Omluva čtenářům
Kvůli technickým problémům v Internet Servisu je opět (tušíme už po čtvrté) tento víkend zkažen design Britských listů. Naléhavě urgujeme jeho opravu - redakce BL sama nemá možnost zasahovat do designu - a doufáme, že chyba nepotrvá příliš dlouho. Čtenářům se omlouváme. JČ
Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.
Stanovy občanského sdružení jsou zde.
Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok).
Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na
jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.
Co je nového v České republice
Prozatímní generální ředitel České televize Jiří Balvín pověřil dva nové manažery. Novým ředitelem zpravodajství se stal Zbyněk Honys a novým šéfem oddělení PR&Promotion Jiří Kučera, který rovněž po Honysovi znovu převzal vedení Balvínova sekretariátu. Dosavadní šéfka PR Jaroslava Sedláčková byla ze své funkce odvolána, údajně pro nespokojenost vedení s její prací, a z televize odchází. Na vlastní žádost odchází rovněž moderátor pořadu "21" Jaroslav Dědič. (TP)
Nálada na tiskové konferenci k novému jmenování byla mrazivá. Kromě prozatímního ředitele Jiřího Balvína, designovaného ředitele zpravodajství Honyse a nového šéfa PR Jiřího Kučery se jí účastnili Honysovi podřízení, šéfredaktor sportovní redakce Jaromír Bosák a šéfredaktor redakce zpravodajství Bohumil Klepetko. Oba šéfredaktoři bez obalu prohlásili, že žádného ředitele zpravodajství nepotřebují, protože televize fungovala dost dobře i bez něj, a Zbyňku Honysovi nezbylo než novináře nepříliš jistým hlasem ujišťovat, že tak to má být, vždyť páni šéfredaktoři jsou přece dospělí lidé! "Chápete to jako projev neloajality?" zeptal se reportér HN. "Ale vůbec ne!" ubezpečoval Honys.
Honysův "volební program" zněl vcelku racionálně (mj. zvýšit sledovanost zpravodajství) a došlo dokonce na notně stylizovanou a kvalifikovanou omluvu předchůdkyni ve funkci Janě Bobošíkové - omezenou na termín "bobovize", který by podle Honyse žádný novinář neměl používat.
Komické prvky nepostrádal blok novinářských dotazů: když se Jana Ciglerová z LN zeptala, kdo že to telefonoval do Bruselu Pavlu Boudovi, následovala scénka "Já to nebyl, pantáto!" S žádnými personálními změnami, neřkuli zemětřesením, se prý nepočítá, vše poběží jako dosud a televize snad i bude - na blíže neupřesněném místě - šetřit. (TP)
Parlament? Zákony? Pro legraci! Česká televize se rozhodla ignorovat rozhodnutí Parlamentu, jímž byla zařazena mezi instituce povinné poskytovat informace podle zákona č. 106/1999 Sb. Včera totiž uplynula lhůta, v níž byla ČT povinna reagovat na odvolání BL proti rozhodnutí neposkytnout informace o rozpočtech některých pořadů a platech pracovníků na vybraných pozicích. Na včerejší tiskové konferenci jsem se zeptal na důvod mlčení prozatímního generálního ředitele ČT Jiřího Balvína. Odpověď: Že Britské listy chtějí nějaké informace? Vážně? Ale o tom já vůbec nic nevím, to je věc právního oddělení! Na námitku, že o odvolání podle zákona rozhoduje právě ředitel, nikoli právní oddělení, a že lhůta pro odpověď včera skončila, pan Balvín jen nevěřícně kroutil hlavou. Pokud odpověď nedorazí ani začátkem příštího týdne, na Českou televizi podáme žalobu. (TP)
Bruselský zpravodaj ČT Pavel Bouda k blíže neupřesněnému termínu odchází a nahradí ho Jiří František Potužník. Na dotaz redaktora BL to včera potvrdil šéfredaktor redakce zpravodajství Bohumil Klepetko. Vzhledem k Potužníkovým novinářským kvalitám (které jsou čtenářům BL známy např. z jeho bloku v pořadu Klekánice o Sazce - připomeňme, že Potužník skoro vůbec neumí anglicky a věty představitelky Camelotu překládal "odhadem" a spektakulárně chybně) bude tradice směšných bruselských zpravodajů ČT pokračovat. (TP)
Další autogramiáda knihy V hlavních zprávách: Televize. Jan Čulík bude tuto knihu podepisovat ve čtvrtek 29. března v 16 hodin v ostravském knihkupectví Artfórum v Puchmajerově ulici. V pátek 30. března v 19.30 vystoupí v divadle Semafor (v suterénu Hudebního divadla v Karlíně, Křižíkova ulice) během večera Gospel Time Party Zuzany Stirské na téma "Průšvihy ve vaší jinak úspěšné kariéře". Ve středu 28. března v 17 hodin bude mít JČ na půdě Literární akademie v Praze 4 - Záběhlicích, Malovická 2751, přednášku na téma: "Investigativní žurnalistika a veřejnoprávní
internetové periodikum - zkušenost Britských listů".
