pondělí 4. května

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled aktuálních zpráv z ČR Obraz všedního dne v Čechách:
 • Cenzura v českém parlamentu? (Martin Vadas)
 • Kompletní scénář satirické televizní scénky pro pořad Dvaadvacítka, která se nesměla v parlamentě natáčet (Jan Kraus)
 • Nebezpečí znesvěcení posvátné Poslanecké sněmovny? (Marie Lipoldová)
 • Demokracie v ČR nemůže být ohrožena, protože žádná tu není a ČT, stejně jako ostatní televize v ČR, i nadále informují o politice stereotypně jen o tom, co už je stejně známo (Jiří Novák) Česká televize:
 • Bubílková a Šimek v televizi záměrně lžou pro politické účely, anebo jsou jen špatně informováni? (Petr Jánský) Václav Havel za Pražského jara 1968:
 • Neplánovaná zastávka na cestě k revoluci (Financial Times) Evropská unie se rozhodla přijmout jednotnou měnu:
 • Velká hazardní hra: Evropa se postavila z politických důvodů proti zákonům ekonomiky (The Times) Evropské dějiny a současnost:
 • Památník bitvy národů u Lipska (Aleš Zeman) Oznámení:
 • Pražský pochod 8.5. k výročí vítězství nad fašismem (Iniciativa proti rasismu)
 • Sedmé číslo časopisu Hurontaria na síti  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Adresa Britských listů je zde.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
 • Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
 • archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
 • Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
 • Stránky české skupiny Amnesty International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.

  Co je nového v České republice

 • Správa českého parlamentu cenzuruje natáčení pořadů České televize. Dnešní Britské listy informují podrobněji o tom, že se správa Poslanecké sněmovny rozhodla zakázat natáčení satirické scénky pro pořad ČT ve svých prostorách, protože by prý scénka parlament zesměšnila. Viz otevřený dopis Martina Vadase, kompletní text podvratné scénky a reakce. - Co k tomu dodat. Správa českého parlamentu mohla projevit inteligenci a velkomyslnost, kdyby se nepokusila scénář České televize cenzurovat. Škoda že si zmíněný Ing. Petr Kynštetr, CSc., vedoucí Kanceláře Parlamentu ČR, neuvědomil, že odvysílání takovéto scénky je nápomocné demokracii a práci Poslanecké sněmovny, do níž pan inženýr střeží vstup. - Na záležitost je ale možno hledět i trochu jinak. Myslím, že v tomto případě nebyl plně uplatněn princip samostatnosti a nezávislosti kritického pořadu České televize. Jde, zdá se mi - jak už to v českých poměrech občas bývá - o polovičaté řešení, o typicky domácí pokus zařídit věci tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. O co mi jde? - Jistě, Petr Kynštetr prokázal malost a úzkoprsost, když natáčení inkriminované scénky zakázal. Na případu ale vadí to, že ČT na jedné straně parlament kritizuje, na druhé straně se však u kritizované instituce uchází o speciální úsluhy, totiž o vpuštění natáčecího týmu na půdu parlamentu. V britské televizi se ostře kritické scénky tohoto druhu, vysmívající se poslancům a politikům, vysílají dosti často. Nefilmují se ovšem přímo v londýnské Dolní sněmovně. Nejde přece o reportáže z jednání parlamentu. Britské televizní stanice mají dost peněz na to, aby si prostor parlamentu pro natáčení satirických pořadů vybudovaly ve vlastních ateliérech. Kdesi v Manchesteru prý dokonce existuje pro televizní účely vybudovaná celá přesná kopie Dolní sněmovny a televizní společnosti si ji právě pro natáčení takovýchto satirických scének pronajímají. Dvěma pánům nelze sloužit. Kritizuji-li někoho, není eticky čisté se u něho dožadovat blahovůle. Kritizovaná osoba či instituce by jistě měla být dostatečně otevřené mysli na to, aby kritiku povolila, to je pravda. Jde ale o integritu kritika, která je myslím narušena, uchází-li se u kritizovaného zároveň o pomoc. - Jiří Ornest k tomu v pondělí ráno napsal:

   Vážený pane Čulíku,

   díky za laskavé zveřejnění inkriminovaného textu, ale mám pocit, že se mýlíte v věci přístupu médií do poslanecké sněmovny. Z Vaší argumentace by totiž vyplývalo, že košer je natáčet přímo v parlamentu pouze nekritické, neřku-li pochvalné pořady. Navíc mám dojem, že nájemné této instituce a platy jejích zaměstnaců jdou z našich kapes. Nejedná se o žádnou soukromou hospodu, jejíž pingly se chystáme společensky znemožnit. Pokud jste měl na mysli úsloví o provaze v domě oběšencově, obávám se, že v této budově visíme my všichni.

