Manipulování s emocemi obyvatelstva?
Jméno i adresa tohoto čtenáře jsou redakci známy, žije nyní několik let ve Velké Británii.
V clanku z minuleho patku jsem doporucil obycejnym obcanum zapadnich demokracii, aby zacli mit oci otevrene, usi naspicovane a hlavne, aby na nejvyssi miru zapojili potencial sve sede kury mozkove. Vzheledem k tomu, ze jsem zvykly delat to, co lide delaji neradi - t.j. menit slova v ciny, tak mi nezbyvalo, nez zacit sam u sebe.
Nebylo to tezke, po strasne dlouhe dobe totiz opet stoji za to - nebo je to spis nutnost? - koupit si tentyz den troje az ctvery noviny a jeste se k tomu proletnout po Internetu. Jenze, blizi se zima a valka (ne nutne v tomto poradi), a tak jsem se rozhodl stravit vikend v prirode. Kdo vi, kdy se tam zase podivam?
Jel jsem vlakem a cestu jsem si chtel vyplnit prave cetbou zprav….
Jiz pri vlastnim nakupu byla patrna manipulace s emocemi obyvatelstva. Na nadrazi, ze ktereho jsem vyjizdel, jsem si chtel koupit ve stanku noviny - krome jinych periodik take Independent. Bylo brzy rano a ja nasel v prihradce, ktery Independentu nalezi, jediny vytisk. Zeptal jsem se obsluhy jak to, ze jiz tak casne maji posledni Independent. Odpoved byla lehce sokujici. "To je jediny vytisk, ktery jsme dnes dostali. Jsou dnes nejake problemy s dodavkami denniho tisku". Nadto, vytisk neobsahoval sobotni prilohu!
Independent povazuji za velky dobry denni tisk, ktery predklada ctenari clanky k zamysleni.
"Ja myslim! Ja myslim rad!… protoze ja myslim, ze mysleni ma budoucnost." (Hornicek)
"No doufejme,…doufejme." (Werich)
Cela tato prihoda s nakupem Independentu se odehrala v obchode, ktery byl "narvan" stosy The Sunu a jinych bulvarnich platku, ktere jsou v poslednich dnech bud naplneny necim, co by George Orwell nazval 'hate-talk' anebo z nich kapou emoce proudem. Po nejake snaze o analysu ani potuchy. Je prekvapive, ze tyto bulvarni deniky nemely problem s distribuci.
V cilove stanici jsem si chtel prohlednout prilohu Independentu, a tak jsem opet zasel do obchodu s dennim tiskem. Scena byla velmi podobna te z prvni stanice - az na to, ze zde nemeli Independent vubec! Zrcadel a Slunci tam bylo opet pozehnane.
Jedna z veci, ktera mne pri cetbe novin ve vlaku velmi zaujala byl fakt, jaka je - dle pruzkumu CNN - nalada lidi v USA. Dle zmineneho pruzkumu si dve tretiny Americanu preji, aby USA vstoupily do valky. Ovsem zaroven opet dve tretiny nevedi proti komu ji vesti. Pokud je tento vyzkum verejneho mineni pravdivy a pokud pravdive odrazi rozpolozeni obyvetal USA, tak se opravdu zacneme obavat. V tom pripade je totiz obrovska spousta obycejnych Americanu v nalade, ktera by se dal prirovnat k cloveku z maleho mestecka, ktery po te, co doma nasel zabiteho pribuzneho, zasel na mistni hlavni rynek a poradne tam zmlatil vsechny, kteri mu zrovna nepadli do oka. Neni tezke si predstavit, ze po tomto incidentu nasili v mestecku neustalo.
Obyvatelstvo ve stavu soku a nasranosti je nejlepe manipulovatelnym stadem.
Jak je patrne z podrobneho sledovani zprav. Utok na osobni svobody obcanu jiz zacal. (viz clanky v mimoradnem vikendovem cisle BL). Obzvlaste znepokojive jsou zpravy o 'dohledu na internet a e-mailovou komunikaci' a zavedeni obcanskych prukazu.
Jiz nyni se zacina slovo bezpecnost sklonovat ve vsech padech.
Kdyz jsem se vcera z prirody vracel, tak jsem jel opet vlakem. Ve vlaku nebyl jediny zachod, na ktery se mi chtelo zajit, ani jediny odpadkovy kos, do ktereho jsem chtel odhodit slupku od bananu, ale za to byly vagony vybaveny bezpecnostni kamerou - stejne tak jako vsechny zastavky, skrze ktere vlak projizdel. Moc jsem je (ty kamery) tam potreboval!
Zkratka, bezpecnost nade vse!
Poznámka JČ: Když jsem se před mnoha :) desetiletími přistěhoval do Glasgow, vždycky mě štvalo, že ve čtvrti, v níž se bydlel, se vůbec neprodávaly seriózní britské noviny, ale jen bulvární tisk. Byla to holt poptávka: trafikant byl ochoten mi Times nebo Guardian objednat, ale to já jsem zase nechtěl, chtěl jsem mít možnost do obchodu zajít a koupit si ty noviny jen občas. Během let se však změnila demografická struktura této čtvrti (už tam dávno nebydlím) a dnes tam naleznete seriózní britské noviny v každém obchodě. Nemyslím, že nedostatek Independentu o minulém víkendu na vybraných místech v Británii byl důsledkem vládního cenzurního spiknutí, spíš typického britského "bordelu" - distribucí přišlo do daného místa v důsledku nějaké chyby jen omezené množství výtisků, a tak je rozdělili jen "po jednom"... Problémy s distribucí míval v Glasgow i Guardian - bezelstně mi prodavačky kdysi tvrdily, že "dnes nevyšel".