Nadále jsou loajální vůči Klausovi
O předminulém víkendu se sešli v Poděbradech starostové, zvolení za ODS, aby debatovali o nedávných událostech ve straně a o budoucích plánech. Zhodnotili stranické ztráty, k nimž došlo v důsledku nedávného rozkolu, avšak účastníci diskusí zastávali hlavně pozitivní postoj a měli pro to dobré důvody. Jen každý desátý starosta, zvolený za ODS, opustil v minulých bouřlivých měsících mateřskou stranu. Jen asi 15 - 18 procent členů ODS ze strany odešlo. Z hlediska Občanské demokratické strany vypadají počty jejích stoupenců velmi dobře.
Je nutno připustit, že jde o údaje, které poskytla sama ODS, a proto je nutno na ně pohlížet s určitou skepsí, ale vzhledem k nedávným událostem nejsou tato čísla nepředstavitelná. Ukazují, co mnozí vědí už delší dobu: Občanská demokratická strana má velmi silné lokální zázemí.
Za posledních sedm let si ODS vybudovala dosti rozsáhlé regionální a místní struktury. Místní politikové za ODS pěstují v mnoha městech v České republice styky například s místními podnikateli. Tito vlivní lidé využívají na místní úrovni svého vlivu a posilují tím voličskou podporu pro ODS. Tak v mnoha komunitách udržuje Občanská demokratická strana svou převahu.
Jedinou jinou stranou v nedávné historii, která si vybudovala lokální politické struktury tak rozsáhlé, jaké má ODS, byla komunistická strana. Někteří lidé možná nebudou toto srovnání považovat za příliš lichotivé, avšak faktem je, že dobře rozvinutá struktura místních vztahů je životně důležitá pro každý stranicko-politický systém. ODS si to uvědomila značně brzo. Právě toto je důvodem jejího volebního úspěchu po dlouhou řadu let, a nyní je to důvodem, proč se jí podařilo i po loňské krizi přežít.
Nedávné události hovoří samy pro sebe. Rozštěpila se velká strana, známé osobnosti v jejím vedení zaútočily na bývalého šéfa. Avšak starostové zůstávají Klausovi, jako šéfovi staré sítě ODS, věrni a mnozí místní členové ODS také.
Nic z toho, co jsem napsal, neospravedlňuje korupci, kterou tyto struktury páchaly a tolerovaly, ani to neospravedlňuje oficiální politiku ODS v době, kdy byla u moci. Nehovořím o tom, co ODS dělala, když byla u moci, ale o tom, jakým způsobem si zajistila a udržovala svou moc. Dáme-li všechno ostatní stranou, je nutno říci, že ODS dělala jednu věc velmi chytře: uvědomila si, že regiony a obce jsou pro život strany velmi důležité.
Samozřejmě, když byla u moci, ODS věnovala daleko větší pozornost svým stoupencům v regionech a v obcích, než regionům a obcím samotným. Tak jako komunistická strana několik let předtím, i ODS se chovala ve svém přístupu k vládním strukturám neobyčejně centralizovaně. Zároveň ale budovala regionální a místní struktury své strany.
To, že Unie svobody má nyní celonárodně větší volební podporu než ODS, je jistě důležité, avšak skrývá to zásadní skutečnost, že totiž Klausova ODS má stále velmi silnou podporu v regionech a v obcích. Znovu to ukazuje základní slabost Unie svobody a dalších stran: nedostatek podpory na místní úrovni. Tato lokální podpora, právě která zachránila Klause před úplnou porážkou a stoprocentním zostuzením, by měla být významným poučením pro všechny ostatní strany.