvrdit, že ať dopadne vzpoura v ČT jakkoli, veřejnoprávní zpravodajství už nikdy nebude jako dřív. Možná to vše novinařině v České televizi nakonec prospěje. Jak už v BListech napsal Tomáš Pecina, někteří redaktoři si uvědomují, že překročili hranici nezávislosti a chystají se odejít. Uvidíme, kolik jich bude. A také jsem zvědavý, kdo nastoupí na jejich místa.
Zajímavé bude sledovat, kam budou novináři z České televize odcházet. Zda je budou ochotně přijímat jiná média, či zda budou mít "plot". Nedovedu si představit, že by někoho z nich najal třeba Vladimír Železný do Novy. Soukromý majitel vyžaduje jistou disciplínu a na tu se u redaktorů ČT spolehnout nemůže.