Světová organizace pro obchod je nedemokratická
Co dobrého dokázali antiglobalizační demonstranti
Světová organizace pro obchod, která zasedá tento týden v Ženevě, má obrovskou moc, avšak nikomu se ze svých rozhodnutí nezodpovídá. Shrnujeme komentář George Monbiota ze včerejšího listu Guardian.
Před dvěma lety vysvětlil autor článku jedné čelné člence britské Konzervativní strany, že Světová organizace pro obchod donutí Velkou Británii, aby dovážela ze Spojených států hovězí, vypěstované pomocí hormonů. Rozčílila se: "Kteří zatracení idioti to dopustili?" - No, byli to - konzervativci.
Politická strana, která v Británii prosazuje pojem národní suverenity, předala moc daleko mocnější a daleko nedemokratičtější organizaci, než je celá Evropská unie. Je velmi pochybné, že ministři, kteří tuto dohodu podepsali, si ji vůbec pořádně přečetli.
Kladným důsledkem antiglobalizačních protestů je to, že žádná mezinárodní dohoda už nikdy v budoucnu nebude podepsána tak tiše a nenápadně. Ministři nyní jsou nuceni vysvětlovat alespoň něco z toho, o čem hodlají vyjednávat. Moc daleko to ale nejde. 170 britských poslanců podepsalo požadavek, aby byl analyzován dopad Všeobecné dohody o obchodu v sektoru služeb (General Agreement on Trade in Services, GATS) na britský sektor služeb. Avšak britská vláda se tento týden účastní vyjednávání v Ženevě bez jediné známky, že chápe, o co kritikům jde.
Tato smlouva se netýká státních služeb, které "nekonkurují soukromým podnikatelům". To se zdá být naprosto jasné, dokud si neuvědomíte, že téměř všechny služby ve veřejném sektoru nyní v Británii mají konkurenta v soukromé sféře - zdravotnictví, školství, doprava, dokonce i vězení. Světová organizace pro obchod argumentuje, že by se vlády měly "znovu zamyslet nad šířkou a hloubkou poskytování zdravotnických a sociálních služeb státem". Světová organizace pro obchod argumentuje, že "vládní monopoly" a dotace ohrožují světový trh. Nevíme, jak se to jeví britské vládě, ale zdá se to být receptem pro privatizaci.
Smlouvu GATS považují její čelní vyjednavači jako nástroj pro poskytování nových příležitostí pro soukromé podnikatele. Podle Komise pro Evropu "není GATS něco, co existuje mezi vládami. Je to především nástroj ku prospěchu podnikání."
Šéf oddělení pro služby u Světové organizace pro obchod zdůraznil, že "bez obrovského tlaku, který vyvinul americký finanční sektor, zejména firmy jako American Express a Citicorp, by tato dohoda nebyla uzavřena."
Když tvrdí britská vláda, že je smlouva zrušitelná, že jednotlivé členské země mohou zastavit proces realizace smlouvy, kdykoliv budou chtít a že se všechno odehrává demokraticky, zdá se to být velmi selektivní čtení tohoto dokumentu. A každý, kdo si snad myslí, že vlády rozvojových zemí nebyly při jednání o globálním obchodu zastrašovány a marginalizovány, schválně odvrací pohled.
Pokud britská vláda trvá na tom, že smlouva GATS zajišťuje právo národů vstupovat do svobodné vzájemné interakce, pak se přece musí v této věci konat svobodná debata. To znamená, že muži a ženy, kteří nyní jednají v Ženevě, se musejí začít snažit pochopit, co vadí jejich oponentům a musejí se začít vážně zabývat jejich kritikou. Jinak jim jednoho dne budeme muset vysvětlovat, že právě oni byli těmi "zatracenými idioty, kteří dopustili, aby se tohle stalo".