Poučení
Vyhoďte z redakcí lidi, kteří psali pro Hodače
Josef Štogr
Je nesporné, že pokus ovládnout televizi prostřednictvím p.Hodače a pí. Bobošíkové byl nehorázný a naštěstí se nepovedl. Interpretace celé věci jsou často politické (pokus ovládnout media), politicko-ekonomické (pokus vytunelovat ČT a pak ji prodat) atd. Vše bude ještě dlouho předmětem diskusí, již předem můžeme považovat za přínosné, že se jednoznačně ukázalo kdo kde stojí. Tak např. zcela „ve zbrani“ se za langrovsko-hodačovské lobby postavili v MF Dnes pánové Steigerwald a Daneš, s nečekanou silou také p.Čulík atd., obdobně je možno pročíst Lidové noviny atd.
Vzhledem k tomu, že jisté názorové skupině opravdu teklo do bot, „mobilizovala“ všechny své exponenty, i ty, kteří byli doposud relativně „spící“. První poučení - měli bychom naléhat na redakce, aby tito lidé nadále neměli ve velkých denících podmínky pro takovéto manipulace.
Ještě na jednu věc bychom si měli dát velký pozor. Hledáme-li viníka a hlavního exponenta v této kauze v ODS, podléháme záměrnému klamu. Mocenská skupina, v jejíž režii se věc ČT připravila (a nepovedla) může nalézat v ODS své nejvýraznější projevy, ale je mnohem širší a zasahuje nejen více stran, ale především ekonomické vrstvy různých státních i polostátních monopolistů a lobbyistů.
Pan Kalousek (lidovec) se v celé věci názorově příliš neliší od hlavního proudu ODS, stejně tak jako někteří členové sociální demokracie, donuceni k hlasování o Hodačovi jen silným tlakem p.Špidly a Rycheckého. Výhra v ČT by se mohla ukázat jen dílčí bitvou, pokud se nepodaří posunout věci dál - veřejný tlak na poslance a sekretariáty ČSSD a KDU ČSL by měl pokračovat. Chceme znát vaše jednoznačná stanoviska - a nejen v této věci, také ve věci „velké“ mediální rady a jejích podivně motivovaných rozhodnutí atd.- tak bychom se měli neustále ptát poslanců.
11.1.2001