Odpolitizování televize je fikce
S Fedorem Gálem o situaci v České televizi hovořil Štěpán Kotrba
Motto:>
„Bída slovenského (českého, středoevropského...) intelektuála spočívá v tom, že paralyzovaně čumí na vlastní obraz v zrcadle dějin. “
Fedor Gál (*1945)
Sociolog, publicista, nakladatel, spoluzakladatel TV NOVA jako společník CET 21
Domníváte se, že by situace měla dále eskalovat shromážděními a shromažďováním podpory veřejnosti, nebo přejít na klasický odborový scénář vyjednávání tak, jak jej nastínila NOO ČT a předseda ČMKOS Richard Falbr?
Petice, manifestace, masová veřejná shromáždění a podobné akce, považuji v kontextu kauzy ČT za docela nebezpečný precedens. Klasický odborový scénář byl nastíněn až v posledních hodinách. Zřejmě měl vzpouru přeměnit na právně přijatelnější formu protestu. Pořád však nevím, co vlastně ona stávka obnáší. Nápis na obrazovce? Dvojí zpravodajství? Je-li toto stávka, pak odbory jsou partner.
Co nejvíce vytýkáte "vzbouřencům" a čeho si nejvíce na nich ceníte?
Nevidím - stejně jako podstatná většina občanů - do zákulisí sporu. A přeji si, aby toto zákulisí bylo objasněno. Nicméně, stal jsem se proti své vůli jeho rukojmím a účastníkem. Na vzbouřencích si cením odvahu, kterou projevili tím, že pro svou pravdu obětovali na několik let svou profesionální pověst – věděli-li vůbec, že je v sázce. Vadí mi, že postavili tuto svou pravdu (a tedy i sebe) nad pravidla své profese a nad zákon.
Jak byste vy sám uvodil diskusi o veřejnoprávnosti ČT?
Očekával bych, že to budou hlavně veřejnoprávní média a jejich osobnosti, kdo takovou diskusi vyvolá a že v ní zazní podstatné spektrum názorů. Možná ta chvíle nastala právě poslední výměnou generálního ředitele ČT. Místo diskuse však novináři tohoto média simuluji revoluci.
Domníváte se, že jsou stále ještě realizovatelné vize, se kterými jste šel vy a vaši kolegové do projektu CET 21, nebo to byly romantické představy, které "odvál čas" a tvrdá realita "trhu bez přívlastků"?
Naše vize byla poznačena naší nezkušeností - opravdu jsme (alespoň já) pramálo věděli o mediálním trhu a komerčních televizích na panenské půdě postkomunistických společností. TV NOVA se vykrystalizovala do standardní komerční televize a mne (i s romantickými představami) čas odvál zpět do akademického světa a ke knihám - mám dnes své nakladatelství a pracuji na univerzitě. Trh tím prokázal dobrou službu Nově i mně.
Domníváte se, že ČT se ocitla ve vleku politických záměrů Čtyřkoalice či jiných politických stran ?
Politici Čtyřkoalice využili situace. To se dá pochopit. Míň se už dá pochopit, že ústavní činitel, student práv a člověk, který byl většinu polistopadového období v pozici ministra vnitra, křičí před budovou ČT "Svobodu! Svobodu!" a ve jménu "nezávislosti" ČT nocuje se vzbouřenci v obsazeném velínu. A to uvádím jenom jeden příklad z mnoha. Bylo by však jistě chybou vyčítat něco jenom Čtyřkoalici. Téma ČT je a zůstane politickou kartou i pro ostatní strany. Je skutečně jenom na novinářích, jak se k těmto námluvám postaví.
Mohou se vůbec nějak postavit? Vidíte cestu k odpolitizování přes instituce "národní fronty" nebo cestou parlamentní?
Nedělejte si ze mně srandu. Časy "Národních front" jsou za námi a odpolitizování televize je fikce. Problém zní, jak zabránit politickému zneužívání médií. Cesta je dostatečně známa: kvalitní a respektované mediální zákony, bdělé oko informované veřejnosti a profesionální žurnalistika. Tak by to alespoň mělo být v demokratické společnosti, jakou - navzdory všem excesům - nesporně jsme.