Petr H. Neuwirth:
Pane Bláho, jaký předpokládáte vývoj ekonomiky ČR v dalších pěti letech? Co Vás k vašemu názoru vede?
V tomto případě bych se odvolal na nedávný článek pana Františka Nepila z Londýna, který BL publikovaly minulý týden. Pana Nepila myslím osobně neznám (snad jsme se na některých seminářích setkali, moje "parketa" je ale přece jen trochu jinde, v oblasti risk managementu a finančního inženýrství, rozvinutých kapitálových trhů a investičního managementu), jeho analýzy resp. názory velmi respektuji. Ať už jsou jeho články v angličtině nebo v češtině, vždy z nich "vyzařuje" profesionalita (kterou různí místní "kecací" ekonomové, o kterých jsem se zmínil, prostě nemají). Pan F. Nepil už v r. 1990 uveřejnil velmi kvalitní prognozy a návrhy pro Českou republiku, které byly - jak jinak? - ignorovány. Tentokrát, ve středu, 15. srpna v Britských listech mluví o možném bankrotu České republiky a říká "...Ten dluh, který bude, jak jsem již řekl, obrovský, bude podle mne vyžadovat asi tak 10% HDP ročně jen na to, aby byl obsluhován. To znamená, že z toho, jak je dnes ČR, nebo spotřeba v ČR, subvencovaná dovozy na dluh, se bude muset situace úplně obrátit, a nejenže se tyto dovozy na úvěr ztratí, ale budou se naopak muset splácet. A ta doba není už daleko. Ta je možná pět let ode dneška ..." Toto je realistická prognóza, se kterou bych téměř beze zbytku souhlasil. Již jsem se zmínil o Argentině; ta byla před pěti nebo šesti lety v podobné situaci, jako vyjadřuje pan Nepil. Vím, že slovo "bankrot" je téměř hrozivé, ale prozatím se situace v ČR vyvíjí tímto směrem. Kromě pravděpodobně podobného "backgroundu" (vzdělání a práce v příbuzném - ale nikoli stejném - oboru jako pan Nepil) mě k tomuto názoru vedou i moje poznatky z "české cesty", tj. kuponové privatizaci a pan Nepil to velmi pregnantně vyjádřil ve svém závěrečném odstavci:
"Kapitálový trh je strašně důležitý, protože kapitálový trh rozhoduje o cenových relacích, kapitálový trh umožňuje způsob, jakým způsobem obyvatelstvo přiděluje svoje zdroje na různé projekty, tento kapitálový trh byl úplně zničen v ČR tou privatizací. Tam prakticky není mechanismus, kterým by obyvatelstvo mohlo svoje úspory normálním způsobem přidělovat na různé projekty. To je obrovský handicap, který se prakticky nedá překonat. Ten handicap zamezí tomu, aby ČR mohla kdykoliv dohonit vyspělé země."
Poslední věta je, myslím, docela smutná. Pravděpodobnost, že tato poslední věta se naplní je - podle mého názoru - téměř 100% (jsem znám jako optimista, proto tedy tam vkládám slovo "téměř"). Toto snad také vysvětluje, proč se specializuji výlučně na "rozvinuté kapitálové trhy" (nechci ani slyšet o "emerging markets", což je něco jako Trabant s třemi koly) a učím na Karlově universitě pouze a pouze to, co se učí na "slušných" severoamerických univerzitách (kde mám také již pár let "odučeno", nikdy jsem však nechtěl a nechci učit na plný úvazek, protože mám dosti práce v mém oboru; zde, na UK učím vlastně totéž a samozřejmě v angličtině, se tříhodinovými písemnými zkouškami atd. atd. - většinu mých českých studentů mimochodem velmi chválím). Toto říkám i přesto, že tam otázka nesměřovala: chtěl jsem svou poznámku zakončit optimisticky.