Jiřině Fuchsové se krátkou hladovkou před Strakovou akademií podařilo přivést pozornost českých sdělovacích prostředků k neřešené a nespravedlivě zanedbané otázce občanských práv pro Čechy, žijící v zahraničí. Gratulujeme! Jak informovaly Britské listy už v pondělí, Jiřina Fuchsová zahájila v pondělí 28. 12. před pražským úřadem vlády hladovku za získání dvojího občanství pro Čechy žijící v zahraničí, zejména ve Spojených státech. Ze svého stanoviště před úřadem vlády odešla v úterý ve tři čtvrtě na dvě v noci, poté, co telefonicky hovořila s ministrem vnitra Grulichem a jedním dalším činitelem českého ministerstva vnitra. "Lišíme se pouze v časovém harmonogramu", konstatovala Jiřina Fuchsová a varovala, že zůstává i nadále v pohotovosti.
Jsem rád, že akce Jiřiny Fuchsové vyvolala konečně v ČR takovou pozornost.
Proč takovou pozornost? Vzpomínám na konstatování jedné české disidentky, když hovořila o disidentském filozofu Juliu Tominovi, který uspořádal v komunistickém Československu koncem sedmdesátých let jako první člověk v "husákovském ráji" protestní hladovku. Podle disidentské svědkyně tato hladovka prý udělala na estébáky skutečný dojem. "Nebývá totiž přece zvykem, že by si lidi v ČR pro nějaké zásady byli ochotni odepřít kus žvance." Že by ze stejných důvodů nyní vyvolala větší množství pozornosti i nynější hladovka Jiřiny Fuchsové?
Napsal nám jeden čtenář z Ameriky: Osobne vitam iniciativu pani J. Fuchsove.
Ozenil jsem se totiz na zacatku letosniho roku v USA. Na dotaz na dvoji obcanstvi mi bylo
odpovezeno (na ambasade USA v Praze), ze dohoda mezi CR a USA neumoznuje v soucasne
dobe dvoji obcanstvi (z vlasnich zdroju vim, ze mezi jinymi staty je to mozne). Je pravdou ze
jsem se dozvedel o teto iniciative az nyni, prostrednictvim Ceskych Novin na Internetu, diky
hladovce, kterou pani Fuchsova uskutecnila. Velice bych uvital moznost dvojiho obcanstvi a
snahy pani Fuchsove podporuji. Petr Fuchs (shoda jmen je náhodná).
Mimochodem, výše uvedená informace pana Fuchse z amerického velvyslanectví v Praze je CHYBNÁ. Britské listy se touto problematikou zabývají už dlouho, dlouho.
Pozn: Níže uvedené linky, pokud se týkají Britských listů před 1. září 1997, bohužel dočasně nefungují, v důsledku technické chyby při nejnovější reorganizaci Neviditelného psa, k níž došlo 1. 1. 1999. Technický problém bude, jak jsme byli informování v Internet Servisu, napraven co nejdříve. Zatím se omlouváme a děkujeme vám za trpělivost. JČ
Shrnutí celé problematiky je v Britských listech z 27. srpna 1997, kde najdete také další odkazy k nejdůležitějším textům k této věci. (Tento odkaz zatím nefunguje, v důsledku výše uvedené technické chyby, ale množství materiálu k problematice českého občanství pro Čechy v Americe najdete v tematickém archívu BL v této kategorii, pod hlavičkou Občanství a Rekapitulace a aktualizace