Lekce z Kosova
Vazeny pane Jirovce,
mala poznamka na okraj Vaseho prispevku do BL: Podle meho nejde NATu v prni rade o dukaz vlastni nepostradatelnosti, ale o tom, ze zemim v stredni Evrope hrozi v pripade eskalace valky priliv dalsich kosovskych uprchliku.
Odneslo by to predevsim Nemecko, kde uz ted zije pomerne pocetna albanska komunita; v neposledni rade ale i CR, protoze proudy "ilegalnich" uprchliku by se pokusily dostat do Nemecka prave pres ceske uzemi.
A pak je treba znat, ze mezi kosovskymi Albanci je pomerne velky pocet "divochu", kteri maji ponekud jiny postoj k cizimu majetku a zdravi jinych lidi nez vetsinove obyvatelstvo v zemich stredni Evropy.
Neni to politically correct, ale bohuzel pravda - kamarad tu pracuje v saskem ministerstvu spravedlnosti ve sprave veznic, ten by Vam mohl leccos povidat o povahach ruznych narodnosti, a moje matka - ucitelka na zakladni skole - by mohla take jeste neco dodat.
Zkratka a dobre, soucasnych nekolik set tisic bosenskych uprchliku v Nemecku neni zadnym problemem v srovnani s tim, co by znamenala "albanska invaze".
Z tohoto duvodu je nutno zabranit tomu, aby Albanci ztratili perspektivu na jakztakz pokojny zivot v Kosovu.
V jake mire opatreni NATO k tomu mohou prispivat, je vec diskutabilni, ale vysledky v Bosne svedci tomu, ze NATO je jedinym cinitelem v oblasti, ktery by mohl zmirnit konflikt na uroven studene valky (a to se nam tenkrat nezilo tak spatne, kazdopadne lepe nez lidem ve valcici Bosne, ze?).
Srdecne zdravi