Co se starými počítači? Pošlete je do škol, argumentuje Guardian
Počítače neumírají, jen rychle zastarávají. Asi jeden milión počítačů v Británii bude letos tiše vyřazen z provozu. Ty počítače nejsou rozbité, ale nedokázaly udržet krok s požadavky podnikatelské sféry. Každý nový mikroprocesor jak známo obsahuje dvojnásobnou kapacitu toho, který nahrazuje. Cyklus trvá asi 18 měsíců. Pokud v nějaké firmě vydrží PC po dobu pěti let, je to rekord.
Co se stane s veškerým tímto zařízení, které je naprosto schopné provozu a přesto je z provozu vyřazováno? Většina těchto počítačů se rychle vyhazuje.
V Británii vznikla nová charitativní organizace, jmenuje se Tools for Schools - nástroje pro školy.
Cíl této charitativní organizace je jednoduchý: převzít co největší množství těchto starých počítačů, zkontrolovat je technicky, upgradovat je, pokud to bude nutné a rozeslat je do škol.
Britské školy potřebují počítače, to je jasné: V Anglii a ve Walesu je 25 000 státních škol, do nichž chodí asi 8 miliónů žáků. Nynější poměr žák - počítač je v základních školách 19:1 a ve středních školách 9:1. Asi 75 procent počítačů ve školách je starších pěti let. Potíž také je, že 70 procent učitelů nemá žádnou kvalifikaci v oboru informační a komunikační technologie.
Novou charitativní organizaci podporuje deník Guardian, deník Financial Times a komerční televize ITV. Plánuje do škol rozeslat v příštím roce 10 000 počítačů, a v roce 2000-1 30 000 ročně.
Jistě, že v ČR se podniky nezbavují starých počítačů tak rychle jako v Británii. Stejně však se počítače určitě čas od času nahrazují. Nebylo by rozumné pokusit se zorganizovat obdobnou charitativní instituci, která by i v Čechách dodávala starší počítače školám? JČ