   Srdečně zdraví

   Jiří Ornest

  Znovu zdůrazňuji: nejde o to, zda má smět televize v parlamentě o parlamentě natáčet pochvalné nebo naopak kritické scénky. Jde o to, že vyjadřuje-li o parlamentě (či o jakékoliv jiné instituci) nějaká nezávislá instituce nějaký názor, měla by být skutečně nezávislá a neměla by pro vyjádření svého názoru vyžadovat od předmětu své kritiky či pochvaly jakékoliv úsluhy. JČ

 • Lidovci v sobotu v Jihlavě schválili volební program. KDU-ČSL chce snížit přímé daně a zvýšit daně nepřímé (to je hrubá hospodářská negramotnost, neboť tím neúměrně daněmi zatíží chudší obyvatelstvo a budou tím nepřímo podporovat výrobu jednoduchých a levných výrobků na úkor složitých, moderních a drahých), podporovat příliv zahraničního kapitálu, prodloužit základní dovolenou na čtyři týdny (z čeho se to bude platit?), přídavky na dítě chtějí vyplácet v jednotné výši 25 procent životního minima pro všechny rodiny, jejichž příjem nepřesahuje 2,5násobek životního minima rodiny. Průměrný důchod by podle nich měl dosáhnout 50 procent průměrné hrubé mzdy. Zdá se to být finančně líbivá politika a bylo by záhodno vidět propočty, jak toho bude možno v nynější hospodářské situaci dosáhnout.

 • Ve vesnici Zadní Chodov na Tachovsku zabila májka čtrnáctiletého chlapce. Podle policie se májka při stavění vysmekla z otvoru v zemi, do něhož měla být zasazena. Při pádu zasáhla chlapce do hlavy a způsobila mu smrtelné zranění, kterému na místě podlehl.

 • České dráhy nemají základní přehled o železničních nehodách. V pořadu ČT V pravé poledne řekl generální ředitel ČD Vladimír Sosna že počet mimořádných událostí na dráze byl vloni a letos stejný a nezvyšuje se, člen správní rady ČD, poslanec Miroslav Kapoun (ČSSD) konstatoval opak. Počet nehod podle Sosny vzrostl v letech 1993-1996, pak se prý růst počtu nehod zastavil. Podle údajů generální inspekce, které zveřejnil Kapoun, došlo v  roce 1996 došlo k 36 nehodám kategorie A, v roce 1997 ke 44 nehodám kategorie A. V kategorii B se nehodovost v roce 1997 téměř zdvojnásobila. Sosna označil nehody z minulého měsíce za selhání konkrétních zaměstnanců na dráze. Podle Kapouna, který je poslancem parlamentu a také členem vedení Odborového sdružení železničářů, je důvodem nehod rostoucí napětí mezi železničáři a managementem. V posledních deseti letech se na drahách neustále prováděla nějaká pochybná restrukturalizace a vznikly prý systémové chyby.

 • Karel Kuehnl kritizoval v Sedmičce TV Nova sociální demokracii, že prý její návrh novely lustračního zákona "může zkomplikovat vyrovnání se zločiny komunismu". Podle novely by se na člověka, jehož soud očistil od nařčení ze spolupráce s komunistickou StB, mělo pohlížet jako na osobu, která nebyla v materiálech StB vůbec evidována. (To je podivné, že?) - Kritici této novely varují, že by tím došlo k pozměnění nebo zrušení některých svazků a "pravým motivem" novely je prý prospěch sociálnědemokratického senátora Jana Kavana, který čelí podezření ze spolupráce s StB. Předseda ústavně-právního výboru Senátu Pavel Rychetský (ČSSD) řekl, že novela má zajistit výkon soudního rozhodnutí a chce dát lidem, u nichž soud konstatoval, že byli do svazků StB zaneseni neoprávněně, možnost dostat negativní lustrační osvědčení.

 • Po téměř třech týdnech od operace se poprvé prezident Václav Havel dnes objeví na veřejnosti. V budově innsbrucké chirurgické kliniky podepíše před fotografy a televizními kamerami rozkazy o povýšení sedmi českých generálů.