Autor kryptografického systému PGP Philip Zimmermann vydal prohlášení k objevu českých programátorů, v němž potvrdil to, co Britské listy k problému napsaly včera. "Pokud se někdo dostane takhle daleko, pak bude mít uživatel mnohem větší starosti, protože mu hacker bude moci třeba nainstalovat do počítače program monitorující například přístupová hesla," uvedl podle zprávy ČTK Zimmermann. (TP)
Nikdo nic nevěděl? Jako doplněk včerejší glosy publikujeme dnes faksimile interního sdělení, v němž pracovník kontroly ÚSISu upozorňuje na to, že smlouva s Miroslavem Vaverkou porušuje zákon - samozřejmě bezvýsledně. (TP, šok)
Znovu ke kupónové privatizaci a perspektivám českého kapitálového trhu. Publikovali jsme reakci kanadského ekonomického odborníka Z. S. Blahy k dementi V. Šandové z minulého týdne, a zároveň zpřístupňujeme anglický originál jeho článku (v českém překladu jsme ho publikovali zde), obsahujícího ostře kritické hodnocení české kupónové privatizace a jejích "architektů". (TP)
Bojí se ředitel ČT Jiří Balvín rozhovoru s Britskými listy? Jiří Balvín napsal Britským listům, že na rozhovor s nimi nemá čas, zároveň však poskytl rozhovor MFD a ani ostatní média - s výjimkou Britských listů - nemají problém rozhovor s ním získat. (JČ, TP)
Zákon pro kočku. Stručná rekapitulace toho, jak státní a veřejnoprávní instituce odpovídají Britským listům podle zákona o svobodném přístupu k informacím:
- Vládnímu mluvčímu Roučkovi: Jaký plat dostává Jindřich Marek, který tráví pracovní dobu psaním hulvátských e-mailů žadatelům o informace? Úřad vlády odmítl informaci poskytnout, BL se odvolaly, Úřad neodpověděl.
- Radě RTV: Kdo vlastní české komerční televize? Rada odmítla informaci poskytnout, BL se odvolaly, Rada odvolání zamítla, BL na ni podaly správní žalobu.
- České televizi: Jaké jsou podmínky sponzorování organizace Člověk v tísni při ČT? Televize odpověděla uspokojivým způsobem.
- ČSÚ: Kolik stály znalecké posudky k bezpečnosti sčítání? ČSÚ odpověděl uspokojivým způsobem.
- České televizi: Jaké jsou rozpočty pořadů a kolik berou vaši zaměstnanci? Televize v zákonné lhůtě neodpověděla, BL se odvolaly, ČT nereagovala ani na odvolání, BL na ni podají žalobu.
- ČSÚ: Pošlete nám zprávu o bezpečnosti a tři znalecké posudky. ČSÚ odpověděl, že nepošle, BL se odvolaly, lhůta pro rozhodnutí končí za dva týdny.
- ČSÚ: Berete v úvahu nepřípustný posudek Jindřicha Kodla a zaplatíte mu za něj? ČSÚ neodpověděl, BL se odvolaly, lhůta pro rozhodnutí končí příští týden.
Přispějte na investigativní práci Britských listů. Částka, vybraná na od sponzorů BL dosáhla do 14. března 350 000 Kč. Potřebujeme však na roční provoz cca 500 000 Kč a doufáme tedy, že přispěje ještě i další cca stovka čtenářů, kteří to přislíbili. Příspěvky čtenářů cítíme jako velký závazek a zároveň uznání. (JČ, TP)
Zdařilou fotoreportáž z Podkarpatské Rusi od Jiřího Kohouta jsme publikovali zde, zde a zde.
Kde je teď v Praze k dostání kniha "V hlavních zprávách: Televize" o vánočním vzbouření v České televizi. Především v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici a v Arbesově knihkupectví, Štefánikova 26, Praha 5. Kniha je k dispozici také zde v internetovém knihkupectví Kosmas za lidovou cenu 118 Kč plus poštovné (má 366 stran), kde je na prvním místě Top Ten nejprodávanějších titulů. V internetovém knihkupectví Kosmas lze platit i úvěrovou kartou, tedy objednávat knihy i ze zahraničí. Podle Lidových novin z 10. března je naše kniha druhým nejprodávanějším titulem v knihkupectví Fišer. Je také možno si ji koupit v běžné pracovní době přímo v pražském nakladatelství ISV, Kafkova 42, Praha 6,
tel. 2432 1098.
