Náš podivný strach ze starších matek
Starší matky už nejsou pro muže atraktivní, a tak se s nimi zachází jako s urážkou přírody
Shrnujeme komentář George Monbiota, který vyšel 25. ledna v deníku Guardian.
Britský přístup ke gynekologii shrnuje nejlépe zuřivý šepot, který jsem slyšel v jedné hospodě, od muže, který se hádal se svou dívkou: "Ne, nechci mluvit o menstruaci. Tečka." Možná že skutečně jsme posedlí sexem, ale náš odpor vůči sexuální biologii by byl komický, kdyby nebyl tak škodlivý.
Vědci odmítali zkoumat vědecky ženské tělo, takže až do začátku dvacátého století byl porod jednou z nejčastějších příčin úmrtnosti žen. Zatímco všechno ostatní lidské tělo bylo zmapováno už před staletími, anatomie poštěváčku byla přesně popsána až v devadesátých letech dvacátého století. Obrovský pokrok v gynekologii patří mezi velké úspěchy dvacátého století, mám ale pořád pocit, že veřejná debata o etice lidského rozmnožování je stále ještě ovlivňována podprahovým odporem vůči těmto záležitostem.
Deník Daily Mail reagoval na zprávu, že šestapadesátiletá Lynne Bezantová má porodit dvojčata, tím, že otiskl rozhovor s Liz Buttlovou, ženou, jíž je 63 let a která také v důsledku umělého oplodnění porodila v roce 1997 chlapce. Joe Buttle je zjevně zdravé a spokojené dítě, ale jeho matka, konstatuje Daily Mail, je zcela nevhodná. "Paní Buttlová je neelegantní, unavená osoba. Má docela dobrou figuru, ale vrásky na tváři vás nenechávají na pochybách, že je jí nad šedesát."
Je to jasné. I když je Liz Buttlová daleko víc fit a vede aktivnější život než většina žen, jimž je o polovinu méně než jí, nezasloužila si otěhotnět, protože už není atraktivní pro chlapy. Starší otcové jsou obdivováni, že jsou ještě potentní, starší matky jsou však urážkou přírody.
Ano, kritikové umělého těhotenství u starších žen se neustále vracejí k tématu přírody. Pozdější těhotenství jsou podle Mary Kenny z Daily Mail zjevně "ostře v protikladu k tomu, co měla příroda v úmyslu".
Ale jestliže necháme sex na přírodu, Daily Mail a organizace zabývající se ochranou práv dětí jsou prvními, co si stěžují. Jestliže "příroda" znamená takové podmínky, jaké existovaly v době, kdy byli lidé stále ještě podrobeni přirozenému výběru, tehdy by Liz Buttle jistě dítě v šedesáti neporodila. Zemřela by o mnoho let dříve. Ale přitom by existovalo množství příležitostí k tomu, aby otěhotněly dvanáctileté dívky. Ženy rodily hromadu dětí, z nichž jedno nebo dvě přežily. Namísto rodin by existovaly rozsáhlé klany, kde by měli muži i ženy celou řadu sexuálních partnerů. Neexistoval císařský řez, umrtvení při porodu, lékaři ani porodnice. To je zcela zjevně to, jak to "zamýšlela příroda".
V pondělním Guardianu argumentovala Sally Wealová, že pozdní těhotenství paní Bezantové ohrožuje práva jejích dětí, protože až jim bude dvacet, jí bude pětasedmdesát. Ale co práva dětí, jejichž rodiče jsou příliš mladí, aby se o ně dokázali řádně postarat? Existuje snad jediný otec či matka, kteří by své dítě nyní na základě předchozí zkušenosti nevychovávali jinak? Jistě přece dětem rodičů, kteří museli překonat obrovské překážky, aby se jim dítě mohlo narodit, bude věnováno daleko více péče a lásky než dětem, které se narodí v důsledku náhodného sexuálního styku?
Není pochyb o tom, že umělé oplodňování žen vyvolává velmi závažné etické otázky. Je volně k dispozici jen bohatým. Vyvolává očekávání, o nichž není pravděpodobné, že budou splněna - nynější míra úspěšných případů je jen 17 procent. Vzniká z toho přebytek embryií a to, jak se s nimi má naložit, vyvolává velkou kontroverzi. Vyvolává to pravděpodobnost mnohonásobných porodů. Také to umožňuje lékařům prověřovat embrya před implantací a eliminovat ta z nich, která mají dispozice vůči nemocnosti, takže vlastně dochází k výběru jen embryií z nejlepšími geny. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že umělé oplodňování zvyšuje riziko rakoviny vaječníků.
Avšak tyto problémy se bezpochyby týkají umělého oplodňování všech žen a nikoliv jen starších žen. Existuje skutečné nebezpečí, že v důsledku publicity o tom, že se starším ženám rodí děti, ženy pozapomenou, že jejich plodnost po věku 35 let prudce klesá, a že budou čekat příliš dlouho, než se rozhodnou mít děti. Ale to neznamená, že bychom nemohli blahopřát starším matkám, že měli štěstí a podařilo se jim počít.
Chceme-li argumentovat, že je neetické, aby starší ženy měly děti, musíme nejprve říci, komu tím ty ženy uškodily.