Americká armáda nedokázala reagovat na poplach způsobený unesením letadla
V neděli vyšlo najevo, jak napsal v pondělí deník Guardian, že americké ministerstvo obrany reagovalo na varování těsně před atentáty 11. září směsicí zmatku, která zřejmě vedla ke ztrátě četných životů v Pentagonu.
12 minut před tím, než unesené letadlo narazilo do Pentagonu,bylo velení americké vojenské obrany bylo informováno federálním úřadem pro leteckou dopravu, že letí unesené dopravní letadlo směrem na Washigton. Během této klíčové doby nebyl ministr obrany Donald Rumsfeld ani jeho čelní poradci informováni o nějakém nebezpečí.
Velení letecké obrany také neinformovalo bezpečnostní složky v Pentagonu, odpovědné za hlídání budovy a nikdo se nepokusil Pentagon evakuovat ani nijak informovat 20 000 zaměstnanců o vzniklém nebezpečí.
Během těch 12 minut vzlétly dvě stihačky F-16 v reakci na hrozbu, podle chronologie, kterou poskytl Pentagon. Ale startovaly z letecké základny Langley ve Virginii, které je 200 km vzdálená od Pentagonu a nikoliv z letecké základny Andrews, která je jen ve vzdálenosti 20 km, ale neměla k dispozici žádné stihačky. Dvě minuty po startu stihaček z Langley narazilo unesené letadlo do Pentagonu.
Od doby, kdy druhé dopravní letadlo narazilo do Světového obchodního střediska, do doby, kdy třetí letadlo narazilo do Pentagonu, uplynulo 35 minut. Při tom zahynulo 188 osob, včetně všech osob na palubě letadla.
Avšak i když úřady věděly, že došlo k útokům v New Yorku, nenapadlo je, že by se mohl stát terčem útoku i Pentagon. Po druhém útoku na Světové obchodní středisko zvýšil John Jester, šéf ochranky v Pentagonu, stav bdělosti pouze o jeden stupeň, což nevyžadovalo o nic víc než náhodnou kontrolu vozidel a větší počet policejních patrol.
I poté, co letadlo narazilo do Pentagonu si ani ti, kdo viděli v televizi útoky na Světové obchodní středisko, neuvědomili, co se stalo. "Všichni jsme si zprvu mysleli, že vybuchla bomba," řekla Victora Clarke, mluvčí ministra Rumsfelda.
Také vyšlo najevo, že prezident Bush nařídil americkým vojenským pilotům sestřelit komerční letadla nad Washingtonem, pokud by odmítly město opustit.
"Prezident rozhodl, že pokud by letadlo nezměnilo svůj kurs a ignorovalo instrukce, aby město opustilo, jako poslední řešení měli piloti rozkaz ho sestřelit," řekl viceprezident Dick Cheney v televizním rozhovoru.
"Lidí říkají, že to je strašlivé rozhodnutí, a to je pravda," řekl Cheney. Avšak dodal, že Spojené státy by tyto rozkazy vykonaly, pokud by to zabránilo útokům na Světové obchodní středisko či na Pentagon.
Uvedl, že americké letectvo nyní ve vzduchu hlídkuje na ochranu Washingtonu. Prezident Bush bude muset rozhodnout, zda se mají tyto letecké hlídky stát permanentními.