Hudba bez policistů
Jen v důsledku neuvěřitelné náhody jsme byli v městě, kde na rockovém festivalu hrála jedna naše oblíbená skupina. Byli jsme na návštěvě u přátel a když jsem se dověděli, že tam budou ten večer hrát Mnaga a Zdorp, rozhodli jsme se po prvé v životě jít na jejich koncert.
Rockový festival byl už v běhu deset hodin a když jsme tam dorazili, nikdo už dávno nekontroloval vstupenky. Méně známé skupiny si už odehrály svoje a teď byla na jevišti celostátně známá skupina. Byl to docela normální koncert pod širým nebem: někteří lidé tancovali a pohybovali se v rytmu hudby před jevištěm, jiní seděli stranou, a jen tak uvolněně poslouchali. Bylo tam hodně lidí, kteří zřejmě pili nebo kouřili příliš a leželi v trávě bez smyslů. Ale jedna věc tam chyběla. Na koncertě nebyla žádná viditelná bezpečnostní opatření. Na rockovém festivalu bylo v davu 400 - 500 lidí, ale nebylo vidět ani jednoho bezpečnostního činitele. Nebyl tam ani jeden policista, ani jeden černý anděl. Přiznávám se, že jsem přišel na festival pozdě, a možná tam byly nějaké bezpečnostní složky na začátku. Nicméně však na jevišti teď hrála v ČR velmi známá skupina a byl to vrchol festivalu. Přítomen byl dosti velký dav poloopilých lidí a potenciál pro násilné nepokoje, dalo by se říct, byl přítomen.
Zajímavé ale bylo, že, jak se zdá, žádných bezpečnostních opatření nebylo třeba. Někteří lidé byli trochu opilí a někteří byli dokonce trochu agresívní, ale neviděl jsem, že by vznikly nějaké rvačky. Absence oficiálních bezpečnostních opatření, zdálo se, byla ospravedlněna pokojností davu. Toto všechno by bylo ve Spojených státech či v Británii nemyslitelné. Na koncertě, kde by byl přítomen takto velký dav, by organizátoři museli poskytnout bezpečnostní opatření na vlastní náklady. Vyžadovala by to pojišťovna. Kromě toho by byla na festivalu po celý den velmi viditelně přítomna policie a dalo by se očekávat, že během čtrnáctihodinového festivalu budou její služby několikrát denně zapotřebí.
Člověk dnes slyší v ČT časté bědování, že česká společnost - a hlavně prý kultura mladých lidí - je prý agresívnější než ještě před několika lety a dá se jistě říci, že celkem vzato (ve srovnání s životem v policejním státě) je to skutečně pravda. Ale je uspokojující být svědkem toho, že agresivita nedosáhla oné chronické úrovně, jako ve Spojených státech a v Británii, kde jsou soukromá bezpečnostní opatření (stráže a všudypřítomné videokamery) tak slibně se rozvíjejícím průmyslovým sektorem. Je dobře být svědkem toho, že se v ČR může sejít 500 lidí a bavit se, aniž by u toho musela být uniformovaná policie na ochranu veřejného pořádku.