Proč lhal ministr Kužvart
Ramsarská komise nedala za pravdu ministrovi, jak tvrdil tento týden na tiskové konferenci
Mojmír Vlašín
Ve dnech 5.-8. června 2001 proběhlo v České republice šetření Ramsarské poradní mise, o kterou požádal Český ramsarský výbor a Ministerstvo životního prostředí. Poradní mise měla zhodnotit stav mokřadů (především rašelinišť) chráněných Ramsarskou úmluvou a posoudit vliv kácení kůrovcových stromů a těžby dřeva na tato území. Závěrečnou zprávu sestavil tajemník mezinárodního ramsarského výboru v Glandu Tobias Slathe a expert z university v Greisfaldu Hans Joosten. Závěrečná zpráva byla doručena na MŽP e- mailem dne 21.8.2001 v 10.49 min. Téhož dne v 11.00 zahájil ministr Miloš Kužvart na toto téma tiskovou konferenci ( to je vskutku nebývalá rychlost). Spěch, s jakým pan ministr v jedenácti (!) minutách nastudoval závěrečnou zprávu ( v angličtině !) se zřejmě projevila na jeho projevu, kde pravil, že ramsarská mise dala za pravdu ministerstvu, což ovšem byla lež.
Na rozdíl od pana ministra jsem se mise osobně zúčastnil a na rozdíl od pana ministra jsem měl čas si zprávu nastudovat.
Co se zde mj. píše :
Mise konstatovala, že Ramsarské lokality na Šumavě jsou většinou ve vynikajícím stavu (a tím nedala zapravdu nevládním organizacím a jejich obavám z nevratných změn způsobených kácením).
Mise konstatovala, že všechny Ramsarské lokality (tj. Modravské slatě, Rašeliniště na Křemelné, Tetřevská a Filipohuťská slať, Černohorská slať, Zhůřské a Horskokvildské slatě, Mezilesní slať, Žďárecká slať, Buková slať - Tokaniště, Chalupská a Novosvětská slať, Kotlina Valné, Častá - Březová ale, j Splavské rašeliniště, Splavské rašeliniště, Velká niva, Malá niva , správě NP Šumava a jejich Vltavský luh, Spálený luh, Jezerní luh) by měly zůstat striktně bezzásahové (a tím nedala za pravdu ministerstvu životního prostředí, ani souhlasu s kácením a sázením stromů v těchto lokalitách).
Ramsarská mise dále konstatovala, že plochy 1. zóny s bezzásahovým managementem by měly být jasně vymezeny jako velké a souvislé plochy na trvalém základě ( a tím nedala za pravdu MŽP, které schválilo první zóny NP Šumava o rozloze pouhých 13 % plochy parku a rozdělenou do 135 (!) jednotlivých částí).
Zajímavé je, že na plnění Ramsarské úmluvy dozírá mj. tzv. Český ramsarský výbor. Někteří členové jsou zaměstnanci ministerstva životního prostředí, rezortních či nezávislých vědeckých institucí. Je příznačné, že žádný z nich na tiskovku pozván nebyl (ač jeden byl zrovna přítomen v budově ministerstva). Já jsem taky pozván nebyl. Ale byl jsem tam.
Mojmír Vlašín je pracovník Ekologického institutu Veronica, Brno