 • Americký senát schválil přičlenění středoevropských zemí k NATO. Je asi dobře, že dochází k přičlenění středoevropských zemí k této západní vojenské organizaci, i když stále není jasné, co to bude pro středoevropské země znamenat, kolik to bude stát, jaký k NATO zaujme postoj Rusko, a splní-li západní státy skutečně své závazky vůči střední Evropě. Nicméně, je to krok, jímž ČR do určité míry postoupila směrem k Západu, krok je to ovšem dosti malý. Středoevropané přičlenění svých zemí do NATO - snad oprávněně - považují za psychologické pohlazení od Západu, k němuž po půl století nesměli patřit. Doufejme, že to bude i něčím víc. Podstatně důležitější než vstup do NATO, který může destabilizovat rozpočty středoevropských zemí, by ovšem byl vstup ČR, Polska a Maďarska do Evropské unie. - Nekritické jásání nad vstupem do NATO, jakému například propadá Ondřej Neff v Neviditelném psu, není na místě a je důkazem parochialismu. Českou republiku nepromění ve zralou demokracii členství v mezinárodní vojenské organizaci. Pohlédněme na Turecko: je také členem NATO a dosti podstatně se v této zemi porušují lidská práva. Doufejme, že NATO bude mít na ČR blahodárnější vliv než na Turecko.

  Výběr textů z posledních dní:

