Pinochet: Správné rozhodnutí ve prospěch spravedlnosti a lidských práv
Není náhodou, že včerejší rozhodnutí Jacka Strawa ohledně generála Pinocheta přichází zrovna v době, kdy OSN oslavuje padesáté výročí Všeobecné deklarace lidských práv, naspal ve čtvrtek 10.12. list Independent a pokračoval:
Lidská práva a uplatnění spravedlnosti proti těm, kteří je odejímají jiným, toho se zásadním způsobem týkají nynějšího rozhodnutí o Pinochetovi. Všeobecná deklarace lidských práv zůstává nejjasnějším výrokem o tom, jaká mají tato práva být. Deklarace poskytuje referenční rámec, podle něhož posuzují své vlády nejen občané, ale i mezinárodní společenství.
Když Jack Straw rozhodl, že může být Pinochet vydán do Španělska, aby se tam zodpovídal ze zločinů spáchaných v Chile proti španělským občanům, neučinil britský ministr vnitra o mnoho více, než že dovolil, aby soudní rozhodnutí Horní sněmovny zůstalo v platnosti. Bylo by pro něho daleko obtížnější rozhodnout opačně. Navzdory veškerému tlaku podnikatelské sféry a mezinárodní diplomacie, aniž by býval existoval precedent, premiér jedné země dovolil, aby byl vydán diktátor druhé země k soudnímu procesu v třetí zemi.
Zatím není jasné, co to znamená pro svět mezinárodního práva. Ano, to, co se přesně stane generálu Pinochetovi, až dorazí do Španělska, není zatím vůbec určeno. Kritikové budou i nadále znepokojeni, že měla být ponechána celá záležitost Chile, která sama měla rozhodnout, jak dospět ke smíření a k pravdě. Právní pochybovači budou i nadále zdůrazňovat, že jde o soudní rozhodnutí, které je ovlivněno do stejné míry politikou, jako zákonem.
Samozřejmě, že tomu tak je. O to právě jde. Ještě před několika lety by takovou žádost o vydání obviněné osoby žádný španělský soudce vůbec nepodal a žádný britský ministr by ji neschválil. Ale tehdy neexistovala nynější politická atmosféra, v níž dospívají politikové i soudci k rozhodnutí.
Nejdůležitější věc je to, že svět se změnil, a změnil se radikálně. Lidská práva, nebo přesněji porušování lidských práv, to se stalo otázkou mezinárodního znepokojení. Lidskými právy se nyní svět zabývá na mezinárodní úrovni takovým způsobem, že to zrevolucionalizovalo pojem suverenity a roli mezinárodního práva.
Lidská práva už nejsou považována jen za charakteristický rys liberálních demokracií. Lidská práva jsou nyní považována právě za práva: práva, která má občan každé země.
Odnímání těchto práv, zatýkáním, mučením, únosy, masakrováním a cenzurou, to už nyní není považováno jen za vnitřní záležitost té země, v niž jsou tyto zločiny páchány. Je to otázkou, která je aktuální pro všechny lidi, všechny příslušníky mezinárodního společenství. Lidská práva jsou nyní součástí agendy všech. A právní základy této nové situace jsou budovány nyní.