Zkorumpovanost londýnské policie
Prostřednictvím mimořádného, dlouhodobého vyšetřování vyšlo najevo, že četní představitelé londýnské policie i detektivové na odpočinku spolupracovali s nejvýznamnějšími prodejci narkotik a pachateli ozbrojených přepadů. Vydělali si tím statisíce liber, které si ukryli do zahraničních bank.
Specializovaný tým protikorupčních vyšetřovatelů, spolehlivých bývalých detektivů, a zaměstnanců ministerstva obrany tajně vyšetřovali Scotland Yard. Tento tým odborníků zjistil, že až 250 příslušníků londýnské policie, většinou vysoce postavení detektivové, se podílejí na závažné trestné činnosti. Policisté v činné službě i policisté ve výslužbě, až do hodnosti velitele, spolupracovali s nejvyznamějšími londýnskými zločineckými gangy. Byla identifikována konta v zahraničí, na některá z nichž byly umístěny částky až ve výši 100 000 liber.
Rozsah skandálu byl zveřejněn koncem týdne v Londýně. Razie se uskutečnily v bytech a v kancelářích 19 důstojníků jednotky rychlého nasazení. Třináct policistů bylo dosud suspendováno a vyšetřování pokračuje.
Tajný vyšetřovací tým ustavil v roce 1993 šéf londýnské policie Sir Paul Condon se souhlasem tehdejšího ministra vnitra Michaela Howarda. Tým pracoval pět let tajně, na neznámém místě. Mnozí členové tajného vyšetřovacího týmu byli naverbování ze soukromých detektivních kanceláří a odborníci na účetnictví z finančnických firem.
Vyšetřovací tým zjistil, že celá řada nejlepších detektivů Scotland Yardu patří mezi zkorumpované policisty. Tito lidé ve službě úspěšně chytají kriminální živly, mimo službu však často zkonfiskují drogy od nějakého překupníka a prodají je konkurenci.
Vyšetřovatele zejména šokovalo, jak arogantně se někteří zatčení policisté chovali. "Domnívali se, že jejich sétě jsou tak bezpečné, že je nikdo nikdy neodhalí," konstatoval mluvčí ze Scotland Yardu.
Většina podezřívaných policejních důstojníků pracuje ve specializovaných jednotkách, zabývajících se vloupáními a prodejem narkotik. Jde především o detektivy se zkušeností 10 až 25 let.