 • V Británii byla vyrobena vakcína proti zubnímu kazu
 • Ekonomický vývoj ve světě: Budoucnost zaměstnanosti - nebude žádná?
 • Rakovině způsobované kouřením dokáže prý zabránit jediný gen
 • Vysoký činitel ČT byl po volbách v roce 1996 nucen chodit na výslechy na policii - je nezávislost veřejnoprávní ČT skutečně zajištěna? (Jan Čulík)
 • Nacházející volby v ČR: Nerozhodní voliči jsou nadějí české politické scény (Andrew Stroehlein)
 • Zneužívání antibiotik hrozí vyústit v epidemie nevyléčitelných chorob
 • Předvolební blues v ČR (Andrew Stroehlein)
 • Británie: Znovu se hovoří o třetí cestě - je ČR na takovou debatu připravena? (Andrew Stroehlein)
 • Konečně rozumný přístup: EU odmítla sudetoněmecké radikály (Andrew Stroehlein)
 • Čeští poslanci: nechodíte-li do práce, očekávejte, že zaměstnání přijdete (Andrew Stroehlein)
 • 23. dubna, světový den knihy: Počítače nikdy nezvítězí nad knihami, jejichž popularita je věčná! (The Times)
 • Miroslav Holub v Glasgow a Pražské jaro (Jan Čulík)
 • Klaus o Mlynářovi (Andrew Stroehlein)
 • VÝZVA: sbírka peněz na pomník českým pilotům, padlým za druhé světové války
 • Ještě jednou Tunisko - je ho možno hodnotit podle měřítek evropských zemí (reakce Jana Čulíka na článek Vojtěcha Kmenta)
 • Trest smrti: je nemorální a zbytečný (Andrew Stroehlein)
 • České privatizační fondy budou donuceny k odprodávání akcií (Financial Times)
 • Jak se vyrovnat s totalitní minulostí (Jiří Jírovec)
 • Ještě jednou Boeing a Aero (Ondřej Zvěřina)
 • Rozhovor s Ivanem Kytkou, šéfem zpravodajství ČT: Je zpravodajství ČT nyní ještě horší než dřív?
 • Tunisko: život v socialismu? (Jan Čulík)
 • Tunisští "Všichni dobří rodáci" - stalinistické praktiky. Úryvek z románu Mustafy Tliliho "Lví hora"
 • Co by měl český prezident učinit po volbách (Andrew Stroehlein)
 • Jak se psalo na jaře roku 1968: Obrodný proces v Semilech (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
 • Kanadská mlékárna, občanská společnost a Aero Vodochody (Jiří Jírovec)
 • Manifest, který způsobil sovětskou invazi v roce 1968: DVA TISÍCE SLOV (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
 • Lži, zatracené lži a statistiky (Andrew Stroehlein)
 • Pozapomenutá kultura: česká literatura v exilu za komunistické éry (Jan Čulík)
 • Koupíte si v dražbě auto za 100 000 Kč, zaplatíte plnou cenu, ale auto nedostanete a za tři roky nevysoudíte nic. Otřesné poměry v českém podnikatelství a soudnictví. KTERÉ NOVINY BUDOU USILOVAT O NÁPRAVU?
 • Den, kdy zemřel Kristus. K velikonočnímu zamyšlení
 • Angličtina světově vítězí jako lingua franca - učme se rychle anglicky! (FT)
 • Český stát na prahu třetího milénia (Michal Janata, časopis Prostor)
 • Ještě Boeing a Aero Vodochody: nezodpovězené otázky: Kdo se bude smát celou cestu do banky? (Jiří Jírovec)
 • Jak bojovat proti nacionalistickým mýtům? (Jan Čulík)
 • Paul Johnson: Co způsobuje, že jsou národy ekonomicky úspěšné
 • O české zaprdlosti (Jan Lipšanský)
 • Deset let vězení za jedinou noc, strávenou v pražském hotelu (Observer)
 • Čína, lidská práva, ČR a světové ekonomické summity: PŘEHLÍDKA TYRANŮ (Observer)
 • Promarněná příležitost pro snášenlivost: ČR odmítla zákon o homosexuálním partnerství (Andrew Stroehlein)
 • Udělá Boeing s firmou Aero Vodochody totéž, co učinil s podnikem de Havilland? (Jan Čulík)
 • Povědomí o demokracii: Pohraniční stařenka (Jiří Jírovec)
 • Andrew Stroehlein zase znovu - o mně (Jiří Pehe)
 • Reakce na poznámky Jiřího Peheho (Andrew Stroehlein)
 • PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Zpravodajství ČT - poslání pro příští tisíciletí a principy k jeho naplnění (Ivan Kytka, nový šéf zpravodajství ČT)
 • PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Plán naléhavých operačních, taktických a strategických změn ve zpravodajském týmu (Ivan Kytka)
 • Změna volebního systému v ČR problémy neodstraní (Andrew Stroehlein)
 • POZOR: PRECEDENS: Boeing a Aero Vodochody: Boeing už jednou převzal jednu menší (kanadskou) leteckou firmu a za pár let ji vládě zase za drahé peníze vrátil (Jiří Jírovec)
 • Proč někteří vzdělanci vypadají jako idioti? (Jiří Jírovec)
 • Finanční dary pro politické strany? Není problém, pokud víme přesně, kdo to platí (The Guardian)
 • K petici biologů na záchranu české vědy: Vědecký omyl (Jiří Jírovec)
 • Media in the Czech Republic: the current state of affairs (Jan Čulík)
 • Referendum se smí konat v Londýně, nikoliv v Praze
 • Dvojí občanství: Jsou dva pasy lepší než jeden? (Wall Street Journal 25.3.1998)
 • Role vzdělanců v chaosu české společnosti (přednáška Jana Čulíka)
 • Ostře odmítavá i souhlasná diskuse k výše uvedené přednášce Jana Čulíka (Vladimír Mlynář, Milan Uhde, Jiří Vančura, Zdeněk Pinc, Sylvie Richterová, Eduard Goldstuecker, Milan Horáček, Milan Hauner a další)
 • Naléhavá výzva vědcům: je třeba vytvořit silnou lobby pro vědu (ČEŠTÍ BIOLOGOVÉ)
 • Kosovo: Poznámky z jednoho londýnského semináře o tom, co skutečně rozděluje Evropu
 • České školství je na tom ještě hůř, než píší Britské listy! (Rudolf Joska)
 • Zdravotnictví: ODS se točí na obrtlíku (Jindřich Ginter)
 • Krásné sny. Kolaborace už není v ČR jediným způsobem, jak udělat kariéru, je to však způsob nejvýnosnější. (Sunday Times, 22.3. 1998)
 • České sdělovací prostředky publikují jen názory, které jsou v linii (Emanuel Mandler, vyšlo v MFD)
 • České školství je finančně v krizi (Jindřich Ginter)
 • 28 procent lidí si myslí, že to za komunismu bylo lepší: Tento frustrující průzkum veřejného mínění: Je to za dlouhou dobu nejlepší zpráva! (Andrew Stroehlein)
 • Češi v Americe a Češi doma: "Kdo nechtěl odejít, nemusel? Otevřený dopis do Čech (Michal Málek)
 • Prostituce: Praha, středoevropský Bangkok (Andrew Stroehlein)
 • Václav Havel a "kmenový stát" (Andrew Stroehlein)
 • Vývoz zbraní z ČR: Praha, Alžír, Brusel (Andrew Stroehlein)
 • Ukradená Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
 • Britská vláda usiluje o stimulování vzdělávací revoluce, aby země ekonomicky přežila. Co vláda česká? (Jan Čulík)
 • Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan Kytka
 • Nový ředitel České televize Jakub Puchalský je z BBC - co je to za instituci?(Jan Čulík)
 • Čtyřicet let pozadu? "Naši" Romové a "naši" Němci (Andrew Stroehlein)
 • Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
 • SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|