Je nesmyslné a nebezpečné vyhlašovat válku proti terorismu
Shrnujeme redakční komentář, který vyšel v pondělí 17. září v listě Independent.
Co je vyhlášení války proti terorismu, není-li to řečnické cvičení?
"Ať už je to z právního či oficiálního hlediska ohledně vyhlášení války jakkoliv," pravil v neděli britský premiér Tony Blair, "faktem je, že jsme ve válce proti terorismu".
Smysl má však vyhlašovat válku jen státu nebo vojenské mocnosti, všechno ostatní je jen metafora.
Nemůžete vyhlásit válku taktice: je to asi tak, jako kdyby reagoval prezident Roosevelt na útok na Pearl Harbor tím, že vyhlásil válku bombardování. Ani není žádný smysl ve vyhlášení války teroristům. Když prezident Bush obřadně oznamuje, že jsou Spojené státy ve válce a povolává záložnky, nemyslí to vážně, že by mobilizoval armádu proti organizaci ETA, proti Tamilským tygrům anebo proti Skutečné IRA. Irský terorismus celou záležitost vysvětluje jasně: pokud jde o poskytování pomoci teroristům, Spojené státy před Clintonem tolerovaly, aby tam Irská republikánská armáda sbírala peníze pro svou kauzu a odmítaly vydávat Británii osoby, podezřelé z atentátů v Irsku.
Ani si nemůžeme být jisti, zda skutečně zosnoval útoky 11. září Osama bin Laden. Spojené státy - a Británie - jsou tedy ve válce jen s "hlavním podezřelým".
Tohle je válka, která - podobně jako "válka proti narkotikům" devalvuje jazyk. Samozřejmě, možná že dojde ke skutečné válce. Pokud Spojené státy a NATO vyšlou vojska do Afghánistánu, na straně NATO budou mrtví a ranění, ne jako ve válce o Kosovo. Bylo by to jako zavést Západ do nové vietnamské války, avšak, doufejme, od toho jsme ještě daleko.
Argumentujeme puristicky, možná až pedantsky. Prezident Bush potřebuje reagovat rétoricky na smutek, hněv a frustraci amerického veřejného mínění. A tak nám géniové prezentačního umění připravili Operaci vznešený orel, při níž rozvědky v podstatě pasivně zjistí, kdo zosnoval tyto atentáty, a vojenští plánovači pak vypracují způsob, jak je dostihnout.
Je možné, že tím, že mluví tvrdě a jedná opatrně, provádí George Bush rozumnou, pragmatickou strategii.
Avšak existuje nebezpečí, vyplývající z neodpovědného užívání válečnického jazyka. Vytváří to dojem, že dojde k bezodkladnému, drtivému a pravděpodobně nezaostřenému zásahu. Pokud k tomu brzo nedojde, může se ukázat, že je posléze obtížnější zmobilizovat americký veřejné mínění k tomu, co, jak varoval prezident Bush, bude dlouhý a složitý proces.
Jiným nebezpečím je, že bude zneužita válečná rétorika k ospravedlnění nesnášenlivosti. I když dosud nejsou ohroženy životy ani amerického, ani britského vojenského personálu, už vzniká předpoklad - a ten by byl chybný, i kdyby životy amerických a britských vojáků už ohroženy byly - že zpochybňování politiky vedoucích státních představitelů znamená kolaboraci s teroristy.
Tento postoj je zejména silný ve Spojených státech, které mají dlouhou tradici nadstranické podpory pro prezidentský úřad v dobách krize.
Greg Dyke, generální ředitel BBC, učinil chybu, když se omluvil za pořad Question Time, který se vysílal minulý týden, v němž zdůrazňovali lidé v hledišti, že by se Spojené státy měly pokusit porozumět tomu, proč je někteří muslimové tolik nenávidí. Je životně důležité, pokud je toto skutečně válka mezi civilizací a fanatismem, jak tvrdí prezident Bush a premiér Blair, aby byla vedena jménem civilizovaných hodnot.
Většina lidí přijme určitá omezení občanských svobod, pokud to má přispět k boji proti terorismu: například prohledávání zavazadel a osobní prohlídky. Argumenty o tom, zda by měly být v Británii zavedeny občanské průkazy či průkazy se vzorkem osobní DNA, se zatím hlavně točí kromě otázek praktičnosti a efektivnosti, ani ne tak kolem otázek principiálních .
Lidé by však nikdy neměli přijmout, aby byla omezována svoboda projevu (s výjimkou výzev k násilí) . Je ke cti Tonymu Blairovi, že právě proto předčasně svolal parlament z prázdnin, aby se mohla uskutečnit otevřená debata, a sdělil televizi CNN, že "jestliže lidé chtějí být protibritští nebo protiameričtí, my jsme demokraté a jsme přesvědčeni, že lidé mají právo vyjadřovat své názory".