ČTK dává knize "V hlavních zprávách: Televize" osm bodů z deseti. Před dvěma týdny zveřenila ČTK o naší knize zabývající se krizí v ČT tuto recenzi. Záporná recenze obsahující nepřesné informace (recenzent neuvedl správně ani jména obou autorů knihy) z pera Jiřího Peňáse, novináře ze čtyřkoaličního Respektu, vyšla v časopise Týden.Studii Miroslava Brady o základních principech televizního
zpravodajství publikujeme v angličtině na tomto místě. Petr Sládeček z Londýna, který nám ji zprostředkoval, k tomu dodává:Skutecne si myslim,ze by mela byt doporucenou nebo snad i povinnou cetbou vsem redaktorum z 'oteenky', zejmena pak pasaze o 'konstrukci reality' ve zpravodajstvi.
Pozvánka: Na serveru NEJSME OVCE.CZ se rozběhlo (prozatím úspěšně) jednoduché diskuzní fórum. Diskutovat tam můžete i vy. Bez cenzury a bez špiclovacích cookies. Obsah tohoto serveru se prozatím věnuje monitorování situace kolem sčítání lidu a do budoucna by měl být věnován bezpečnosti informačních systémů, různým případům zneužívání byrokratické moci, aplikaci zákona 106/99 Sb. o právu ovbčanů na informace a zajištění ústavních práv občanů na soukromí. Na stránkách najdete i částečný monitoring tisku ke sčítání, některé právní předpisy a v nejbližší době by měl obsahovat i právní poradnu. Server vznikl z iniciativy Dr. J. Kofránka jako reakce na potlačování informací o rizicích, se kterými je shromažďování dat o občanech bez náležité veřejné kontroly spojeno. Sdělte své vlastní, čerstvé zkušenosti se sčítacími komisaři a úředníky ostatním. Pro vzájemné poučení. (koš)
Britské listy dál trpělivě očekávají vyjádření pražského Úřadu vyšetřování ke studiu Martina Kloubka na sovětské policejní škole i k tomu, zda si policisté mají právo předvolávat občany k výslechu na druhý konec republiky. Písemné vyjádření nám policejní mluvčí Soňa Jindráková přislíbila už před několika týdny, avšak slib dosud nesplnila. (TP)
Zůstanou platy zaměstnanců veřejnoprávní televize a rozpočty pořadů tajné? Začalo to nadějně: Česká televize potvrdila naši žádost o informace a poté si vzala na odpověď dalších deset dnů. Nyní marně uplynula i prodloužená lhůta, a protože pracovníci ČT nereagovali ani na naše zdvořilé e-mailové upozornění, že mají nejvyšší čas odpovědět, podali jsme podle zákona o svobodném přístupu k informacím odvolání. Tím se nyní ze zákona musí zabývat ředitel České televize Jiří Balvín; jen on má právo rozhodnout, zda platy a náklady pořadů zůstanou tak jako doposud "veřejnoprávním tajemstvím" nebo se televize podrobí zákonu č. 106/1999 Sb., jak jí to přikázali poslanci novelou zákona o ČT. Nejsme optimisty: sto tisíc lidí na Václavském náměstí jistě nedemonstrovalo za to, aby televizní hrdinové nechali do svého účetnictví nahlédnout ty, kdo jejich činnost financují - plátce televizních poplatků. (TP)
Žádáme podle zákona přesné, podrobné a otevřené informace o financování
jednotlivých pořadů (včetně např. i odměn pro jejich moderátory) a informace o
platové škále v České televizi. 25. ledna 2001 vstoupil v platnost a zároveň
nabyl účinnosti zákon č. 39/2001 Sb., který mění zákon č. 106/1999 Sb. o
svobodném přístupu k informacím tak, že povinnými subjekty ve smyslu tohoto
zákona jsou nyní rovněž "veřejné instituce hospodařící s veřejnými
prostředky". Z toho vyplývá, že se povinným subjektem stala i Česká televize.
Žádáme proto na základě zákona o svobodném přístupu k informacím o údaje
týkající se hospodaření České televize, viz tento text. Také
jsme chtěli o ČT vědět, za jakých finančních okolností v ní působí organizace
Člověk v tísni, viz zde, a tyto informace jsme už dostali. Psali jsme o tom zde. Vyplývá z nich znepokojující zjištění, že Člověk v tísni užívá v ČT šest kanceláří a dva sklady za velmi nekomerční činži 8300 Kč měsíčně - dotují to televizní diváci svým poplatkem.
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), Expandia Banka, a. s. (změna jména na eBanka dosud není oficiálně v platnosti) Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238 (údajně není v provozu)
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)
Recenze právě česky vydané hry
holandského autora Jeroena van den Berga "Žena podle Schopenhauera od
Michaely Černé je na tomto
místě.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://blisty.internet.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://blisty.internet.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|